آینده سئو در سال 2024 چیست؟ 3 روند از 8 روند حیاتی سئو که باید بدانید

اشتراک گذاری در :
در این مقاله در مورد روند های حیاتی سئو و آینده سئو با توجه به ظهور انواع هوش مصنوعی صحبت خواهیم کرد.
فهرست محتوا

 

 

خیلی از سئو کارها و علاقه مندان حوزه سئو همیشه از ما می پرسند، آینده سئو با هوش مصنوعی چه خواهد شد. در این محتوا سعی کرده ایم با معرفی 8 روند آینده به شما عزیزان و علاقه مندان این حوزه کمک کنیم تا در آینده شغلی خودتان موفق تر عمل نمایید.

آینده سئو با هوش مصنوعی چه خواهد شد

با توجه به روند حرکتی؛ آینده سئو به سمت یک رویکرد کاربر محورتر و  مطمئنا فنی پیشرفته تر می رود. که میتواند اخلاقیات بیشتری را از لحاظ ظهور نتایج ایجاد کند. هر ساله تغییراتی در روند سئو رخ می‌دهد که برای داشتن یک سایت موفق و رتبه‌بندی بالا باید آن‌ها را به خوبی درک و در جهت بهینه‌سازی سایت گام‌های لازم را انجام داد. در سال 2024، استفاده از هوش مصنوعی و جستجوهای صوتی سهم بیشتری در بهبود رتبه‌بندی سایت خواهند داشت.

چرا؟

1- ظهور هوش مصنوعی (AI) و یادگیری ماشینی در موتورهای جستجو به آنها امکان می دهد تا اهداف کاربررا بهتر درک کنند و نتایج مرتبط تری ارائه دهند. در اینجا داریم از intrest marketing صحبت میکنیم چیزی که آینده سئو را ساخته و از این به بعد نیز بیشتر درگیر خواهد کرد. نشانه آن را میتوانیم در مورد گوگل دیسکاور ببینیم. حتما پیشنهاد میکنیم محتوای گوگل دیسکاور را برای درک بیشتر intent marketing و interest marketing بخوانید تا متوجه شوید که گوگل دیسکاور چگونه کار میکند :

سیر تا پیاز گوگل دیسکاور و بازاریابی علاقه محور

2- گوگل با توجه به الگوریتم های جدید خود مانند E-AT میخواهد تجربه، تخصص، اقتدار و قابل اعتماد بودن (E-E-A-T) را در اولویت قرار دهد و از تولید محتوای اخلاقی و با کیفیت بالا حمایت کند.

پیشنهاد میکنیم حتما مقاله آموزشی الگوریتم EAT گوگل را بخوانید.

این چیزی است که تفاوت یک شخص مارکتر و سئو کار حرفه ای را با شخصی که فقط از ابزارهای هوش مصنوعی استفاده میکند، در آینده نشان خواهد داد. همه میتوانند از ابزارهای هوش مصنوعی که هر روزه به تعداد آنها اضافه میشود استفاده و محتوای مورد نیاز خود را تولید کنند ولی یک content marketer و سئو کار حرفه ای، کاملا میداند چرا و چگونه محتوای خود را تولید کند و چگونه بر مخاطب خود بیشترین تاثیر را بگذارد.

اینجاست که شما به عنوان یک سئو کار باید هر روز متخصص تر شوید و بر روی خود سرمایه گذاری کنید. اگر خواستید بر روی دانش سئوی خود سرمایه گذاری کنید و خود را برای آینده سئو آماده کنید و سئو را به صورت حرفه ای آموزش ببینید، میتوانید در دوره آنلاین سئوی دکتر مهریزدان ثبت نام نمایید.

3- ابزارهای هوش مصنوعی مانند (ChatGPT) سئو را طوری شکل می دهد که محاوره ای تر باشد منظور از محاوره ای بودن یعنی کار را برای تولید محتوا، ساده تر کرده است و شما می توانید در کمترین زمان حداقل به کپی رایتینگ محتوا دست یابید ولی این تمام ماجرا نیست و شما باید برای موفقیت در سئو درک بهتری از این روندها به دست آورید و این درک بهتر به شما کمک می‌کند رتبه بالاتری کسب کنید، ترافیک بیشتری ایجاد کنید و با مشتریان بالقوه ارتباط بیشتر و بهتری برقرار کنید. پس تا انتهای این مقاله همراه باشید.

حالا وقت آن است با این مقدمه به معرفی روندهای مهم سئو در سال 2024 بپردازیم: اولین موضوع درک بهتر SGE گوگل ( Google Search Generative Experience) می باشد.

Search Generative Experience (SGE) چیست؟

حتما شما هم به نتایجی که در بالاترین رتبه و اصطلاحا در جایگاه صفر گوگل نمایش داده میشوند برخورد کرده اید که به یک صورت خاص تر نمایش داده شده اند، این کار درواقع زیر سرهوش مصنوعی جدید گوگل به نام SGE است که بر تجربه کاربری و پاسخ به سوالات متداول مخاطبان توجه خاص دارد و بر اساس داده های ساختار یافته و سایت هایی که این نشانه گذاری ها مانند SCHEMA را به خوبی انجام داده اند و همچنین سوالات مخاطبان را به بهترین شکل پاسخ داده اند، میباشد. در واقع این هوش مصنوعی گوگل است که شما را مستقیم به پاسخ مورد نظر شما در طی آن محتوا خواهد برد. چیزی شبیه به عکس زیر.

پس Google SGE تجربه جستجوی گوگل با هوش مصنوعی است که یک نتیجه تولید شده توسط هوش مصنوعی را برای بسیاری از سؤالات جستجو ارائه می دهد که در بالای صفحات نتایج موتور جستجو (SERPs) ظاهر می شود.

Search Generative Experience از روند های مهم و حیاتی آینده سئو خواهد بود.

SGE با ارائه پاسخ های واضح و مختصر به درخواست جستجوی کاربر، تعاملات کاربر را افزایش می دهد. همچنین اگر محتوای شما به محصول و یا خدماتی اشاره کرده باشد که در وب عکسهای مرتبط نیز وجود داشته باشد، هوش مصنوعی تصاویری مرتبط و یک مدل تعامل مکالمه را ارائه می دهد.
برای توضیح بهتر این موضوع باید بگوییم که این هوش مصنوعی مانند یک هوش مصنوعی و یا یک ربات چت مانند ChatGPT نیست. در عوض، وقتی در گوگل جستجو می کنید، یک نتیجه مبتنی بر هوش مصنوعی ظاهر می شود.

در واقع گوگل در حال تبدیل شدن به یک دستیار کامل تر و بهتر برای نیازهای مخاطبان خود و جستجو است و سوالات شما را به شیوه ای انسانی تر درک می کند و به آنها پاسخ می دهد. در ابتدا گوگل این هوش مصنوعی خود را برای تعداد محدودی از افراد در ایالات متحده و فقط به زبان انگلیسی در دسترس قرار داد و به شدت به دنبال گسترش و بهبود آن بر روی سایر زبان های دنیاست.

و در فارسی نیز در بسیاری از موارد این اتفاق مهم را شما مشاهده می نمایید. این روند نشان دهنده تغییر به سمت یک تجربه جستجوی تعاملی تر و کاربرپسند‌تر است که در آن الگوریتم نیازها و مقاصد کاربر را درک و پیش بینی می کنند.

پیشنهادات محتواهای آموزشی که دانش شما را در کنار این آموزش بالاتر خواهد برد:

1- در این راهنما بک لینک چیست و  بهترین استراتژی های لینک بیلدینگ خارجی را در این محتوا می آموزید یادتان باشد بک لینکها همچنان مهم هستند ولی نه با روش هایی که قبلا ایجاد میکردید جدیدترین روش ها و استراتژی ساخت بک لینک را در این محتوا یاد خواهید گرفت و یادتان نرود که این راهنما را در مرورگرتان بوک مارک کنید تا  به روزرسانی دایمی آن را از دست ندهید

2- در این راهنما گزینش محتوا را که یکی از جدیدترین مدلهای تولید محتوا و به روزرسانی محتوا است فراخواهید گرفت و به صورت کامل با content curation آشنا خواهید شد و به صورت آموزش تصویری تولید محتوای کاربر پسند و جذاب برای ایجاد تعامل با مخاطبان آگاه خواهید شد، در دل این محتوا به صورت کامل به بررسی کامل تولید محتوا و بازاریابی محتوا و بیان تفاوت آن با کپی رایتینگ نیز می پردازیم.

3- هوش مصنوعی آینده بسیاری از کسب و کارها را تغییر خواهد داد ودیجیتال مارکتینگ نیز از این کسب و کارها مستثنا نیست و هوش مصنوعی بسیار از الگوها و روندهایی که در این زمان اثرگذار هستند را تغییر خواهد داد ما به صورت تخصصی در راهنمای زیر که به شدت پیشنهاد میدهیم بخوانید در مورد هوش مصنوعی و ابزارهای هوش مصنوعی در سال 2024 به بعد صحبت کرده ایم. هوش مصنوعی و تاثیر آن بر سئو و دومی معرفی بهترین ابزارهای هوش مصنوعی برای سئوی سایت

4- هرروز به تعداد ابزارهای سئو در دنیا افزوده میشود و با وجود هوش مصنوعی دایما این ابزارها کارآمدتر میشوند و روش بازی را تغییر میدهند دیگر نمی توانید به روش های قبلی رتبه های خود را در موتورهای جستجو ارتقا دهید، پس این محتوا را در بوک مارک مرورگرتان ذخیره نمایید چون دایما در حال به روزرسانی است و بهترین ابزارهای سئو را با هوش مصنوعی به شما معرفی مینماید: بهترین ابزارهای سئو

شاید در ابتدا از خود بپرسید این یک ایده فانتزی است ولی حالا متوجه شدید که آینده سئو تعاملی تر و پاسخ محور تر شده است و شما و کسب و کارتان نیز بیشتر باید به سمت و سوی تجربه محوری و تعامل بیشتر با کاربران تان بروید و دیگر زمانی نیست که شما فقط شروع به تولید محتوا کنید و فقط بخواهید یک بلاگ فعال داشته باشید بلکه باید برای سئو و تولید محتوای خود برنامه ریزی اصولی تر و دقیق تری انجام دهید.

حتما در حوزه سئوی داخلی و سئوی فنی خود به بهترین شکل ممکن این تجربه محور بودن را تقویت و به یک فرهنگ سازمانی منحصر به فرد در دیجیتال مارکتینگ تبدیل کنید.
در واقع، ارزش بازار هوش مصنوعی، که تجربیاتی مانند SGE را تامین می‌کند، نزدیک به 100 میلیارد دلار است و انتظار می‌رود تا سال 2030 به دو تریلیون دلار افزایش یابد.

پس یکی از مهارت هایی که باید به عنوان یک سئو کار در سال 2024 باید به آن دقت نمایید، تولید و سئوی محتوا بر اساس تجربه کاربر است و دیگر شما فقط نمی توانید بر اساس کلمات کلیدی و انتخاب آنها و روش های سئوی قبلی موجب شوید در رتبه های بالاتر قرار بگیرید. پس باید با یادگیری اصول هوش مصنوعی  خود را به روزرسانی کنید، تا به بهترین شکل ممکن از این فناوری ها سود ببرید.

حالا که این هوش مصنوعی را یاد گرفتید چگونه باید خود را برای آن آماده کنید:

هنوز ارائه یک راه مطمئن برای بهینه سازی محتوا برای SGE گوگل خیلی ممکن نیست و به نظر ما زود است که بخواهیم روش و یا روش های خاص برای آن در نظر بگیریم ولی با این حال، تمرکز بر محتوایی که به طور مستقیم و جامع به سؤالات کاربر پاسخ می دهد، می تواند از حفظ ارتباط شما اطمینان حاصل کند:

پس اولین کار این است که عمیقتر باشید و بیشتر ازاینکه بر کلمات هد تمرکز کنید بر روی سوالات اساسی مخاطب تمرکز کنید.

دوم تجربه محور باشید و بر روی تجربه کاربران تاثیر بگذارید. دیگر نیاز نیست یک محتوای طولانی تولید کنید و درباره همان چیزهایی که دیگران نیز بلد هستند، صحبت کنید. بیایید از بیان تجربه های خود و چیزهایی که یاد گرفته اید به همراه تاثیر گذاری این موارد بر روی زندگی و کسب و کار مردم بگویید. مثلا دیگر نیار نیست بگویید سئو چیست؟ بیایید روش هایی را به دیگران بیاموزید که در آینده باید در سئو رعایت کنند و دقیقا با ویدئویی از خودتان یا تیم تان که در حال انجام این روش ها هستید و نتایج خوب و یا بدی که به دست آورده اید را با مخاطبان به اشتراک بگذارید.

ببینید آینده سئو ایجاد روابط با مخاطب و ذهن خوانی اوست و اگر درست کار بکنید محتوای شما، عکس شما و یا چیزی که مخاطب با آن درگیر میشود، همان چیزی است که رتبه های بالاتری به خود اختصاص داده است و اینگونه مخاطب انتخاب دقیق تر و بهتری با توجه به نیاز خود خواهد داشت و در نتیجه تجربه بهتری پیدا خواهد کرد. مثلا عکس زیر را ببینید; دیگر گوگل فقط به کلمات و صفحات سئو کاری ندارد بلکه سعی می کند بهترین مطالب  وب را که در موتور جستجوی خود قرار گرفته، را به مخاطب نشان دهد مانند عکس زیر:

آینده سئو در حال پیشروی به سمتی ست که صرفنظر از صفحات سئو، فقط برترین مطالب گوگل از نظر مخاطب نمایش داده شوند.

اگر بخواهیم روش دقیقی را برای نمایش این عکس ها در گوگل بیان کنیم، نمیتوانیم ولی چیزی که می دانیم این است که این موارد دقیقا می تواند کار هوش مصنوعی جدید گوگل که مبتنی بر تجربه بهتر برای کاربر است، باشد که به صورت SNIPPETS به ما نمایش داده میشود.
ولی نکات زیر که تجربه ما و سایر سئو کارهای مجرب دنیاست می تواند به ما در درک بهتر این واقعیت کمک نماید.

نظر یا تجزیه و تحلیل: به نظر می رسد SGE اطلاعات و تجزیه و تحلیل را از منابع متعدد برای ساختن پاسخ خود ترکیب می کند. این بدان معناست که ارائه یک تحلیل یا نظر تخصصی در مورد موضوع ممکن است شانس شما را برای ظاهر شدن افزایش دهد. این همان چیزی است که به شما در قسمت های قبلی گفتیم تولید محتوای تجربه محور و متفاوت با دیگران.

حالا می توانید به جای کپی کردن متن از CHATGPT یا GOOGLE BARD و سایر دوستان هوش مصنوعی، در ابتدا آگاهی بیشتری از موضوع به دست آورید و با کمک انواع هوش مصنوعی محتواهای متعدد را تولید و مطالعه کنید و حال ببینید که این محتوای شما چه کمک و اطلاعاتی می تواند به کاربران بدهد و در قدم بعدی مستقیما با تجربه خود درگیر کنید و به مخاطبان بگویید.

زبان مستقیم: برای محتوای خود بصری سازی را ملاک قرار دهید درست مانند اینکه دارید یک کتاب داستان مصور تعریف می کنید. با توجه به محتوای خود، این داستان ها را با عکس های بیشتر و منحصر به فرد تر و ویدئو ترکیب کنید، این موضوعات می تواند برای مخاطب جذاب تر باشد و درگیری بیشتری با مخاطب ایجاد نماید.

عکس ها و ویدئوها خیلی سریعتر از محتواهای متنی بر ذهن مخاطبان تاثیر میگذارند و یادتان نرود سال 2024 سال سئوی تصاویر است و سئوی تصاویر و سئوی بخش های تصویری صفحات نقش مهمی در سئوی محتوای شما و صفحات شما دارند. اگر دوست دارید از قواعد سئوی تصاویر بیشتر بدانید، این آموزش را بخوانید: سئوی تصاویر چیست و چگونه باید آن را انجام دهیم.

بگذارید واضح تر بگویم بخشهایی مانند
سوالات متداول و FAQ ها
بخش کامل محتواهای تصویری که خودتان در حال نمایش مراحل کار هستید.
داده های ساختاریافته ای مانند HOW TO,THUMBNAILS,PRODUCT,REVIEWS,COMMENT و بسیاری از SNIPPET های دیگر تجربه محورتر هستند و بیشتر بر روی SGE تاثیر میگذارند و این خود گواه آن است که دیگر زمان استفاده هوشمندانه از زبان های ساختار یافته است.

اقتدار موضوعی یا تخصصی: سایت‌هایی که در عکس فوری به آنها اشاره می‌شود، بیشتر به صورت تخصصی یا موضعی متمرکز هستند. این بدان معنی است که اگر شما بر روی موضوعات مختلف کار می کنید و یا تا به حال یکی از کانال های درآمدی شما گرفتن رپورتاژهای آگهی بوده است باید بگویم فرایند سئوی سایت در آینده برای شما سخت میشود. پس بر روی فعالیت های اصلی خود متمرکز باشید و ممارست داشته باشید و این کار را با برنامه و هدفمند انجام نمایید.

اطلاعات جدید یا بهترین اطلاعات جدید: ببینید تجربه نشان داده است که در عکس ها و روش هایی که موجب میشود عکس ها و یا محتوای شما با توجه به اسنیپت های خاصی که به کار برده اید، مورد توجه هوش مصنوعی گوگل قرار بگیرد، دیگر اهمیت خاصی ندارد بلکه شما باید بتوانید با به اشتراک گذاری مطالب جدید و کارآمد در محتوای خود موجب شوید که دانش و یا تجربه بهتری به مخاطب القا گردد پس این بدان معنی است که انتشار یا به اشتراک گذاری اطلاعات جدید در مورد یک موضوع به جای جمع آوری اطلاعات موجود اهمیت بیشتری پیدا می کند.

شاید ایده خوبی باشد که راه هایی را در نظر بگیرید که می توانید این عوامل را در استراتژی محتوای خود بگنجانید. بهترین شیوه های سنتی سئو را به دلیل SGE رها نکنید. اگرچه نتایج تولید شده توسط هوش مصنوعی ممکن است رفتار کاربر را تغییر دهد، ولی موتورهای SERP همچنان به نتایج سئوی قبلی وابسته هستند و این موارد باعث میشوند که این نتایج سئو نیز اثر گذار باشند

ولی حتما شاهد خواهید بود که جابه جایی هایی زیادی در رتبه های موتورهای جستجو رخ خواهد داد و محتواهایی که صرفا با روش های سئوی قدیمی و فقط برای موتورهای جستجو تولید شده اند جایشان را به محتواهای جدید و تعامل محور تر بدهند. این تازه در مورد محتواهایی است که با سئو کلاه سفید تولید و اجرا شده اند چه رسد به محتواهای تولید و اجرا توسط سئو کلاه سیاه.

در زمان نگارش این محتوا و راهنمای جامع ، خیلی زود است که بدانیم کاربران چقدر برای پاسخ به پرسش خود به SGE متکی هستند. بسیاری از کاربران ممکن است همچنان روی نتایج جستجوی سنتی که هنوز در SERP نمایش داده می شوند متکی باشند و بر روی آن ها کلیک کنند.

روند دوم: اثر نقطه صفر گوگل بر روی جستجوها و کلیک ها:

آنچه باید در این مورد بدانید:

در مورد نقطه صفر گوگل به نظر ما در مراحل اولیه است و این نقطه صفری است که آینده سئو را خواهد ساخت، آینده نتایج جستجو در چند سال آینده بدین شکل نخواهد بود و گوگل و سایر موتورهای جستجو به واسطه هوش مصنوعی خود به دنبال ارائه راه حل هایی هستند که بدون نیاز به نمایش سایر نتایج، با توضیحاتی که ارائه میدهند، بهترین پاسخ و لینک صفحات را به مخاطبان خود پیشنهاد دهند.

این موارد را می توان در نحوه نمایش گوگل در کلمات متعدد دید که به واسطه rich snippet های خود سعی میکند تجربه کاربری را بیشتر درگیر خود کند. مثلا در مباحثی که متوجه شده است توضیحات گرافیکی و یا عکس ها همان چیزهایی هستند که مخاطب به دنبال آنهاست، در نحوه نمایش خود در ابتدا به این موارد می پردازد و بعد سایر نتایج را نمایش میدهد.این مورد را در نمایش زبان های انگلیسی، فرانسوی و… بیشتر به چشم می آید ولیکن در نسخه های زبان فارسی نیز این موارد در بسیار از مواقع قابل رویت است. چیزی شبیه به عکسهای زیر:

در روند دوم آینده سئو عکس ها یا توضیحات گرافیکی که مخاطب به آن نیاز دارد، پیش از سایر نتایج یعنی در نقطه صفر گوگل قرار می گیرد.

آینده سئو در واقع ارائه ی راه حل هایی که بهترین توضیحات و لینک های صفحات وب را به کاربران نمایش می دهد.

برای قرار گیری در نقطه صفر گوگل کافی ست ابتدا نیاز مخاطب را بشناسید و بعد بهترین و دقیق ترین پاسخ مرتبط با آن مسئله را بدهید. بدین شکل آینده سئو بهتری در انتظار سایت شماست.

همانطور که در عکس بالا میبینید آنچه امروز بیشتر از پیش در نتایج جستجو، خودنمایی می کند، ارائه پاسخ بهتر به مخاطبان است. وقتی که از گوگل سوال می کنید روش های تعمیر ماشین لباسشویی را بگویید، به شما در نقطه صفر خود سایتی را نمایش میدهد که پاسخ بهتری به سوال شما دارد و این نتایج را با توجه به rich snippet به نام how to و بر اساس الگوریتم های مبتنی به هوش مصنوعی پاسخ میدهد. در قسمت دوم به ارائه پاسخ در زمینه سوالات متداول می پردازد و حتی پا را فراتر گذاشته است.

با توجه به علاقه مخاطبان برای دریافت پاسخ و یا آموزش بهتر با محتواهای ویدئویی ، به صاحبان کسب کار اجازه داده است تا بتوانند برای ارائه پاسخ بهتر، ویدئوهای خود را بخش بندی کنند و به کاربران نمایش دهند که هر قسمت ویدئو در مورد چه موضوعی صحبت میکند و در نتیجه به موتور جستجوی گوگل این امکان را بدهد تا کاربران را راحت تر راهنمایی کند که در کدام قسمت ویدئو میتوانند پاسخ خود را پیدا کنند و دیگر نیاز نیست یک شخص برای پیدا کردن آنچه می خواهد مدتها پای یک ویدئوی آموزشی و یا محتوای مورد نظر خود بگردد.

این یعنی تا سال های دیگر در حالت خوش بینانه و تا سال دیگر فهم و درک موتورهای جستجو از محتوای ویدئویی و عکس شما نیز دقیق تر و کامل تر میشود و دقیقا میتواند محتوای داخل ویدئوی شما را نیز به کمک هوش مصنوعی تحلیل کند، این موارد دقیقا موضوعاتی است که شما در حال حاضر به واسطه داده های ساختار یافته می توانید در سایت تان اجرا کنید و داکیمونت های آن را می توانید از طریق سایتهای زیر به دست آورید.
Schema.org
Developer.google.com

دو سایت بالا در مورد انواع داده های ساختار یافته و روش اجرایی آن به شما خدمات ارائه میدهند و دو سایت پایین در مورد تست کردن درستی و یا خطای کد نویسی و ساختار بندی
validator.schema.org
search.google.com/test/rich-results

همانطور که در عکس زیر میبینید ما این پاسخ را در نتیجه جستجوی how i can fix my vibration of machin washing به دست آوریم، نتایج خارق العاده است نه موافقید!!!

یکی از موارد مهم در آینده سئو همین پاسخ به سوالات گوناگون کاربر در قالب ویدیو های متفاوت و بخش بندی شده است.

به هر حال آنچه در حال رخ دادن است، می تواند آینده را به تو نشان دهد و این نکته مهم را در خاطر داشته باشید که آینده قابل پیشگویی نیست و قابل پیش بینی است، پس برای حرکت و ماندگاری در حوزه تخصصی سئو به عنوان یک سئو کار مجرب خود را باید به دانش نوین تجهیز کنید.
طبق مطالعه، 57% از جستجوهای موبایل و تقریباً یک چهارم جستجوهای دسکتاپ بدون کلیک بر روی یک نتیجه ارگانیک یا پولی، SERP را ترک می کنند. اگر میخواهید این مطالعه موردی را بخوانید اینجا را کلیک کنید

ببینید امروز مردم به دلایل بسیاری به دنبال سریع ترین پاسخ های ممکن برای خود می گردند یا می خواهند سریعتر به منابعی که کار آنها را راه می اندازند برسند و انتظار دقیق ترین و بهترین پاسخ را دارند.
خیلی وقتها شما از موتورهای جستجو می خواهید بپرسید:
دستور پخت فلان غذا چیست
در مورد یک شخصیت معروف می پرسید
در مورد زیبایی های یک مکان و …میپرسید
و یا در مورد تبدیل نرخ دلار به ریال و قیمتهای روز میپرسید
اینجا گوگل دریافته است که توسط انواع روش هایی که در بالا بدان اشاره کردیم پاسخ شما را بدهد. پس لزوما شما در این موارد و بسیاری از موارد دیگر درگیر نتایج گوگل نمی شوید.

حالا با شناخت دقیق تر عوامل تاثیر گذار بر نقطه صفر گوگل، شما به عنوان سئو کار چه کارهایی را باید انجام دهید:

1- با توجه به مواردی که در مورد روند دوم و نقطه صفر گوگل به شما گفتیم باید بر روی تجربه کاربران و پاسخ دادن به این تجربه ها از طریق ریچ اسنیپت های خاص تمرکز نمایید. شاید باید به دنبال مسائلی باشید که تا به حال هیچ کسی به آنها پاسخ نداده است. در واقع شما باید مدیریت کلیک را بر عهده بگیرید و دائما مشاهده نمایید که تغییرات ظاهری در موتور جستجویی مانند گوگل چه تاثیری در نرخ impression و click شما میگذارد و این گزارش ها را باید در سرچ کنسول خود به صورت دقیق تحلیل کنید. اگر این کار را نکنید متاسفانه تعداد کلیکی زیادی را در آینده از دست خواهید داد.

این دو راه را نیز پیشنهاد می نماییم اول اینکه هنوز پتانسیل های بالایی برای تعریف و حل یک مساله وجود دارد که شما می توانید با تجربه ای که در آن زمینه دارید به دوستان، بله درست شنیدی از این به بعد باید مخاطبان تان را به عنوان دوستان تان بپندارید ( اگر می خواهید بهترین پاسخ و تجربه محوری را برای خود و دیگران ایجاد کنید) و مسئله بعدی حتما از 12 مدل کلمات کلیدی استفاده کنید:

اگر نمی دانید 12 گانه کلمات کلیدی چیست و چطور باید از آنها بهره ببرید، پیشنهاد می کنم در دوره سئوی دکتر مهریزدان و شیوه منحصر به فرد ایشان برای جستجو کلمات کلیدی و به دست آوردن کلمات کلیدی شرکت نمایید. میخواهم در دوره آموزشی سئوی دکتر مهریزدان شرکت کنم
این موارد به شما کمک می کند با توجه به انتخاب کلمات مناسب و هدف قرار دادن کلمات اطلاعاتی و کلمات بخش بازار و یا کلمات کلیدی مشتری بتوانید شانس خود را برای حضور در نقطه صفر گوگل افزایش دهید و در نتیجه بتوانید تعداد کلیک های خود را افزایش دهید.بگذارید یک دلیل محکم از جنس تجربه خودمان در موضوع این روزهای سئو به شما بگوییم.

دلیل اول برای اینکه توجه بیشتر را روی موضوع بیان شده بالا ببرید این است که وقتی شما دقیقا در حوزه کسب و کارتان بتوانید در کلمات کلیدی متعدد که پاسخ برتری به سوالات و دغدغه مخاطبانتان می دهند، رتبه بگیرید و یا با معرفی بهتر یک محصول و یا یک خدمت در نقطه صفر گوگل قرار بگیرید، مطمئنا این مورد به گوگل فیدبک خواهد داد که شما می توانید کسب و کاری باشید که دغدغه مخاطبان تان را بهتر درک کرده‌اید و کسی هستید که می تواند پاسخ بهتری به کاربران بدهد و تجربه بهتری ایجاد می کنید

و یا شاید این نشانه ها را به گوگل بفرستید که شما می توانید یک رهبر فکری باشید و در همینجا است که شما به کمک گوگل کاربران را برای جستجوهای بعدی آینده خود وادار کرده اید به سایت شما مراجعه نمایند.

یک راز درگوشی به شما برای سئوی بهتر و قرار گیری در نقطه صفر گوگل بگوییم؟

ما در وینت سئو به عنوان یکی از بهترین شرکت های سئو این کار را سرلوحه خود قرار داده‌ایم، و آن هم این است که شما می توانید برای یک صفحه لندینگ خود از تعداد مناسبی از کلمات متعدد اطلاعاتی و درگیر کننده مشتری استفاده نمایید و برای هر کدام از این کلمات پاسخ مناسبی در طی محتوا به صورت ویدئویی و یا پادکستی در کنار محتوای متنی خود استفاده نمایید.

یعنی تعدادی از کلمات که جنسیت آنها مناسب آن صفحه است را انتخای کرده اید و با استراتژی درست جستجوی برترین و بهترین کلمات برای هر صفحه توانسته اید دغدغه های متعدد کاربران مختلف را در زمان های مختلفی کاور کنید،  و در نتیجه می توانید این سیگنال را به گوگل بدهید که این صفحه لندینگ شما می تواند به عنوان یک مرجع مناسب در آن حوزه باشد.

حالا شک نکنید وقتی به تعداد این صفحات در سایت شما اضافه میشود، نتیجه خارق العاده ای برای شما به همراه خواهد داشت.
یکی از ابزارهایی که می تواند در این زمینه به شما کمک نماید، ابزار semrush است البته باید بگویم این ابزار نیز در کلمات انگلیسی نتایج بهتری میدهد، برای اینکار فقط کافی است وارد قسمت Keyword Magic Tool در این ابزار شوید و آموزش تصویری زیر را دنبال کنید.

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی مبتنی بر feature snippet در ابزار semrush:

قدم اول وارد قسمت keyword magic tools شوید و کلمه سوالی و یا اطلاعاتی خود را مانند عکس زیر در قسمت مورد نظر وارد نمایید:

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی در ابزار semrush/قدم اول

در قسمت بعدی از طریق تنظیمات آموزش داده شده موارد زیر را انجام دهید:

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی در ابزار semrush/قدم دوم

 در قسمت advanced filter بر روی Feature Snippet کلیک نمایید، اکنون نتایج به مواردی اشاره می کنند که به یک اسنیپت اشاره دارند که می توانند شما را در نتایج برجسته کنند و این نتایج خارق العاده هستند ، حال شما لیستی دارید که به شما نشان می دهد کدام کلمات و با چه اسنیپت هایی برجسته شده اند و کلی داده دیگر که در قسمتهای بعدی تک تک آن ها را به شما معرفی می کنیم.

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی در ابزار semrush/قدم سوم

شما با کلیک کردن بر روی قسمت SF که در بالا مشخص شده است، به تمامی اسنیپت هایی که توسط رقبای شما موجب برجسته شدنشان شده است و رقبای عزیزتان در محتوای خود و بر روی این کلمه از آن استفاده کرده اند، دست می یابید.
بگذارید ستون های دیگر را نیز به شما آموزش دهیم،  چون معتقدیم، هیچ سئو کاری بدون درک کردن مفهوم هر نکته آموزشی نمی تواند سئوکار حرفه ای و متخصص سئو شود و از ابزارها بهترین بهره را ببرد.

– در قسمت keywords شما آن کلمه کلیدی را می بینید که توسط فیلتر بالا برای شما ایجاد شده است
– در قسمت intent شما به مفهوم قصد و نیت کاربر دست پیدا خواهید کرد، که کلمه I مخفف INFORMATIONAL و کلمه C مخفف COMMERCIAL و یا تجاری است.

بازهم به شدت تایید میکنیم برای درک مفهوم بهتر از این قصد و نیت کاربران در پشت کلمات کلیدی در آموزش سئوی دکتر مهریزدان شرکت نمایید.

– در قسمت VOLUME به تعداد سرچ و در ستون KD% به سختی و رقابت آن کلمه دست خواهید یافت.
– در قسمت SF که مخفف SERP FEATURE به نوع اسنیپت و برجسته سازی که بیشترین میزان استفاده توسط رقبا را دارند دست خواهید یافت
– در قسمت UPDATE نیز بازه زمانی که این اطلاعات استخراج و به روز شده اند دست خواهید یافت.

حالا شما با کلیک بر روی هر کلمه به قسمت KEYWORDS OVERVIEW خواهید رفت که میتوانید سختی هر کلمه کلیدی را به دست آورید. این تقسیم بندی که در زیر به شما نمایش می دهیم می تواند به شما کمک کند که میزان رقابت و سختی آن کلمه برای به دست آوردن رتبه و قرار گیری در رتبه صفر چقدر است و با این فرمول می توانید برنامه ریزی سئوی سایت خود را برای قرار گیری در نقطه صفر بهتر انجام نمایید.

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی در ابزار semrush/قدم چهارم

همانطور که در عکس بالا و در قسمت Keyword Difficulty مشاهده مینمایید، میتوانید سختی آن کلمه را به دست آورید و می توانید طبق فرمول زیر میزان رقابت را محاسبه کنید:

0-14 خیلی آسان
15-29 آسان
30-49 امکان پذیر
50-69 سخت
70-84 خیلی سخت
85-100 بسیار بسیار دشوار

مثلا برای کلمه بهترین ساعت هوشمند ما تخمین می زنیم که شما به یک محتوای بهینه شده و نوشته شده بر اساس قواعد سئو به همراه 50 دامنه تقریبا با DA، 35 الی 60 و PA 50 الی 70 نیاز دارید که به سایت شما بک لینک دهند.
این صفحه را به پایین اسکرول کنید و در قسمت بعدی که در عکس زیر نمایش داده شده است میتوانید  متوجه شوید که رتبه های دیگر در موتور جستجو هر کدام از کدام FEATURE SNIPPET ها استفاده کرده اند.

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی در ابزار semrush/قدم پنجم

می‌توانید این صفحات را برای ویرایش یا بهینه‌سازی مطالعه کنید و ارزش بهتری برای گرفتن قطعه برجسته ارائه دهید. باهوش باشید و مانند یک سئو کار حرفه ای عمل کنید زمانی که رقبای شما حداقل در سه رتبه بالا کمتر از اسنیپت ویدئو استفاده کرده اند شما چرا از یک ویدئوی آموزشی و یا زیبا استفاده نکنید و آن را به اسنیپت ویدیو تجهیز نکنید .

بهترین روش های افزایش ورودی از گوگل:

این محتوا انقدر به نظرمان خوب شده که دلمان نیامد این قدم طلایی را نیز به شما نگوییم. ببینید با تجربه ای که در پروژه های متعدد سئو به دست آورده ایم به شما میگوییم برای قرار گیری در رتبه صفر گوگل، شما فقط نیاز به کلیک گرفتن و دیده شدن در SERP و ورودی ارگانیک ندارید بلکه باید به گوگل سیگنال های دیگری نیز بدهید که نشان دهد شما و محتوای شما آنقدر خوب است که از طرق دیگر نیز وروردی میگیرد بهترین روش های وروردی گرفتن عبارتند از:

سوشیال سیگنال یا بازاریابی شبکه های اجتماعی:

در ایران میتوانیم بگوییم اینستاگرام، لینکد این و در نهایت فیس بوک و پینترست

ایمیل مارکتینگ:

شاید به نظر شما ایمیل مارکتینگ جواب ندهد اما سخت در اشتباه هستید. اگر شما از ایمیل مارکتینگ به صورت درست و برای کسانی که توانسته اید ایمیل آن ها را دریافت و تبدیل به لید نمایید، استفاده کنید و برای آن ها محتواهای جذاب نه فقط ایمیل هایی که منجر به فروش محصول و یا خدمت تان شود بفرستید و البته این کار را به صورت مداوم انجام دهید و نسبت به دغدغه و نیازشان ایمیل ارسال نمایید، به درست ترین شکل ممکنه این اتفاق را جلو خواهید برد و از نتایج بی نظیر آن بی بهره نخواهید ماند.

جوامع آنلاین:

در انجمن ها، گروه ها و سایر انجمن های آنلاین مرتبط با صنعت خود شرکت کنید. ارزشی را برای بازگرداندن علاقه و ترافیک به وب سایت خود ارائه دهید. لطفا دقت نمایید منظور ما اینجا فقط دریافت بک لینک نیست که در سایت های خارجی و در قسمت فروم ها و یا کامنت ها اقدام به این کار میکنید.

بلکه شرکت در مباحثی است که در حوزه کسب و کار شما وجود دارد و راهنمایی کردن مخاطبان به یک لندینگ و یا صفحه فرود خاصی که برای قرار گیری در جایگاه صفر برای آن برنامه ریزی سئو کرده اید، دقیقا نسبت به موضوع صفحه تان و برنامه ای که دارید وارد بحث در این انجمن ها شوید و دلایلی را بیان نمایید که این صفحه می تواند به صورت کاربردی برای آن ها مفید باشد اینکار میتواند برای شما ورودی بسیار خوبی به دست آورد.

برای اینکه این محتوا خیلی طولانی نشود آخرین روندی که در این مقاله به شما معرفی میکنیم روندی است به نام AOE یا همان پاسخ به موتورهای جستجو، مطمئن هستیم این مطلب را برای اولین بار درایران در وب سایت وینت سئو میخوانید، پس در ادامه مقاله با ما همراه باشید و مابقی روندها را در قسمت دوم این محتوا برای شما بیان میکنیم که آینده سئو را به شما واضح تر بیان کنیم.

روند سوم: پاسخ به موتورهای جستجو و یا ANSWER ENGINE OPTIMIZATION (AEO)

آنچه باید در مورد AEO بدانید

هوش مصنوعی و چت ربات ها، نحوه جستجو و یافتن اطلاعات کاربران را تغییر می دهند. در پاسخ، ما از Answer Engine Optimization (AEO) استفاده می کنیم تا محتوای خود را مطابق با آن تطبیق دهیم و برای آینده سئو آماده شویم. در واقع ما باید بتوانیم به موتورهای جستجو نشان دهیم که بهترین پاسخ چیست؟ عجب آینده جالبی در حال رخ دادن برای سئو کارهاست نه؟!!!

AEO فرآیند بهینه سازی محتوا برای به اصطلاح موتورهای پاسخ است. موتورهای پاسخ (به طور کلی) فناوری‌های مبتنی بر هوش مصنوعی هستند که اطلاعات را برای پاسخگویی به پرسش‌های مکالمه برای کاربران ترکیب می‌کنند. مانند CHAT GPT و GOOGLE BARD و MICROSOFT BING CHATBOT
با در دسترس بودن ربات‌های چت، دستیارهای هوشمند و جستجوی صوتی، کاربران به طور فزاینده‌ای به دنبال پاسخ‌های فوری بدون نیاز به کلیک کردن بر روی یک صفحه وب هستند. کسانی مانند خود شما که هر روز بیشتر از این ابزارها استفاده می کنید.
حال که مفهوم این موضوع را درک کردید بهتر است ببینیم خودمان را چگونه باید برای این کار آماده کنیم.

نحوه آماده سازی برای AEO

تیم شما باید بر روی توسعه یک استراتژی AEO تمرکز کند که در کنار (یا در بالای) استراتژی های سنتی بهینه سازی موتور جستجو قرار می گیرد. ولی سوال اینجاست چگونه؟

AEO بهینه سازی برای پرس و جوهای مبتنی بر پاسخ را در اولویت قرار می دهد. این به معنای ایجاد محتوای مختصر، واضح و مستقیم است که به راحتی می‌تواند توسط هوش مصنوعی و الگوریتم‌های یادگیری ماشینی جذب شود و در پاسخ‌های تولید شده توسط هوش مصنوعی استناد شود. فکر کنم الان یک مقدار بیشتر با این مفهوم آشنا شدید، بازهم درگوشی به شما می گوییم در بدنه محتوای خود به صورت مستقیم به پاسخ کوتاه و یا تعریف یک موضوع که اصل داستان محتوای شماست اشاره کنید و حتما محتوا و صفحه لندینگ خود را نیز بر روی این کلمه سئو و بهینه سازی نمایید.

یک استراتژی قدرتمند این است که یک قالب قوی به سبک پرسش و پاسخ در بیشتر یا همه محتوای خود پیاده سازی کنید. یعنی در محتوای خود حتما هم به سوالات متداول مخاطبان پاسخ دهید و هم در مورد دغدغه ها و چرایی یک کار و یا چگونگی انجام و مسائل و مشکلاتی که برای او پیش خواهد آمد، صحبت کنید و این موارد را در قالب سوالات استفاده نمایید. در اکثر ابزارهای سئو و در هنگام جستجو برای کلید واژه ها قسمتی وجود دارد که کلمات و یا پرس و جوهایی از جنس سوال به شما معرفی می کنند. این ابزارهایی که در ادامه بیان می کنیم این قابلیت را دارند:

KEYWORDTOOL.IO

ANSWER THE PUBLIC

در واقع خود را جای مخاطب بگذارید و فکر کنید و از این ابزارها سوالات متداول مخاطبان که در سطح وب پرسیده شده است را به دست آورید و بعد سوالات متداول را در مقالات خود بگنجانید. سپس، برای ساختاربندی محتوای طولانی، حول سؤالات و سناریوهای کلیدی که کاربر ممکن است در جستجوی مکالمه از آن ها استفاده کند، جلو بروید.

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی ابزار KEYWORD TOOL.IO:

برای این کار ابزار KEYWORD TOOL.IO را بررسی می کنیم و آموزش تصویری آن را در ادامه خواهید دید:

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی ابزار KEYWORD TOOL.IO : قدم اول

لطفا برای دستیابی به نتایج بهتر، گزینه اول را روی All قرار دهید و اگر زبان فارسی را پیدا نکرید در قسمت لوکیشین متاسفانه کشور را روی افغانستان قرار دهید و زبان را فارسی انتخاب کنید  و بر همین اساس و تنظیمات مسیر را ادامه دهید.

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی ابزار KEYWORD TOOL.IO : قدم دوم

وارد تب QUESTION یا همان سوالات شوید. حالا شما به لیستی از سوالات و پرس و جوهایی دست یافته اید که مانند موتور محرک در حوزه کسب و کار شما برای تولید محتوا و پاسخ دهی به مخاطبان تان عمل میکند.
در قسمت SETTING که درعکس زیر نمایش داده شده است می توانید تنظیمات بیشتری برای به دست آوردن نتایج بهتر و خلوص بیشتر داده هایتان تنظیم نمایید.

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی ابزار KEYWORD TOOL.IO : قدم سوم

به نظر ما در ابتدا در قسمت این تنظیمات و در تب FILTER KEYWORDS کلماتی که حتما باید در این پرس و جوها قرار گیرند را به ترتیب و هرکدام را در یک خط بنویسید مثلا فرض کنید شما حتما میخواهید کلمه سامسونگ و یا اسمارت واچ باشد و در تب NEGATIVE KEYWORDS کلماتی را که نمی خواهید در نتایج نمایش داده شوند وارد نمایید مثلا نمیخواهید نتایج شما شامل شیائومی باشد.

حالا شما به لیستی دست یافته اید که می توانید با آن یکه تازی کنید و با هر نوع هوش مصنوعی که خواستید تولید محتوا کنید ولی قبلش رقبایتان را آنالیز و تحلیل کنید و بابت این سوالات بهترین جواب هایی که توسط انواع هوش مصنوعی و یا رقبا داده شده است را استخراج کنید.

آموزش تصویری تحقیق کلمات کلیدی ابزار KEYWORD TOOL.IO : قدم چهارم

پس شما تا اینجا رمزورازهای زیادی را بر اساس روندهای سئو در سال 2024 به دست آورده اید و خوشحالیم به عنوان اولین تیم های سئوی ایران این محتوا را برای شما آماده کرده ایم و دغدغه شما را پاسخ داده ایم ولی این تمام ماجرا نیست و همچنان قصه ادامه دارد. با استفاده از موارد ذیل محتوای خود را برای موتورهای پاسخگویی قابل مشاهده تر کنید:

– شناسایی و ترکیب کلمات کلیدی و عباراتی که کاربران ممکن است در جستجوهای محاوره‌ای استفاده کنند.
– ساختار محتوا را در پاسخ به سوالات متداول یا پرس و جوهای مرتبط با موضوعاتی که هدف قرار داده اید، بسازید.
– ایجاد محتوا در قالبی که برای اسنیپت ها مناسب است. مانند نکات طلایی، جداول، یا پاراگراف های کوتاه.
– پیاده سازی نشانه گذاری طرحواره برای کمک به موتورهای جستجو برای درک زمینه و محتوای صفحه شما.

پس AEO شامل بهینه سازی محتوای شما برای ویژگی های SERP است که پاسخ های مستقیم را برجسته می کند.
مطالعه ما در مورد به حداکثر رساندن فرصت‌های People also Ask (PPA) در مورد چگونگی افزایش احتمال نمایش محتوای شما در ویژگی SERP بحث می‌کند. که این مقاله جذاب را به هیچ عنوان از دست ندهید.
SEO و AEO دقیقاً یکسان نیستند اما، همسو کردن هر دو استراتژی ممکن است. این رویکرد را تضمین کند که برند شما قابل مشاهده و مرتبط باقی می ماند. حتی در حالی که کاربران به طور فزاینده ای به دنبال پاسخ های مستقیم هستند و از جستجوی صوتی و پلتفرم های مبتنی بر هوش مصنوعی استفاده می کنند.

سخن پایانی:

مطمئن هستیم شما نمیخواهید ادامه روندهایی که بر روی سئو و حوزه کسب و کارتان چه به عنوان سئو کار و چه به عنوان یک کسب و کار اینترنتی تاثیر گذار هستند را از دست بدهید، 5 روند دیگر باقی مانده است که در محتوای بعدی و قسمت دوم به آن پاسخ خواهیم داد و علاوه بر آن در محتوای بعدی به این سوال پاسخ خواهیم داد که آیا این روش سئوی فعلی در 5 سال اینده از بین خواهد رفت؟

پس منتظر نمانید و بعد از اینکه این محتوا را چند بار خواندید و به تک تک موارد آموزشی که در این محتوا قرار گفته بود عمل کردید، به محتوای بعدی بروید و یادتان نرود چه از طریق سوال پرسیدن در زیر همین محتوا در قسمت نظرات و چه از طریق تماس با ما، کارشناسان وینت سئو آماده پاسخگویی به شما عزیزان در زمینه سئو هستند. پس منتظر نظرات شما هستیم و اگر این محتوا برای شما مفید بود آن را با دیگران و دوستان تان به اشتراک بگذارید .

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *