جدیدترین تغییرات در الگوریتم های گوگل

اشتراک گذاری در :
الگوریتم‌های گوگل در آپدیت جدید کدامند؟
فهرست محتوا

معرفی آپدیت‌های جدید الگوریتم‌ های گوگل

در دنیای پرتلاطم اینترنت، گوگل به عنوان غول جستجو، همواره در حال نوآوری و پیشرفت است. این پیشرفت‌ها عمدتاً به لطف الگوریتم‌های پیچیده‌ای است که گوگل برای رتبه‌بندی صفحات وب و ارائه نتایج جستجو استفاده می‌کند. الگوریتم‌های گوگل در طول سالیان دچار تغییرات متعددی شده‌اند که هر یک از آن‌ها تأثیر قابل توجهی بر دنیای سئو و بهینه‌سازی وب‌سایت‌ها داشته‌اند.
در این مقاله، به بررسی برخی از مهم‌ترین تغییرات در الگوریتم‌های گوگل و تأثیر آن‌ها بر استراتژی‌های سئو خواهیم پرداخت. همچنین، نگاهی به چشم‌انداز آینده الگوریتم‌های گوگل خواهیم انداخت و پیش‌بینی‌های خود را در مورد جهت‌گیری‌های آینده این شرکت مطرح خواهیم کرد.

الگوریتم‌ های گوگل چیست؟

به مجموعه‌ای از فرمول‌ها و دستورالعمل‌هایی که با زبانی قابل فهم و به صورت مرحله به مرحله و به همراه جزئیات لازم برای دنبال کردن هدف خاصی اجرا شده و شروع و پایان آنها تعیین شده باشد، الگوریتم می‌گویند. به منظور بهینه‌سازی و سئو سایت از الگوریتم‌های گوگل استفاده می‌شود. در این فرآیند موتورهای گوگل، وب‌سایت‌ها را تجزیه و تحلیل می‌کنند. به بیان دیگر خزنده موتورهای جستجو تمامی داده‌ها و اطلاعات را گردآوری، ذخیره و نگهداری خواهد کرد.
به‌طورکلی الگوریتم‌های گوگل به 2 دسته الگوریتم‌های اصلی و الگوریتم‌های جانبی تقسیم‌بندی می‌شوند. الگوریتم‌های اصلی جزیی از هسته اصلی گوگل هستند و با توجه به پارامترهای مختلف سایت‌های اینترنتی، رتبه‌بندی می‌شوند.
درصورتی‌که الگوریتم‌های جانبی به منظور بهینه‌سازی پرس‌وجو کاربران و بهبود نتایج جستجو یا شناسایی سایت‌های اسپم به کار می‌روند.

لیست مهم‌ترین و جدیدترین آپدیت‌های الگوریتم‌ های گوگل

گوگل تأیید می‌کند که آخرین به‌روزرسانی الگوریتم اصلی خود را برای مارس 2023 ارائه کرده است. قبل از این که در مورد آخرین آپدیت های الگوریتم های گوگل صحبت کنیم بهتر است مروری بر مهم ترین و جدیدترین الگوریتم های گوگل داشته باشیم. این الگوریتم‌ها عبارتند از:

 • الگوریتم گوگل پاندا
 • الگوریتم مرغ مگس خوار
 • الگوریتم گوگل پنگوئن
 • الگوریتم کبوتر
 • الگوریتم گورخر
 • الگوریتم Page Layout
 • الگوریتم کافئین
 • الگوریتم رنک برین
 • الگوریتم Page Authority
 • الگوریتم PayDay Loan
 • الگوریتم برت
 • الگوریتم mobilegeddon
 • الگوریتم Mobile First Index
 • الگوریتم E-A-T
 • الگوریتم MUM

در این مقاله در مورد جدیدترین و مهم ترین آپدیت های الگوریتم های گوگل صحبت کردیم. | تغییرات الگوریتم های گوگل با وینت سئو

هر کدام این الگوریتم‌ها، دستورالعمل های خاصی را اجرا می‌کنند که مطمئنا تا به حال در مورد نقش هریک از آن ها به مقدار کافی شنیده اید اما در این مقاله می خواهیم در مورد جدیدترین تغییرات الگوریتم های گوگل صحبت کنیم:

بررسی آپدیت مارس 2023 (الگوریتم های گوگل)

قبل از این که به بررسی آپدیت مارس 2023 بپردازیم، باید بدانید که به‌منظور افزایش درک و رتبه‌بندی محتوا، گوگل همواره تغییراتی را اعمال ‌می‌کند. پس آشنایی کافی با به روزرسانی الگوریتم‌ها دارد. از سوی دیگر گوگل با انجام این به‌روزرسانی‌ها، سعی در ارائه نتایج جستجو به صورت با کیفیت و مرتبط با مطالب دارد. با این وجود، آپدیت‌های جدید در نحوه ارزیابی وب‌سایت‌ها و رتبه‌بندی گوگل تأثیر خواهد داشت. به بیان دیگر صاحبان وب‌سایت‌ها و متخصصان سئو باید همواره آمادگی لازم را داشته باشند و با توجه به آپدیت جدید، استراتژی‌های خود را تطبیق دهند.
پس به طور کلی می‌توان براساس آپدیت‌های گذشته نتیجه‌گیری کنیم که:

– اهمیت زمان را در نظر بگیریم:

اثرات آپدیت الگوریتم اصلی سریعاً قابل مشاهده نخواهد بود. ممکن است روزها و یا هفته‌ها زمان نیاز باشد تا خزنده‌های گوگل، وب‌سایت را به صورت مجدد فهرست‌بندی و ارزیابی کنند.

– به اعداد توجه کنیم:

ترافیک جستجوی ارگانیک سایت و رتبه‌بندی کلمات کلیدی را تماشا کنید؛ زیرا با کمک این معیارها می‌توانید اطلاعات لازم را درباره تأثیر آپدیت جدید به دست آورید. از سوی دیگر با انجام این کار می‌توانید برای بهبود وب‌‌سایت، زمینه‌های بالقوه را شناسایی کنید.

– به کیفیت توجه کنیم:

هدف اصلی گوگل از آپدیت جدید، ارائه نتایج جستجو بهتری است. این موضوع به معنای ایجاد محتوای با ارزشی بوده که با نیازهای مخاطب هدف شما، متناسب باشد.

– از جزئیات غافل نشویم:

در تعیین رتبه کلی شما جنبه‌های فنی سایت مانند سرعت سایت، سازگاری با موبایل و همچنین نمایه‌سازی مناسب نقش مهمی دارد. به همین علت باید به این موارد توجه ویژه‌ای داشته باشید.

آپدیت الگوریتم اصلی گوگل در مارس 2023 این نکته را یادآوری می‌کند که صاحبان وب‌سایت و افراد متخصص سئو باید همواره تلاش خود را برای حفظ مزیت رقابتی خود، انجام دهند. از طرف دیگر برای جلب توجه گوگل به سایت خود، باید اطمینان کافی با نظارت بر معیارها، اطلاع‌رسانی، بهینه‌سازی جنبه‌های فنی و تمرکز بر تولید محتوای با کیفیت را داشته باشید.
از آنجایی‌که این آپدیت‌ها برای بهبود تجربه جستجوی کاربر طراحی شده‌اند، همواره باید نیاز مخاطبان خود را اولویت‌بندی کرده و محتوای با ارزش و با کیفیت را تولید کنید.
شاید بتوان بزرگترین آپدیت الگوریتم‌های گوگل اصلی را به‌روزرسانی در ماه مارس 2023 در نظر گرفت. این آپدیت در 15 مارس راه‌اندازی و در 28 مارس 2023 عرضه شد. این بروزرسانی، انواع محتوا مختلف را در همه مناطق و با همه زبان‌هارا مورد هدف قرار می‌دهد. از سوی دیگر صفحات وب با کیفیت و با ارزش را تبلیغ کرده و به آنها پاداش داد. اطلاعات بسیاری درباره آپدیت الگوریتم‌های گوگل در هنگام انتشار اولیه در دسترس نبود. به بیان ساده افراد بازاریاب مجبور شدند معیارهای خود را به مدت چند هفته زیر نظر داشته باشند.
از سوی دیگر گوگل ادعا کرده است که این آپدیت بر رتبه‌بندی جستجو تأثیر خواهد گذاشت و برخی از افراد بازاریاب افزایش یا کاهش تعداد را گزارش داده‌اند. Semrush متوجه شد که برای آپدیت الگوریتم‌های گوگل در مارس 2023 نوسان رتبه بیشتر از آپدیت قبلی یعنی سپتامبر 2022 بود. پس به‌روزرسانی در مارس 2023 سطوح بالاتری از نوسانات شدید رتبه‌بندی را شاهد بود.
همچنین جان مولر، تحلیلگر ارشد جستجو در گوگل، اعتراف کرد که «طبق میزگرد موتور جستجو، به روز رسانی ماه مارس، سرپ را کمی خراب کرد. با این حال، وی افزود، انتظار دارد تمرکز بر کیفیت ادامه یابد».

بررسی آپدیت آوریل 2023 (الگوریتم های گوگل)

گوگل در تاریخ 12 آوریل 2023، بررسی‌های خود را برای آپدیت آغاز کرد که در تاریخ 25 آوریل این بررسی‌ها تکمیل شد. این موضوع تأثیر خود را روی رتبه‌بندی خواهد گذاشت. این آپدیت سیستم بررسی گوگل را که شامل پست‌های وبلاگ، مقالات، صفحات وب و انواع دیگر محتوای مستقل نوشته شده می‌شود را پوشش می‌دهد. همچنین گوگل این کار را با هدف توصیه، ارزیابی و یا نظر دادن ارزیابی می‌کند.
بررسی‌ها می‌تواند درباره مقایسه‌های کنار هم 1 چیز واحد، فهرست‌های رتبه‌بندی شده و سایر موارد دیگر باشد. همچنین می‌تواند خدمات، محصولات، مشاغل و بخش‌های رسانه مانند بازی‌های ویدیویی یا فیلم‌ها را پوشش دهند. به گفته گوگل، احتمال دارد محتوایی که تحت تأثیر آپدیت قرار می‌گیرد تا هنگام انتشار آپدیت بعدی بازیابی نشود.

آپدیت آوریل 2023 از الگوریتم های گوگل
ناگفته نماند که احتمال دارد تغییرات در هر زمانی به دلایل مختلفی اتفاق بیفتد. از سوی دیگر گوگل توصیه می‌کند که در صفحه راهنمای خود باید برای نوشتن کامنت‌های با کیفیت بالا دقت کنید. همچنین بهتر است توصیه‌های زیر را در نظر داشته باشید:

 • باید نشان دهید فردی متخصص هستید.
 • بهتر است به‌وسیله تصاویر یا صدا، از تخصص خود شواهدی را ارائه دهید.
 • خدمات، تجارت، محصول و سایر موارد دیگر را از نظر کاربران نیز ارزیابی کنید.
 • می‌توانید با اضافه کردن پیوندهایی به سایر منابع مفید، به کاربر کمک کنید.

بهترین شیوه‌ها به ایجاد محتوای با ارزش و با کیفیت برای خوانندگانی است که از دستورالعمل‌های EAT پیروی می‌کنند. این توصیه شبیه همان چیزی است که در طول این مدت توسط گوگل منتشر شده است.
در ماه آوریل، گوگل اعلام کرد که: «تا پایان سال (1 دسامبر 2023)، گزارش «قابلیت استفاده از تلفن همراه» کنسول جستجو، ابزار تست سازگار با موبایل و API تست سازگار با موبایل را بازنشسته خواهد کرد». همچنین در اطلاعیه خود این‌گونه نوشت: «این بدان معنا نیست که قابلیت استفاده از تلفن همراه برای موفقیت در جستجوی Google مهم نیست».
این برای کاربرانی بسیار اهمیت دارد که بسیار زیاد از تلفن همراه استفاده می‌کنند و به همین علت، بخشی از راهنمای تجربه صفحه ما باقی می‌ماند. همچنین گوگل ادعا دارد که برای ارزیابی قابلیت استفاده از تلفن همراه، ابزارهای قوی‌تر دیگری مانند Lighthouse از کروم، ظاهر شده‌اند.

بررسی آپدیت می 2023 (الگوریتم های گوگل)

در تاریخ 10 می، گوگل اعلام کرد که در چند ماه آینده سیستم محتوای مفید خود را برای پیدا کردن و آسان‌تر کردن کاوش دیدگاه‌های مختلف افراد جستجوگر، آپدیت می‌کند. در هفته‌های آینده، احتمال دارد برخی از جستجوها در گوگل، فیلتر چشم‌انداز را در بالای نتایج جستجو ایجاد کنند. زمانی‌که کاربران روی این فیلتر ضربه بزنند، ویدیوها، تصاویر و محتوای نوشته شده‌ای را مشاهده می‌کنند که مردم در انجمن‌ها، سایت‌های پرسش‌وپاسخ و رسانه‌های اجتماعی آنها را به اشتراک گذاشته‌اند.
این آپدیت برای افراد جستجوگر، یافتن این جواهرات پنهان را ساده‌تر می‌کند. حال ممکن است سؤال کنید این جمله برای متخصصان سئو به چه معنا است؟ با این آپدیت گوگل سعی دارد نحوه رتبه‌بندی محتوا را با توجه به کیفیت اطلاعات و تاکید بر اصالت، بهبود بخشد.
همچنین احتمالاً صفحات مبتنی‌بر تخصص منحصربه‌فرد یا تجربه دست اول نیز رتبه بالاتری خواهند داشت. از سوی دیگر آپدیت محتوای مفید، می‌تواند تأثیر بسزایی در کاهش محتوای غیرمفید داشته باشد. زمانی که از سوی گلن گیب، مشاور سئو در توییتر این سؤال پرسیده شد، دنی سالیوان، روابط عمومی جستجوی گوگل، این‌گونه پاسخ داد: «به‌روزرسانی «جواهرات پنهان» بیشتری را در جستجو نشان می‌دهد، «هم‌چنان برای اطمینان از اینکه محتوای غیرمفید به خوبی کار نمی‌کند».

نکات مهم برای سازگاری با تغییرات الگوریتم‌ های گوگل

سازگاری با تغییرات الگوریتم‌های گوگل یک فرآیند مهم برای حفظ و بهبود رتبه‌بندی وب‌سایت شما است. در اینجا چند نکته مهم برای سازگاری با تغییرات الگوریتم‌های گوگل آورده شده است:

 • تمرکز بر تولید محتوای باکیفیت و معتبر
 • استفاده صحیح از کلمات کلیدی
 • بهبود تجربه کاربری
 • توجه به سیگنال‌های E-A-T
 • پیروی از دستورالعمل‌های گوگل
 • درک بهتر مفهوم جستجوها
 • بهینه‌سازی سایت برای سرعت بالا در بارگذاری صفحات
 • طراحی ریسپانسیو سایت برای تجربه بهتر کاربران موبایل
 • اطمینان از لینک سازی منطقی و درست
 • افزودن داده‌های ساختار یافته مانند نشانگر ها(Schema Markup)به صفحات وب برای کمک به گوگل در درک بهتر محتوا
 • به‌روزرسانی منظم پروفایل‌ها و اشتراک محتوا در شبکه‌های اجتماعی
 • پیگیری و بررسی تحلیل‌ها برای درک عملکرد سایت و تغییرات در ترافیک
 • استفاده از گواهینامه SSL برای افزایش امنیت اطلاعات کاربران
 • در نظر گرفتن بازخورد کاربران و اقدام به بهبودهای لازم

با رعایت این نکات و پیگیری تغییرات الگوریتم‌های گوگل، می‌توانید بهبودهای لازم را در سایت خود اعمال کرده و رتبه‌بندی بهتری در نتایج جستجوی گوگل داشته باشید.

آیا ChatGPT به جستجوی گوگل آسیب می‌رساند؟

امروزه رقابت برای جستجو گوگل در حال افزایش است. اکثر کاربران برای یافتن روشی نوین برای جستجو، به ChatGPT روی آورده‌اند. به همین علت مایکروسافت به Bing، فناوری ChatGPT را تزریق کرده است. گوگل در جواب، چت ربات مبتنی بر هوش مصنوعی خود را با نام Bard منتشر کرد، اما هنوز محبوبیت محصول OpenAI را مشاهده نکرده است.

آینده ی الگوریتم های گوگل با استفاده از هوش مصنوعی و و یادگیری ماشین برای درک بهتر معنای کلمات و عبارات در متن حاصل می‌شود.
با این وجود در 3 ماهه اول سال 2023، گوگل رشد درآمد «جستجو و دیگران» را شاهد بوده است. ناگفته نماند که این میزان در مقایسه با سال قبل و همانگونه که تصور می‌شد؛ نبود. ممکن است بینش بیشتری ارائه دهد؛ زیرا OpenAI دسترسی به افزونه مرورگر بتا خود را برای مشترکین ChatGPT Plus فراهم می‌کند که به ربات چت دسترسی به وب باز (اطلاعات به روز) می‌دهد.
ممکن است ChatGPT بزرگ‌ترین تهدید برای درآمد تبلیغات گوگل به شمار آید؛ زیرا کاربران بدون نیاز به تعامل یا باز کردن صفحات، با استفاده از تبلیغات و توسط اینترنت می‌توانند به اطلاعات دسترسی داشته باشند. پاسخ گوگل تاکنون اعلامیه جستجوی هوش مصنوعی مولد خود بوده است که هنوز برای استفاده عمومی در دسترس نیست.

آینده الگوریتم‌ های گوگل

تمرکز بر جستجوی معنایی:

گوگل در حال حرکت به سمت جستجوی معنایی است، که به درک بهتر قصد کاربر و ارائه نتایج مرتبط‌تر با آنچه کاربر به دنبال آن است اشاره دارد. این امر با استفاده از هوش مصنوعی و یادگیری ماشین برای درک بهتر معنای کلمات و عبارات در متن حاصل می‌شود.

توجه بیشتر به تجربه کاربر:

گوگل همچنین در حال توجه بیشتر به تجربه کاربر در نتایج جستجو است. منظور از این امر،ارائه نتایج مرتبط‌، خوانا و قابل فهم با نیازهای کاربراست.

استفاده از داده‌های بیشتر برای رتبه‌بندی:

گوگل از داده‌های بیشتری برای رتبه‌بندی وب‌سایت‌ها استفاده می‌کند، مانند داده‌های رفتاری کاربر، داده‌های اجتماعی و داده‌های موقعیت مکانی. این امر به گوگل کمک می‌کند تا نتایجی را ارائه دهد که برای هر کاربر خاص مرتبط‌تر باشند. این روندها تأثیر قابل توجهی بر نحوه کار موتورهای جستجو و نحوه ارتباط کاربران با اطلاعات خواهند داشت.

با درک روندهای آینده الگوریتم‌های گوگل، می‌توانید سایت خود را برای موفقیت در آینده آماده کنید.

سخن پایانی

گوگل به طور مداوم الگوریتم های جستجوی خود را به روز رسانی می کند تا بتواند بهترین و مرتبط ترین نتایج را به کاربران ارائه دهد. این تغییرات الگوریتمی می توانند بر رتبه بندی وب سایت ها در نتایج جستجو تاثیر بسزایی داشته باشند. بنابراین، برای صاحبان وب سایت ها مهم است که با این تغییرات سازگار باشند تا بتوانند رتبه بندی خود را حفظ کرده و حتی بهبود بخشند. اگر شما هم صاحب سایتی هستید و قصد دارید کاربران بیشتری را با سایت خود آشنا کنید باید آن را طبق الگوریتم‌های گوگل سئو کنید تا از هرگونه آسیب احتمالی در امان بمانید. در صورتی که به مشاوره و راهنمایی در این زمینه نیاز داشتید، با کارشناسان ما در وینت سئو تماس بگیرید. همچنین اگر نیاز به ارتقا دانش خود در زمینه سئو سایت دارید، می توانید برای شرکت در دوره سئو دکتر مهریزدان روی لینک زیر کلیک کنید: دوره آموزش سئو

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *