الگوریتم E-A-T گوگل چیست؟

اشتراک گذاری در :
what-is-eat-algorithm
فهرست محتوا

الگوریتم E-A-T کوتاه شده کلمات Expertise (تخصص)، (اقتدار)Authoritativeness و (قابل اعتماد بودن)Trustworthiness است و به معنای تخصص، اقتدار و اعتماد می‌باشد. این الگوریتم بخشی از الگوریتم‌های مهم گوگل است . حالا چرا این الگوریتم برای هر دیجیتال مارکتر و سئو کار مهم شده است چون این الگوریتم یک راهنماست که به آنها کمک میکند چگونه گوگل محتواها را رتبه بندی میکند و در نتیجه میتوانند رتبه های خوبی در گوگل به دست آورند. پس اگر شما نیز به دنبال راهی هستید که سایت شما با انتشار محتواهای تان رتبه های بهتری بگیرد این مقاله برای شما نوشته شده است.. ما در این مقاله به معرفی الگوریتم E-A-T و هر آنچه که باید درباره آن بدانید پرداخته‌ایم.

مفهوم الگوریتم E-A-T ؟

هربار که گوگل تغییری ایجاد میکند بسیاری از سئو کارها و متخصصین سئو فکر میکنند که آخر الزمان شده است و مجددا گوگل رتبه بندی ها را دچار تغییرات زیادی میکند. در درجه اول باید بگوییم اگر شما محتوای خوبی برای مخاطبان تان نوشته باشید و قواعد سئوی محتوا را به درستی انجام داده باشید که پیشنهاد میکنیم راهنمای کامل سئوی محتوا را در اینجا بخوانید: قواعد سئوی محتوا و از سئوی کلاه سیاه استفاده نکرده باشید و در استفاده از تکنیکهای سئویی خاکستری نیز وسواس و خساست به کار بده باشید نباید نگران پیزی باشید و باید بدانید گوگل به دنبال بایجاد تجربه کاربری بهتر برای کاربران خود است و تمام سعی خود را میکند به عنوان یکی از بزرگزترین موتورهای SERP دنیا با استفاده از جدیدترین تکنولوژی ها و هوش مصنوعی بهترین تجربیات را از طریق الگوریتم های خود ایجاد کند و دائما در حال آزمایش کردن این الگوریتم هاست یکی از این الگوریتم های جدید و به روز شده E-A-T است.

E-A-T یکی از انواع متعدد از دستورالعمل‌هایی است که موتور جستجوی گوگل استفاده می‌کند. این موتور جستجو برای تعیین کردن اینکه آیا محتوای موجود برای خوانندگان و افراد ارزشمند و مفید است و آیا باید رتبه خوب و بالایی برسد یا خیر این الگوریتم را به کار می‌گیرد.
با همین توضیح کوتاهی که بیان کردیم می‌توانید به اهمیت بالایی که الگوریتم E-A-T در سئو دارد پی ببرید. این الگوریتم مهم و کاربردی بر اساس مفاهیم زیر ساخته شده است:

مفهوم تخصص Expertise

تخصص: معنای تخصص در این الگوریتم بدین معنی است که چقدر تجربه و دانش در مورد موضوعات محتوای خود دارید.خودتان میدانید که اگر اصول محتوای سئو شده را بدانید و علاوه بر آن دانش و تجربه و تخصص کافی در یک زمینه داشته باشید می توانید محتوایی را بنویسید که می تواند نیاز کاربران را به خوبی برطرف نماید و علاوه بر آن شما را یک سر و گردن از رقبایتان بالاتر ببرد. حتما شما هم می خواهید کاربرانی که از مسیرهای مختلف وارد سایت شما می شوند به خصوص سئوی سایت شما دوباره به سایت شما برگردند. چاره شما نوشتن محتوای اصولی است که توسط متخصصین سئو به روز و تولید شده باشد. برای اینکه بتوانید یک نمونه از این محتواها را بررسی نمایید که توسط تیم تولید محتوا و متخصصین سئوی وینت با توجه به تجربه بالای ما در بخش استخدام و به کارگیری نیروهای متخصص سئو و انجام بیش از 100 پروژه سئو نوشته شده است به شدت پیشنهاد میکنیم این محتوا را بخوانید متخصص سئو کیست و روش به کارگیری متخصصین سئو. با این محتوا که به صورت راهنمای کامل نوشته شده است شما می توانید بیشتر درک نمایید که تجربه ودانش چگونه می تواند موجب تفاوت شما در سئو و نوشتن محتوای تان شود.این یعنی همان چیزی که اولین حرف الگوریتم E-A-T را شامل میشود.

مفهوم اقتدار Authoritativeness

اقتدار: آیا سایت‌های دیگر که به مخاطبان یکسانی با شما خدمات می‌دهند به محتوای شما به علت ارزشمند بودن پیوند می‌دهند؟ در واقع این بخش اشاره به مفاهیم زیادی میکند که شاید شما به عنوان متخصص سئو فقط به دنبال بک لینک سازی و سئوی خارجی بگردید ولی در واقع موارد بیشمار دیگری از جمله ماندگاری کاربر در سایت، اعلام نظر کاربران و مواردی نظیر کلیک کردن و وارد شدن به صفحات دیگر سایت شما از طریق محتوایی است که شما نوشته اید. یعنی همان مفاهیم سئوی داخلی و سئوی تکنیکال یا فنی. این الگوریتم E-A-T کاملا به محتواهایی ارزش میگذارد که برای برطرف سازی یک مشکل و مسئله تولید شده باشند حالا شما می خواهید محتوا را توسط هوش مصونوعی مانند CHAT GPT تولید کرده باشید و یا خودتان و یا متخصصان تیم تولید محتوا، هر چه باشد با توجه به دو قاعده ای که تا به همین لحظه در مورد این الگوریتم متوجه شدید، باید متخصص باشید و با تولید محتوا کاری کنید که کاربران به سمت سایت شما بیایند و علاوه بر آن به شما بک لینک دهند. و یا در سایتهایی رپورتاژ و یا بک لینک سازی کنید که خواننده مجاب شود بر روی لینکهای شما کلیک کرده و در درون سایت شما به بررسی بیشتر بپردازد

مفهوم اعتماد Trustworthiness

اعتماد: آیا از اطلاعات کاربر حفاظت می‌کنید، اطلاعات دقیق ارائه می‌دهید و به صورت اخلاقی فعالیت می‌کنید؟ این اتفاق زمانی برای شما رخ خواهد داد که وااقعا دو اصل بالا را به خوبی اجرا کرده باشید یعنی محتوایی را تولید کرده باشید که این محتواها دقیقا متناسب با نیاز کاربر و علاوه بر آن در تخصص شما باشد. مگر نه در سطح وب پر است از محتواهایی که تا اندازه ایی می تواند نیاز کاربران را برطرف سازد. از خودتان بپرسید که چرا باید کاربر این محتوا را بخواند؟ و بعد بپرسید چه چیزی می تواند این محتوا را از دیگران متمایز کند؟ و به ارزیابی کیفیت مطالب سایت تان بپردازید
در ارزیابی کیفیت مطالب و سایت‌ها توسط سایت گوگل معمولاً به موارد و بایدهای زیر توجه می‌شود:
● تخصص نویسنده محتوا
● معتبر بودن سازنده محتوا
● خود محتوا
● وب‌سایت

در مورد وب سایت باید به شما بگوییم اگر وب سایت خوبی داشته باشید و علاوه بر آن بتوانید در حوزه برندسازی و برندینگ نیز فعالیت نمایید و به اعتبا تمامی صفحات سایت تان کمک نمایید موجب می شود که حتی محتواهای جدید شما نیز به شرط آنکه محتوای خوبی نوشته باشید رتبه های خوبی بگیرند. این بدان معنی است که شما مفهوم سئوی سایت را به خوب درک کرده اید، اگر نمی دانید سئو چیست و دوست دارید بیشتر در مورد آن بدانید. این محتوا را اصلا از دست ندهید: سئو چیست قدمهای طلایی در سئو.
یعنی توانسته اید به اعتبار تمام سایت تان کمک کنید یعنی توانسته اید سیستم سئوی سایت خود را به گونه ای بچینید که محتواهای PILLAR AND CLUSTER خوبی در سایت دارید. لینک سازی داخلی را به خوبی انجام داده اید و زامبی پیج های سایت خود را شناسایی کرده اید و به داد آنها رسیده اید و صدها یعنی دیگر، اگر با این مفاهیم آشنا نیستید و دوست داری سئو را آموزش ببینید و در یکی از بهترین دوره های سئو که به صورت آنلاین با تدریس یکی از بهترین اساتید دیجیتال مارکتینگ ایران طراحی شده است شرکت کنید می توانید در دوره سئوی وینت آکادمی با تدریس دکتر مهریزدان شرکت کنید

الگوریتم EAT و تاثیر آن در سئوی سایت

تأثیر EAT بر رتبه بندی سایت

شاید برای شما هم این سؤال پیش بیاید که آیا E-A-T یک عامل رتبه‌بندی سایت است؟ پاسخ منفی است. E-A-T به طور کلی از نظر فنی یک عامل برای رتبه‌بندی محسوب نمی‌شود، اما در نهایت الگوریتم مهمی است و می‌تواند بر رتبه محتوا و سایت شما تأثیر خوبی بگذارد.
E-A-T یک دستورالعمل مهم است که توسط گوگل به کار می‌رود تا مشخص نماید کدام یک از محتواها کیفیت خوب و بالایی دارند و در نتیجه باید رتبه‌بندی بالاتری نیز داشته باشند؛ بنابراین اگرچه این الگوریتم یک عامل برای رتبه‌بندی مستقیم سایت شما نیست، اما می‌تواند به طور غیرمستقیم و البته تأثیرگذار بر رتبه‌بندی کلی تأثیر بگذارد.
در حالی که اکثر سئو کارها دقیقاً نمی‌دانند چه چیزی می‌تواند رتبه آنها را بهبود ببخشد و با گزینه‌هایی مانند تصاویر بیشتر؟ محتوای طولانی‌تر؟ تگ Alt فراوان؟ متا بهتر؟ و گزینه‌های دیگر روبه‌رو هستند، میتوانند از الگوریتم E-A-T استفاده نمایند
طبق دستورالعمل‌های E-A-T یک محتوای خوب باید به شرح زیر باشد:
● به کاربران کمک کند.
● توسط یک متخصص ایجاد شود.
● در یک سایت معتبر پست شود.
● قابل اعتماد باشد.
● مرتباً به روز شود.
در صورت امکان محتوا باید با سطح بالایی از تخصص ایجاد شود. صفحاتی که اطلاعات نادرست منتقل می‌کنند یا سبب فریب کاربران می‌شوند ممکن است رتبه پایین‌تری دریافت کنند.

در ادامه به شما کمک میکنیم که روشهایی را فرا بگیرید که میتواند شما و محتوای سایت شما را در نزد الگوریتم E-A-T محبوب کند و علاوه بر آن به رتبه های سایت شما در گوگل کمک شایانی نماید

الگوریتمEAT چیست

7 روش برای بهبود الگوریتم E-A-T

برای اینکه بتوانید در الگوریتم‌های گوگل و در E-A-T جایگاه خوبی داشته باشید باید بدانید که چه کارهایی را انجام دهید. ما در اینجا یک لیست هفت مرحله‌ای برای شما آورده‌ایم که به سایت شما کمک می‌کند معتبرتر و قابل اعتمادتر باشد.

1. به بهترین شکل خودتان را به مخاطبان معرفی کنید

هر سه جنبه از دستورالعمل‌های E-A-T نشان می‌دهد که Google می‌خواهد بداند چه کسی محتوا را ایجاد می‌کند و آیا آن شخص (ها) یا آن وب سایت منبع قانونی برای آن مطلب است یا خیر.
اگر پیش از این صفحه درباره ما یا صفحه‌ای نداشته‌اید که نشان دهد تیم شما چه کسانی هستند و تولیدکنندگان محتوای شما چه کسانی می‌باشند اکنون وقت آن است که دست به کار شوید. این صفحات یک راه ساده برای ایجاد تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن تیم شما هستند.

2. برای تولید محتوا از کارشناسان خبره کمک بگیرید

گوگل فقط محتوای خوب نمی‌خواهد بلکه از افرادی که می‌دانند در مورد چه چیزی صحبت می‌کنند محتوا می‌خواهد؛ بنابراین برای ایجاد محتوایی که گوگل به آن اعتماد دارد، با متخصصان حوزه تولید محتوا همکاری کنید.شما می توانید در این زمینه از خدمات سئوی وینت سئو استفاده نمایید

3. هدف محتوای خود را به شکل واضح بیان کنید

منظور و هدف مطالب شما چیست؟ آیا می‌خواهید موضوع خاصی را اطلاع‌رسانی کنید، یا قصد دارید یک نکته علمی را توضیح دهید، یا هدف شما متقاعد کردن مخاطب است و یا قصد توصیف چه چیز مشخصی را دارید؟
از عناوین و تیترهایی استفاده کنید که هدف محتوای شما را بسیار واضح بیان می‌کند و از زبانی ساده برای نوشتن استفاده نمایید. محتوای طولانی و پر پیچ و خم تولید نکنید. مستقیماً به سراغ اصل مطلب بروید و گزافه گویی نکنید، موضوع مورد بحث را تا جایی که ممکن است روشن، واضح، جامع و کامل پوشش دهید.

4. محتوا و موضوعات را به طور منظم به روزرسانی کنید

یکی دیگر از راه‌های مؤثر برای بهبود الگوریتم E-A-T تازه سازی و به روز کردن مداوم محتوا است. سایت‌ها در دنیای دیجیتال هر روزه حجم باورنکردنی‌ای و زیادی از داده و اطلاعات را ایجاد و خلق می‌کنند. طبق پیش‌بینی‌ها تا سال 2025 هر روز احتمالاً 463 میلیارد گیگابایت مطلب و داده ایجاد خواهد شد. این آمار نشان از این دارد که یک محتوا و مطلب هر چند به‌روز، خیلی زود منسوخ خواهد شد؛ بنابراین محتواهای خود را به طور منظم به‌روزرسانی نمایید. با توجه به حوزه هوش مصنوعی و ابزارهای هوش مصنوعی که وارد دنیای دیجیتال مارکتینگ شده اند، از یک سو و از سوی دیگر تغییرات شدید تکنولوژی و دانشی که هر روز در حال تولید است شما چاره ای به جز به روز شدن ندارید

الگوریتم های تاثیر گذار گوگل بر رتبه را بشناسید

5. به منابع با کیفیت بالا پیوند دهید

اگر می‌خواهید به عنوان یک سایت معتبر و متخصص در میان کاربران شناخته شوید باید سعی کنید به داده‌های درست و واقعی تکیه کنید؛ بنابراین در مطالب خود به منابع رسمی پیوند دهید، به مطالعات و مقالات اشاره کنید و از تحقیقات مناسب استفاده کنید تا از معتبر بودن پست‌های خود پشتیبانی کنید.
از منابع مطمئن مانند NCBI و JSTOR برای یافتن مطالعاتی برای تأیید اظهارات خود استفاده کنید. همچنین می‌توانید به توییت‌ها، مقالات یا گزارش‌های انجام شده توسط متخصصان صنعت لینک دهید.

6. دیدگاه‌های متعدد را در نظر بگیرید

برای قابل اعتماد و قابل اتکا بودن، محتوای شما باید از زوایای گوناگون و مختلف به مشکلات و معضلات نگاه کند و بررسی نماید که هر زاویه چه تأثیری در مطلب کلی دارد.
هدف این است که دیدگاه‌های مختلف درباره یک موضوع را توضیح دهید تا اعتماد مخاطبان خود را بدست بیاورید و به نظر برسد که شما یک متخصص هستید.

7. شهرت آنلاین خود حفظ کنید

شهرت آنلاین یک راه عالی برای موفقیت است و می‌تواند سبب شود اعتماد مخاطبین را کسب کنید و محتوای تأثیرگذار ایجاد نمایید؛ بنابراین به اخبار منفی توجه کنید و اگر نظر منفی دریافت کردید پاسخ سریع و مناسب دهید تا اعتبار برند خود را میان مخاطبین حفظ کنید.این بدان معنی است که شما باید برندینگ دیجیتال را جدی بگیرید اگر میخواهید بدانید برندینگ دیجیتال چیست؟ این محتوا را بخوانید: برندینگ دیجیتال چیست؟

تمام شبکه‌های اجتماعی( بهتر است بگوییم بهترین بکه های اجتماعی که می توانید در آن ها به صورت منظم تولید محتوا کنید و علاوه بر آن در ایران برای شما کارایی دارند) را برای نام تجاری خود فعال کنید و مشتریان را تشویق کنید تا نظرات مثبتی در مورد برند شما ارائه دهند. لینک دهی و ثبت نظرات و ورودی از شبکه های اجتماعی برای محتوای شما و سایت شما بسیارمهم و با اهمیت است پس آن را دست کم نگیرید.

سخن پایانی

برای کسب یک نتیجه خوب قطعاً باید به تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن توجه کنید اما در نظر داشته باشید که اینها تنها روش‌های رتبه بندی نیستند. به جای اینکه الگوریتم E-A-T را معیار اصلی خود قرار دهید فقط به سادگی آن را در استراتژی بازاریابی محتوای خود دقت نمایید.
در نهایت اقتدار خود و نویسندگان سایت را در گوگل بهبود ببخشید، از نویسندگان معروف دعوت کنید تا برای وبلاگ شما بنویسند، بر روی محتوای طولانی با احتمال بالای رتبه‌بندی در میان سایت‌های برتر تمرکز کنید، تحقیقات خود را به خوبی انجام دهید و منابع را نیز ذکر کنید.
الگوریتم E-A-T برای صفحات جداگانه اهمیت زیادی دارد اما فراموش نکنید که کیفیت کلی وب سایت نیز یکی از عوامل اصلی است پس مطمئن شوید که روی آن نیز کار می‌کنید. برای مثال یک صفحه «درباره ما» ایجاد کنید،وب‌سایت خود را در وب‌سایت‌های معتبر معرفی کنید، تحقیقات کلمات کلیدی را انجام دهید و ده‌ها کار دیگر که می‌تواند شما را به رتبه‌های اول برساند.

منابعی که علاوه بر دانش خودمان در تیم تولید محتوای وینت سئو ما را نوشتن این مقاله یاری کردند به صورت زیر است:

searchenginejournal.com

ahrefs.com

در انتها مشتاقانه منتظر نقطه نظرهای شما عزیزان و علاقه مندان به سئو هستیم. و از شما می خواهیم با دیگر الگوریتم های گوگل آشنا شوید محتواهای زیر  را بخوانید:

الگوریتم مدیک چیست؟

الگوریتم تجربه کاربری گوگل

الگوریتم گوگل دنس

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *