زامبی پیج (Zombie Page) چیست؟|چگونه از شر آن خلاص شویم؟

اشتراک گذاری در :
در مقاله ی زیر در مورد این که اساسا زامبی پیج یا صفحات زامبی چیست و چه مضراتی برای سایت دارد، صحبت کردیم. | وینت سئو
فهرست محتوا

زامبی پیج | Zombie Page

یکی از مهم‌ترین مواردی که در حوزه سئو باید به آن توجه داشته باشید، زامبی پیج ها هستند که می‌توانند تأثیرات بسیار نامناسبی را بر روی رتبه سایت‌های مختلف در موتورهای جستجو بگذارند. صفحات زامبی دقیقاً همانند زامبی‌های دنیای فانتری انواع گوناگونی دارند و بسیار خطرناک هستند. آن‌ها می‌توانند زحمات چندین ماهه ی شما را یک‌شبه بر باد دهند! با ما همراه باشید تا اطلاعات بسیار مناسبی را در مورد این نوع پیج‌ها به شما عزیزان ارائه دهیم.

زامبی پیج چیست ؟

به طور کلی می‌توان بیان کرد که یک زامبی پیج، صفحه خاصی از وب‌سایت که فایده خاصی برای کسی ندارد، ترافیکش پایین است و کاربران را به سمت خود جلب نمی‌کند. در واقع هیچ ویژگی‌ مثبتی را نمی‌توان به این صفحات ارتباط داد. پیج‌های مذکور را می‌توان در وب‌سایت‌های مختلفی مشاهده کرد و تنها مختص دسته خاصی از وب‌سایت‌ها نیستند.
اعتبار بسیار نامناسب این پیج‌ها از نظر گوگل به صورت مستقیم بر روی اعتبار کلی سایت اثر می‌گذارد که طبیعتاً‌ امر خوشایندی نیست. رسیدگی به زامبی پیج‌ها و همچنین حذف کردن آن‌ها به طور کامل از وب‌سایت می‌تواند تأثیرات بسیار خوبی بر روی اعتبار کلی سئو شما داشته باشد.
به همین دلیل، کلیه متخصصان سئو در همان مراحل اولیه وب‌سایت، اقدام به شناسایی زامبی پیج‌ها می‌کنند. خوشبختانه در بسیاری از موارد با بهره‌گیری از یک سری‌ راهکارهای ویژه می‌توان مشکلات مربوط به این پیج‌ها را به طور کامل برطرف کرد، البته این امر تنها زمانی قابل انجام است که به معضل صفحه های زامبی خیلی سریع رسیدگی شود. در غیر این صورت، کار سختی را در پیش خواهیم داشت.

زامبی پیج صفحه خاصی از وب‌سایت که فایده خاصی برای کسی ندارد، ترافیکش پایین است و کاربران را به سمت خود جلب نمی‌کند. | وینت سئو

انواع صفحات زامبی پیج

حالا که با مفهوم کلی زامبی پیج آشنا شدید، احتمالاً این پرسش برایتان به وجود آمده که انواع مختلف چنین پیج‌های خطرناکی شامل چه مواردی است؟ در پاسخ به این پرسش می‌توانیم به چندین گزینه اشاره کنیم که هر یک از آن‌ها زامبی پیج خطرناکی محسوب می‌شوند و نباید به راحتی از کنار آن‌ها گذر کرددر ادامه به مهم ترین آن ها اشاره می کنیم:

• پیج‌هایی که لود آن‌ها طول می‌کشد:

اگر پیج خاصی در وب‌سایت خود دارید که به دلایل مختلف، لود شدن آن طولانی شده است، آن پیج قطعاً به یک زامبی پیج تبدیل می‌گردد. در برخی از موارد این لود کردن آنقدر طول می‌‌کشد که کاربر نه تنها پیج، بلکه کل وب‌سایت را رها می‌کند و به سراغ گزینه‌های جایگزین می‌رود.

• پیج‌هایی که محتوای خاصی ندارد:

صفحه ی مربوط به یک مقاله دویست کلمه‌ای که هیچ محتوای خاصی را به کاربران ارائه نمی‌دهد و تنها برای پر کردن فضای سایت به کار رفته است، از سوی گوگل یک زامبی پیج خوانده می‌شود. این پیج‌ها حتی ممکن است از اعتبار کلی شما نزد خوانندگان نیز بکاهند.

• پیج‌هایی که به روز رسانی نشده‌اند:

برخی از پیج‌های موجود در وب‌سایت‌ها برای چندین سال متوالی هیچ بروزرسانی خاصی را دریافت نکرده‌اند. این پیج‌‌ها نیز شانس بالایی برای تبدیل شدن به پیج‌های زامبی دارند و باید خیلی مراقبت آن‌ها باشید.

• صفحات سئو نشده:

اگر پیج‌های یا صفحاتی دارید که سئو نشده‌اند، باید منتظر تبدیل شدن آن به زامبی پیج‌ها باشید. اهمیت سئو در این زمان خود را به خوبی نشان می‌دهد و نمی‌توان از آن چشم‌پوشی کرد.
با توجه به این موارد، می‌توان گفت که صفحات زیادی در سایت‌های مختلف ممکن است به زامبی تبدیل شوند. به همین دلیل، لازم است که یک متخصص سئو همواره اهمیت موارد گفته شده را در نظر داشته باشند و به منظور جلوگیری از ایجاد چنین شرایطی تمام تلاش خود را به کار گیرد.

تاثیر صفحات زامبی بر روی سئو سایت

تأثیر صفحات زامبی بر روی سئو بسیار گسترده است. همانطور که پیش تر به این مسئله اشاره شد، وقتی که وب‌سایت شما از چنین صفحاتی پر باشد ، میانگین اعتباری سئو از نظر گوگل به شدت کاهش پیدا می‌کند. در واقع گوگل به منظور اعتباردهی به هر وب‌سایتی، یک میانگین کلی را مورد توجه خود قرار می‌دهد. بنابراین، حتی اگر چندین صفحه پربازدید داشته باشید، اما در مقابل آن زامبی پیج‌های فعال مختلفی در سایتتان قرار گیرد، عملاً اعتبار شما نابود خواهد شد.
زامبی پیج‌ها حتی منجر به کاهش کلی بودجه ایندکس سایت شما می‌شود. گوگل برای سایت‌هایی که دارای زامبی پیج هستند بودجه ایندکس خاصی در نظر نمی‌گیرد و ادامه یافتن این موضوع منجر به پایین و پایین‌تر رفتن رتبه شما در صفحات جستجو خواهد شد.
با توجه به این موارد، جای تعجبی ندارد که بسیاری از کارشناسان سئو همواره نگران پیج‌های زامبی هستند و تمام تلاش خود را به منظور رفع مشکلات مربوطه به آن‌ها به کار می‌گیرند.

چگونه صفحات زامبی پیج را پیدا کنیم؟

اصلی‌ترین راهکار موجود به منظور یافتن زامبی پیج‌ها، اقدام شخصی است. شما باید خودتان نسبت به بررسی تک به تک صفحات وب‌سایت دست به کار شوید و ببینید که هر یک از آن‌ها در چه وضعیت خاصی قرار دارند. استفاده از سرچ کنسول وب‌سایت نیز می‌تواند روش خاصی به منظور پیدا کردن کلیه پیج‌های زامبی باشد. برای استفاده از این قابلیت، به سرچ کنسول وارد شوید و سپس به بخش پرفورمنس بروید.
حالا گزینه pages را انتخاب کنید و نوع فیلتر شدن پیج‌ها را بر روی میزان بازدید قرار دهید. به طور معمول، پیج‌هایی که بازدید صفر یا نزدیک به صفر دارند قطعاً زامبی پیج هستند. البته، این روش نمی‌تواند چندان دقیق باشد، زیرا نباید از آن در سایت‌هایی که به تازگی راه‌اندازی شده‌اند کمک گرفت.

برای پیدا کردن صفحات زامبی پیج راه های متعددی ذکر شده که در این مقاله به طور کامل در مورد آن ها توضیح دادیم. | وینت سئو
بنابراین، همان روش اول یعنی بررسی تک به تک کلیه پیج‌ها بی شک می‌تواند بهترین راهکار موجود جهت یافتن زامبی پیج‌های مختلف موجود در سایت باشد. شاید تصور کنید که این کار بسیار طول می‌کشد، به خصوص وقتی که پیج‌های بسیار زیادی در وب‌سایت خود دارید، اما اگر تیم ماهری داشته باشید که با اصول سئو آشنایی کاملی داشته باشند، دشواری روش مدنظر به خوبی کاهش پیدا می‌کند.

آموزش از بین بردن صفحات زامبی در سایت

اگر حس می‌کنید صفحه خاصی دارای محتوای مناسب نیست، یا محتوای آن را بهبود ببخشید و یا به طور کامل حذفش کنید. این موضوع در مورد وب‌سایت‌های مختلفی حتی وب‌سایت‌های فروشگاهی نیز اهمیت دارد و باید به آن دقت کرد.
اگر قصد ندارید صفحات را حذف کنید و یا به محتوای آن‌ها بیفزاید، باید به طور کامل از دید گوگل مخفی شوند. این کار نیز با نو ایندکس کردن صفحات امکان‌پذیر خواهد بود. پیج‌هایی که داری اعتبار سئوی بالا نیستند باید به این صورت از موتورهای ایندکس گوگل دور بمانند تا هیچ تأثیر خاصی بر روی رتبه وب‌سایت مربوطه نگذارند.
در برخی از موارد، اصلاً امکان افزودن محتوا به متن موجود در پیج وجود ندارد. به عنوان مثال، در پیج‌های فروشگاهی معمولاً توضیحات محصول به اندازه دویست یا سیصد کلمه نوشته می‌شوند. در این شرایط باید چه کنیم؟ پاسخ، استفاده کردن از تگ کنونیکال است. این تگ به شما کمک می‌‌کند تا از تبدیل شدن پیج‌های با محتوای کم به پیج‌های زامبی جلوگیری کنید.
به این موضوع توجه داشته باشید که حذف کردن کلیه پیج‌های زامبی به شکل ناگهانی نه تنها نتیجه مناسبی ندارد، بلکه می‌تواند مشکلات زیادی را ایجاد کند. بنابراین، بهتر است یک بازه زمانی مشخص را برای انجام این کار در نظر داشته باشید.
اگرچه زامبی پیج‌ها خطرناک هستند و در بسیاری از موارد منجر به کاهش اعتبار وب‌سایت ما می‌شوند، اما راهکارهای خوبی برای مقابله با آن‌ها وجود دارد. در هر صورت، توصیه اصلی آن است که با تولید محتوای مناسب در هر پیج و جذب کاربران، جلوی تبدیل شدن پیج‌های گوناگون به چنین مواردی را بگیرید. در واقع همان‌طور همه ما می‌دانیم، پیشگیری کردن بهتر از درمان خواهد بود.

چه صفحاتی پتانسیل تبدیل به زامبی پیج را دارند؟

  • صفحات دارای سرعت لود پایین
  • محتواهای کمتر از 300 کلمه
  • کپی محتوای سایت های دیگران
  • عدم به روز رسانی محتواهای قبلی
  • عدم رعایت اصول درست سئو محتوا
  • ایجاد برچسب بدون آشنایی با سئو
  • صفحات دارای خطای 404
  • صفحات دارای لینک شکسته
  • مطالبی که پاک شده اند اما تگ ها و برچب های آن همچنان در سایت وجود دارد.

جالب است بدانید بسیاری از ما از آسیبی که تک تک این موارد به سایت ما وارد می کند، آگاه هستیم اما بعضی اوقات ممکن است به علت تعدد پروژه ها، گستردگی سایت و روزمرگی باز هم نسبت به آن ها غافل شویم.

سخن پایانی:

در این مقاله به طور کامل در مورد زامبی پیج (zombie page) ، انواع آن، راه های تشخیص و مقابله با آن ها صحبت کردیم. این صفحات جز آسیب به سایت شما هیچ کارکردی ندارند در نتیجه بهتر است با رعایت تمام نکاتی که در این مقاله ذکر شد، سایت خود را از شر زامبی پیج ها خلاص کنید. وینت سئو به شما کمک می کند تا در اسرع وقت صفحات زامبی سایت خود را شناسایی و برطرف کنید و البته در صورت نیاز به سایر خدمات سئو سایت با ما در ارتباط باشید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *