راهنمای جامع سئو محلی (Local Seo) برای کسب و کارهای کوچک

اشتراک گذاری در :
در این مقاله در مورد کلیت آنچه که باید در مورد لوکال سئو یا سئو محلی بدانید صحبت کردیم.
فهرست محتوا

سئو محلی | چگونه کسب و کار خود را در نتایج جستجوی محلی پیدا کنید

شرکت‌های کوچک و بزرگ با استفاده از استراتژی‌های سئو محلی می‌توانند مشتریان بیشتری را جذب کنند و درنهایت کسب‌وکار خود را گسترش دهند. در این مقاله، به شما مفهوم سئو محلی یا لوکال سئو را توضیح خواهیم داد و نحوه استفاده از آن برای بهبود حضور آنلاین کسب و کار شما را بیان می کنیم. پس برای کسب اطلاعات بیشتر و یادگیری ترفند های سئو محلی برای موفقیت بیشتر در نتایج گوگل، ادامه این مقاله را از دست ندهید.

سئو محلی (Local Seo) چیست؟

گوگل با استفاده از ip موقعیت دقیق شما را تشخیص می‌دهد و نتایج SERP را متناسب با موقعیت جغرافیایی شما نیز تغییر می‌دهد. اگر به دنبال شرکت خدماتی تمیزکاری منزل در محدوده تجریش باشید، نتایج محلی گوگل شما کمک می‌کند تا شرکتهای خدماتی حوالی این موقعیت را در نتایج جستجو ببینید. این ویژگی به کسب‌وکارهای کوچک و کسانی که فروشگاه دارند هم کمک می‌کند تا مشتریان جدیدی را جذب کنند. به کلیه‌ی اقداماتی که برای تعیین مکان جغرافیایی خود و آگاه کردن خزنده‌ها و یا ربات‌های گوگل از موقعیت مکانی خود انجام می‌دهیم، سئوی محلی گفته می‌شود.

به  صورت کلی تمامی فعالیت‌های بهینه‌سازی سایت(سئو سایت) که سبب نمایش سایت شما برای مشتریان شده، سئو محلی گفته می‌شود. این سئو بیشترین تمرکز را روی مشتریان در یک شهر خاص، محله و یا کشور خاص قرار می‌دهد. برای انجام سئو محلی باید یکسری اقدامات را انجام دهید، اما موتورهای جستجو برای سئو محلی، سرویس‌هایی را ارائه می‌دهند. این موضوع سبب شده که مشتریان بسیاری بتوانند به‌راحتی کسب‌وکارهای محلی خود را پیدا کنند.

سئو محلی یا لوکال سئو به تمامی فعالیت‌های بهینه‌سازی سایت که سبب نمایش سایت شما برای مشتریان شده می گویند.

پس تا به اینجا متوجه شدید که سئوی محلی به مجموعه‌ٔ اقدامات و کارهایی گفته می‌شود که کسب‌وکار شما را در صدر نتایج جست‌وجوی محلی گوگل به جست‌وجوگر محلی نشان می‌دهد. جست‌وجوهای محلی حجم سرچ بالایی دارند. وقتی پای کسب‌وکارهای محلی و خدمات مکان‌محور هم در میان باشد، اهمیتش دوچندان می‌شود. چرا؟

چون هدفمند‌ترین و بهترین مشتریان بالقوه برای کسب‌وکارهای محلی، آدم‌های همان محله و منطقه هستند و اگر بتوانید این دسته از مشتریان را جذب کنید، نان‌تان حسابی در روغن است!

حالا یا آدم‌ها در همان منطقه زندگی می‌کنند، یا محل کار آن‌ها در آنجاست یا قرار است به آنجا سفر کنند (درون‌شهری و بین‌شهری). استفاده از تکنیک‌های سئوی محلی، به شما کمک می‌کند همین مشتری‌ها را جذب کنید؛ کسی که به خدمات یک کسب‌وکار در یک منطقهٔ مشخص نیاز دارد.

یکی از مواردی که باید برای سئو در سال های بعدی در نظر بگیرید، شناختن گوگل دیسکاور گوگل است که باید آن را به خوبی بشناسید و یاد بگیرید چگونه میتوانید در دیسکاور گوگل قرار بگیرید برای اینکار راهنمای گوگل دیسکاور که ما برای شما در وینت آماده کرده ایم را بخوانید: گوگل دیسکاور چیست و سیر تا پیاز روش قرار گیری در گوگل دیسکاور

چرا سئوی محلی مهم است؟

دلایل اهمیت سئو محلی به شرح زیر هستند:

افزایش میزان ترافیک و Visibility

اگر با یک متخصص سئو صحبت کنید قطعا به شما می گوید هنگامی‌که سئو محلی را بتوانید بهینه کنید، میزان بازدید نیز افزایش می‌یابد که در نهایت منجر به افزایش ترافیک خواهد شد. در واقع سئو محلی با آوردن کسب‌وکار شما به لینک اول، تاثیر بسزایی در بهتر دیده شدن سایت شما توسط کاربران خواهد داشت. پیش‌بینی می‌شود که قرار گرفتن در قسمت اول نتیجه گوگل، به میزان 67.5 درصد از کلیک کاربران را به خود اختصاص می‌دهد.

برندسازی

هنگامی‌که نام تجاری شما، همواره در نتایج گوگل نمایش داده شود، به میزان زیادی توجه کاربران مختلف را به سوی شما جذب خواهد کرد. ناگفته نماند که رعایت یکسری از نکات این عمل را قطعی خواهد کرد.

افزایش نرخ تبدیل و جذب ترافیک مرتبط

جذب ترافیک مرتبط را می‌توان یکی از مزایای منحصربه‌فرد سئو محلی دانست. به بیان دیگر انجام این کار سبب می‌شود که به‌راحتی کاربران به سمت سایت شما هدایت شوند و این موضوع باعث افزایش نرخ تبدیل و شانس خواهد شد. ناگفته نماند که جستجوهای محلی مرتبط در 5 مایلی کاربران نمایش داده شده و حدود 72 درصد آنها منجر به بازدید حضوری می‌شوند.

اعتمادسازی

ایجاد اعتماد و اقتدار یکی دیگر از مواردی است که درنهایت منجر به برندسازی می‌شود. به بیان دیگر هنگامی‌که برند شما در رتبه‌های نخست گوگل نمایش داده می‌شود، قابل اعتماد بودن و محبوب بودن برند شما را نمایش خواهد داد. پس در دنیای امروز کسب رتبه‌های اول در گوگل یکی از نشانه‌های قابل اطمینان و قابل اعتماد بودن برند شما خواهد بود.

چرا سئو محلی سبب جذب بیشتر مشتریان جدید به کسب و کارها میشود؟

ازآنجایی‌که سئو محلی تاثیر بسزایی در جذب مشتریان و کاربران به‌وسیله جستجو در گوگل دارد، برای هر کسب‌وکاری ضروری است. به‌طورکلی از دلایل اهمیت آن می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • سایت در رتبه‌های نخست قرار می‌گیرد.
 • میزان شانس برای پیشنهاد کسب‌وکار شما به‌وسیله گوگل به کاربران افزایش می‌یابد.
 • در کیووردهای مهم به‌ویژه در جستجوهای محلی، صفحات مختلف سایت بالا خواهند آمد.

از سوی دیگر آمار زیر تاثیر این سئو را بیشتر نشان می‌دهد:

 • به میزان 46 درصد از جستجوهای انجام‌شده در گوگل با نیت جستجوی محلی صورت می‌گیرد.
 • برای نمایش نتایج سئو محلی حدود 29 درصد سکشن‌ها از نتایج جستجو را شامل می‌شوند.
 • حدود 76 درصد از افراد از طریق جستجوی محلی به فروشگاه‌هایی که توسط گوگل پیشنهاد می‌شوند، مراجعه خواهند کرد.

سئو محلی به دلیل قرار گرفتن سایت شما در رتبه ی نخست و احتمال بیشتر دیده شدن سبب جذب مشتریان جدیدی میشود | وینت سئو

چگونه در رتبه بالای سئو محلی گوگل قرار بگیریم؟

یکی از وظایف اصلی گوگل، نمایش بهترین نتیجه مطابق جستجو کاربران است. به بیان دیگر با توجه به تشخیص الگوریتم گوگل براساس محلی بودن جستجو، پاسخ‌های محلی را نمایش می‌دهد. به‌طورکلی 3 دسته اصلی شرح داده‌شده در قسمت زیر روی رتبه‌بندی تاثیر خواهند داشت:

1. ارتباط

ارتباط به میزان مطابقت نمایه کسب‌وکار با آنچه شخص جستجو می‌کند، اشاره دارد. باید اطلاعات دقیق و کامل کسب‌وکار را برای درک بهتر آن اضافه کرده تا گوگل نمایه‌ها را با جستجوهای مرتبط تطبیق دهد.

2. فاصله

این کلمه از نظر گوگل به معنای این است که نتایج جستجو به چه اندازه با مکان مورد استفاده در جستجو، دارای فاصله هستند. درصورتی‌که کاربر مکانی را تعیین نکند، گوگل با توجه به اطلاعاتی که درباره مکان او دارد، آن را محاسبه می‌کند.

3. برتری و امتیاز

برتری و امتیاز براساس شناختی که گوگل نسبت به کسب‌وکار دارد، تعیین می‌شود. ممکن است رتبه‌بندی محلی یکی از پیچیده‌ترین فاکتورها به شمار آید؛ زیرا برتری آفلاین توسط الگوریتم‌های جستجو در معادله در نظر گرفته خواهد شد.
به‌طورکلی با توجه به نظرشناسی، افراد کارشناس موارد زیر را مهم‌ترین فاکتورها در هنگام رتبه‌بندی در نظر می‌گیرند:

 • میزان نزدیکی آدرس کسب‌وکار به مکان جستجوگر

 • رتبه‌بندی ستاره‌های عددی بالا

 • کلمات کلیدی در عنوان فهرست

 • آدرس فیزیکی در شهر جستجو

 • کلمات کلیدی در بررسی‌های بومی گوگل

 • کیفیت و اعتبار پیوندهای ورودی به دامنه مرتبط

 • صفحه GMB

چرا به سئو محلی یا لوکال سئو نیاز دارید؟

همانگونه که در قسمت‌های قبل‌تر ذکر شد با استفاده از این سئو می‌توانید به‌راحتی کسب‌وکار خود را رونق بخشید، از رقبای خود پیشی بگیرید و درنهایت رتبه سایت خود را افزایش دهید. بدین منظور بهتر است به سایت‌های معتبری مانند وینت سئو مراجعه کنید؛ زیرا این مجموعه در زمینه‌های مختلفی مانند آموزش سئو، خدمات سئو و سایر موارد دیگر فعالیت دارد. پس می‌توانید تمامی سوالات خود را از کارشناسان ماهر آن بپرسید.
به‌طورکلی به دلایل زیر به سئوی محلی احتیاج خواهید داشت:

 • بیشتر دیده‌شدن وب‌سایت شما و افزایش میزان فروش
 • هدایت ترافیک بیشتر به سمت سایت شما
 • هدایت مشتریتان محلی به سمت وب‌سایت شما و گسترش کسب‌وکار
 • افزایش میزان تماس‌ها و بازدید از سایت
 • کسب نظرات مثبت بیشتر و افزایش میزان فروش
 • مدیریت بهتر کسب‌وکارهای آنلاین و آفلاین

شما برای بیشتر دیده شدن و افزایش میزان فروش، افزایش میزان تماس ها و فیدبک ها، ترافیک بیشتر و غیره به لوکال سئو یا سئو محلی نیاز دارید.

یکی از کاربردهای سئوی لوکال و یا سئوی محلی مخصوص کسب و کارهایی است که میتوانند خدمات تولید نرم افزار را انجام دهند و بتوانند تبلیغات هماهنگی را در هر منطقه جغرافیایی انجام دهند ولی اگر این شرکتها به صورت saas کار کرده باشند و بخواهنند برای نرم افزارهای تحت وب خود کاربر بیشتری جذب نمایند میتوانند از روش و مدلی که ما در وینت به شما معرفی کردیم استفاده نمایند به نام سئو SAAS پس حتما این مقاله را بخوانید و اگر خواستید سئوی محتوای خود را که به روش گزینش محتوا انجام داده اید بهتر کنید و یا دوست دارید گزینش محتوا را یاد بگیرید این محتوا را بخوانید: گزینش محتوا چیست

مزایای سئو محلی (Local Seo)

همانگونه که در قسمت‌های قبل ذکر شد یکی از مهم‌ترین مزایای سئو محلی جذب مشتریان و گسترش کسب‌وکار است. در حال حاضر مکان کاربر یکی از مواردی بوده که به شدت روی نتایج گوگل تاثیر خواهد داشت. به عبارت دیگر بزرگترین شخصی‌سازی گوگل برای نتایج، محلی‌سازی است؛ زیرا با فیلتر کردن ورودی‌ها، نهادهای نزدیک به کاربر را نمایش می‌دهد. پس حتی اگر در هنگام جستجو در گوگل شهر محل زندگی خود را ذکر نکنید، مکان‌های نزدیک به محل زندگی شما در اولویت خواهند بود.

الگوریتم محلی گوگل چگونه کار می‌کند؟

الگوریتم‌های گوگل از سال 2011 تا 2016 به شرح زیر هستند:

الگوریتم پاندا ۲۰۱۱

این الگوریتم برای اولین در سال 2011 به صورت مشخص به معرفی سئو مدرن پرداخت. هدف الگوریتم پاندا کاهش رتبه سایت‌هایی بود که محتواهای کوتاه و بی‌کیفیت داشتند. این سایت‌ها درواقع به‌منظور لینک‌دهی به سایت‌های دیگر به وجود آمدند.

الگوریتم پنگوئن 2012

زمانی‌که گوگل اعلام کرد در گرفتن رتبه بهتر، تعداد بک‌لینک‌ها بسیار موثر هستند، اکثر وب‌سایت‌های برای خرید وب‌سایت‌های مخرب اقدام کردند. گوگل برای رفع این معضل و به‌منظور جریمه کردن این سایت‌ها برای راه‌اندازی الگوریتم پنگوئن اقدام کرد.

الگوریتم گورخر 2013

این الگوریتم رتبه سایت‌هایی که خدمات فروشگاهی بی‌کیفیت ارائه می‌دهد، را کاهش داده و جریمه می‌کند. پس الگوریتم زبرا یا گورخر برای فروشگاه‌هایی که خدمات بی‌کیفیت و پایین‌تر از حد استاندارد به مشتریان ارائه می‌دهد، هشدار مهمی خواهد بود.

الگوریتم مرغ مگس‌خوار 2013

این الگوریتم به کلیت متن توجه دارد نه کلیدواژه موجود در وب‌سایت. به عبارت دیگر این الگوریتم به کل عبارت جستجوشده در متن به جای توجه کردن به تک تک کلمات اهمیت می‌دهد.

الگوریتم های محلی گوگل باعث پیدا کردن نتایج نزدیک‌تر به کارابران می‌شود.

الگوریتم کبوتر 2014

الگوریتم کبوتر بیشتر روی نقشه گوگل و سئو محلی توجه دارد که این موضوع درنهایت باعث پیدا کردن نتایج نزدیک‌تر به کارابران می‌شود.

الگوریتم موش کور 2016

با این الگوریتم، به صورت کامل رتبه‌بندی جستجوی محلی از رتبه‌بندی‌های گذشته فاصله گرفت و برای کسب‌وکارهای محلی تغییراتی مثبت ایجاد شد.

اگر علاقه مند هستید که در مورد الگوریتم های گوگل بیشتر بدانید، می توانید مقالات زیر را مطالعه کنید:

الگوریتم E-A-T گوگل چیست؟

الگوریتم page experience گوگل و تاثیر آن بر سئو

الگوریتم گوگل دنس و تاثیر آن بر سئوی سایت

ما در وینت سئو برنامه ریزی دقیقی برای معرفی ابزارهای سئو و سئوی محتوا برای شما ایجاد کرده ایم که میتواند در زمان شما صرفه جویی نماید و شما را با کلی مطالب کارآمد خوب آشنا نماید. حتما مقاله ابزارهای کارآمد سئو برای شرکتهای دیجیتال مارکتینگ را بخوانید و یا اگر می خواهید با الگوریتم های سئوی محتوا به خوبی آشنا شوید، محتوای سئوی محتوا را بخوانید و اگر خواستید بدانید آینده سئو در سال 2024 به بعد چگونه خواهد شد این مقاله را بخوانید. اگر خواستید مهمترین ابزارهای هوش مصنوعی که در سال 2024 میتوانند به سئوی سایت شما کمک نمایند، مقاله معرفی مهمترین ابزارهای هوش مصنوعی سال 2024 برای سئو کارها را بخوانید

چگونه بهینه‌سازی سئو محلی را انجام دهیم؟

ثبت اطلاعات کسب‌وکار در Google Business Profile

یکی از مهم‌ترین فاکتورهای لوکال سئو، تکمیل اطلاعات پروفایل Google My Business یا (GBP) کسب‌وکار است. هر برندی نیاز دارد تا GBP مختص خود را ایجاد کند و اطلاعاتی مهم کسب‌وکارش را در آن ثبت کند. این اطلاعات (ساعت کاری، موقعیت مکانی، عکس‌ها و…) در گوگل مپ (Google Map) و مپ پک (map pack) هم نمایش داده می‌شوند.

آنچه متخصصان سئو می‌گویند: «طبق نظرسنجی BrightLocal، در مجموع ۳۶درصد از فعالان این حوزه فکر می‌کنند که «Google Business Profile» مهم‌ترین عامل رتبه‌بندی برای نمایش «map pack» است. ۶درصد هم معتقدند که این فاکتور برای رتبه‌بندی در نتایج ارگانیک هم می‌تواند مهم باشد.»

گوگل می‌گوید: «۷۰درصد کاربران از سایت‌هایی بازدید می‌کنند که بخش Google Business Profile خود را تکمیل کرده باشند. همچنین احتمال اینکه کاربران از این سایت‌های خرید کنند، ۵۰درصد بیشتر است.»

استفاده از NAP در سایت

NAP مخفف ۳ کلمه NAME، ADDRESS، PHONE NUMBER یا همان نام، آدرس و تلفن شماست که به اختصار آن را NAP می‌نامند. NAP که شامل مهم‌ترین شاخصه‌ کسب‌وکار شماست، یکی از سیگنال‌های کلیدی رتبه‌بندی سئو محلی است.

استناد به مشاغل محلی (Local Citations)
وقتی اطلاعات کسب‌وکار شما (NAP) مانند نام برند، حوزه فعالیت، آدرس و شماره تلفن در سایت‌های مختلف به‌خصوص بین سایت‌های محلی یافت شود، گوگل راحت‌تر می‌تواند آن را شناسایی کند. در واقع شما سعی می‌کنید با ثبت اطلاعات کسب‌وکار خود در سایت‌های دایرکتوری، نیازمندی‌ها و دسته‌بندی مشاغل، به سایت خود استناد کنید.

تاثیر نظرات و کامنت کاربران

طبق مطالعه MOZ، سیگنال‌ Review نقش مهمی در رتبه‌بندی محلی کسب‌وکارها دارد. نظرات و بررسی کاربران کمیت و کیفیت پروفایل یک بیزینس را نشان می‌دهد. احتمال اینکه گوگل از نظرات سایت‌های دیگر مانند Yelp استفاده کند هم بسیار زیاد است.

به گفته یکی از اعضای پروژه مطالعاتی سایت MOZ: «بررسی‌ها همراه با پاسخ برند نشان می‌دهند که یک کاربر یا مشتری چقدر به آن برند اعتماد دارد و اعتماد یک عامل اساسی در رتبه‌بندی نتایج است.» این به این معنی است که پاسخ دادن به نظرات، حتی کامنت‌های منفی و شکایت‌ها، می‌تواند به سئوی محلی شما کمک کند.

آنچه سئوکاران می گویند: «مطالعه BrightLocal در سال ۲۰۲۱ نشان می‌دهد که ۱۷درصد از متخصصان سئو، Review را مهم‌ترین عامل رتبه‌بندی در «map pack» می‌دانند؛ اما تنها ۵درصد آن‌ها این عامل را برای رتبه‌بندی ارگانیک در نظر می‌گیرند.

دریافت لینک از سایت‌های محلی

در سئوی محلی، لینک‌های مختلفی وجود دارد که باعث می‌شود لینک سایت شما بتواند در نتایج محلی گوگل رتبه بگیرند. انواع لینک‌سازی تاثیرگذار در سئوی لوکال عبارتند از:

لینک‌هایی که از دیگر سایت‌های محلی دریافت می‌شوند.
لینک‌هایی که از سایت‌های محلی مرتبط با حوزه کاری شما دریافت می‌شوند.
لینک‌هایی که از سایت‌های پارتنر محلی دریافت می‌شوند.
لینک‌هایی که از سایت‌های خبری محلی دریافت می‌شوند.
از لینک‌هایی که رقبای شما دارند، برای سایت خود لینک‌سازی کنید.

بهینه سازی عنوان و متای توضیحات

برای اینکه مقالات و صفحات سایت شما در نتایج محلی قرار بگیرند، باید عنوان و توضیحات متای بهینه با هدف سئوی محلی داشته باشند. در واقع کافی است نام شهر یا منطقه فعالیت خود را به عبارت‌های این دو بخش از صفحات اضافه کنید. برای مثال، برای کسب‌وکاری مانند کارواش که در تهران منطقه صادقیه فعالیت می‌کند، باید از عبارت «کارواش در صادقیه، کارواش در تهران»، «کارواش بزرگ در غرب تهران» و …. استفاده کند.

جست‌وجوی کلمات کلیدی محلی

یکی از راهکارهای ورود به نتایج Local این است که روی کلمات کلیدی محلی (Geo-targeted Keywords) مرتبط با کسب‌وکارتان تمرکز کنید. بهتر است از عبارات «نزدیک من»، «نام محله»، «نام شهر» و هر عبارتی را که می‌تواند محلی‌بودن بیزینس شما را نشان دهد، در کنار کلمات کلیدی حوزه فعالیت خود استفاده کنید.

تولید محتوا با هدف موضوعات محلی

یکی از اقدامات مهم شما در لوکال سئو، تولید محتوا با هدف توصیف و معرفی کسب‌وکار محلی است. اگر شما در چندین شهر یا چندین محله از یک شهر شعبه دارید، بهتر است که برای هر کدام از آن‌ها محتوای خاص تولید کنید و یک محتوا را برای همه موقعیت‌های مکانی در نظر نگیرید. همچنین در کنار کلمات کلیدی محتوا چه در متن و چه در عنوان‌ها، حتماً از نام منطقه، شهر و استان خود استفاده کنید. برای مثال، خرید کفش چرم از جمهوری، دوره‌های حضوری سئو در شیراز و تعمیرات لباس مردانه در شرق تهران.

چند مثال تولید محتوا برای بهینه سازی سئو محلی

ایجاد لندینگ با نام خاص شهر
ایجاد صفحه پرسش‌های متداول برای سایت‌های فروشگاهی
راه‌اندازی بلاگ با هدف بهبود Local Seo
لیستی از محتوای راهنما با عنوان «بهترین‌ها…»
صفحات مطبوعاتی و اخبار کسب‌وکار
استفاده از اسکیمای مناسب کسب‌وکارها
با استفاده از کدهای اسکیما، ربات‌های گوگل بهتر ساختار و محتوای سایت شما را درک می‌کنند و در نتایج متمایز از دیگر رقبا خواهید شد. برای نمایش اطلاعاتی مانند آدرس، شعب کسب‌وکار، شماره تماس، ساعات کاری، تصاویر محصولات و خدمات خود می‌توانید از اسکیما‌های Organization و LocalBusiness استفاده کنید. این قسمت را از ترجمه و تعریف خود گوگل برایتان آوریدم که در آن به تعریف سئوی محلی میپردازد

اضافه‌کردن نقشه گوگل به سایت

پس از ثبت آدرس کسب‌وکار در گوگل مپ، حالا باید آن را در سایت خود قرار دهید تا گوگل ارتباط شما با آدرس را بهتر درک کند. پیشنهاد می‌شود تا نقشه گوگل خود را در صفحه «تماس با ما» قرار دهید. همچنین اضافه‌کردن آدرس گوگل مپ در پایین یا فوتر سایت مرسوم است.

مهم ترین نکات سئو محلی یا سئو لوکال

نکات سئو محلی شامل موارد زیر می‌شود:

 • گوگل مپ را جدی بگیرید.
 • در تولید محتوا به سئو محلی توجه کنید.
 • از نظرات کاربران کمک بگیرید.
 • باید اطلاعات تماس را با دقت پر کنید.
 • صفحه گوگل پلاس کسب‌وکار خود را کامل کنید.

سخن پایانی

سئو محلی یکی از فعالیت‌های بهینه‌سازی‌شده برای نمایش وب‌سایت شما در رتبه‌های اول گوگل است. به بیان دیگر با استفاده از این سئو می‌توانید به‌راحتی مشتریان بسیاری جذب کنید و کسب‌وکار خود را گسترش دهید. بدین منظور باید به نکات ذکرشده در قسمت‌های بالا مانند کمک گرفتن از نظرات کاربران، جدی گرفتن گوگل مپ، توجه به سئو محلی در هنگام تولید محتوا و سایر موارد دیگر توجه داشته باشید. در این صورت با استفاده از سئو محلی یا لوکال سئو به‌راحتی در رتبه‌های اول قرار خواهید گرفت و گوگل کاربران را به سمت فروشگاه شما هدایت خواهد کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *