تلفن تماس

02191693670

پشتیبانی وینت

customer@wintseo.com

ارسال تیکت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

سئو SaaS یک استراتژی عملی برای رشد

اشتراک گذاری در :
همه آنچه باید در مورد سئو SaaS بدانید
فهرست محتوا

سئو SaaS امروزه از مباحث مهم و پر بحث است. SaaS یا Software as a service که با نام نرم افزار به عنوان سرویس نیز شناخته می‌شود، یک مدل کسب و کار است که در آن مشتریان به محصولات نرم افزاری در فضای ابری دسترسی دارند و نیاز نیست آن را روی سیستم نصب کنند. این محصولات معمولاً بر اساس اشتراک فروخته می‌شوند.

با توجه به ماهیت دیجیتالی این کار، مشاغل نرم افزار به عنوان سرویس به شدت به SEO برای مشاهده شدن و موفقیت آنلاین متکی هستند. در نهایت SaaS Seo رویکردی برای سئو است که نیازها و چالش‌های منحصر به فرد این شرکت‌ها را برآورده می‌کند.

در این مقاله نحوه ایجاد و اجرای یک استراتژی سئو SaaS را گام به گام یاد خواهیم گرفت. بنابراین اگر می‌خواهید رتبه‌های بالاتر گوگل را به دست آورید این آموزش SaaS برای شما مناسب است.

سئوی نرم افزارها و شرکتهایی که مدل saasکار میکنند مدلی است که بیشتر بر اساس جذب لید کار میکند

سئو SaaS چیست؟

SaaS Seo فرآیند بهینه‌سازی وب سایت SaaS برای بیشتر دیده شدن و بالا رفتن آن در رتبه‌بندی موتورهای جستجو مانند گوگل و بینگ است. به این ترتیب می‌توانید برای جذب ترافیک ارگانیک، سرنخ‌ها و مشتریانی که به نرم افزارهای ارائه شده توسط شرکت‌های software as a service علاقه‌مند هستند از این سئو استفاده کنید.

فرایند سئو SaaS شامل پیاده‌سازی تکنیک‌های مختلف SEO، مانند تحقیق در مورد کلمات کلیدی، سئوی فنی (بهینه‌سازی سایت برای موتورهای جستجو و تجربه کاربر) و ساخت بک‌لینک است.

سئو SaaS می‌تواند به شما کمک کند تا در:
● جذب مشتریان بالقوه
● ایجاد اعتماد و اقتدار
● بهبود نرخ تبدیل
● کاهش هزینه های جذب مشتری

و خیلی بیشتر از این موارد موفق عمل کنید.

چرا SEO برای کسب‌و‌کار SaaS مهم است؟

سئو SaaS به کسب‌وکارهای نرم افزار به عنوان سرویس کمک می‌کند تا مشتریان بالقوه‌ای را که به دنبال راه‌حل‌ها و محصولات نرم‌افزاری هستند جذب کنند.
در مقایسه با سایر انواع کسب و کارها، شرکت‌های SaaS برای نمایش محصولات، ویژگی‌ها، مزایا، قیمت‌گذاری و معرفی بیشتر به وب‌سایت‌های خود متکی هستند. بدین ترتیب داشتن یک سایت با رتبه بالا که اطلاعات مرتبط و ارزشمندی را ارائه می‌دهد برای ایجاد سرنخ، تبدیل و درآمد برای این کسب‌وکارها بسیار مهم است.

در ادامه برخی از مزایای سئو SaaS برای این نوع از کسب‌وکارها آورده شده است.

یکی از مواردی که باید برای سئو در سال های بعدی در نظر بگیرید، شناختن گوگل دیسکاور گوگل است که باید آن را به خوبی بشناسید و یاد بگیرید چگونه میتوانید در دیسکاور گوگل قرار بگیرید برای اینکار راهنمای گوگل دیسکاور که ما برای شما در وینت آماده کرده ایم را بخوانید: گوگل دیسکاور چیست و سیر تا پیاز روش قرار گیری در گوگل دیسکاور

رشد ترافیک ارگانیک

سئو می‌تواند ترافیک ارگانیک ثابت و واجد شرایط را به سایت شما هدایت کند. ترافیک ارگانیک ترافیکی است که از نتایج جستجوی بدون پرداخت به دست می‌آید و با ارزش است زیرا این بازدیدها از سوی افرادی است که فعالانه به موضوعات پیرامون کسب‌وکار و پیشنهاد شما علاقه‌مند هستند.

همانطور که محتوای بیشتری تولید می‌کنید، سایت شما برای کلمات کلیدی بیشتری رتبه‌بندی می‌شود و می‌توانید ترافیک بیشتری را از مناطق، کشورها و زبان‌های مختلف جذب کنید. در نهایت سئو SaaS به شما کمک می‌کند مشتریان خود را گسترش داده و حضور جهانی خود را افزایش دهید.

در کنار کمیت، هرچه کیفیت نیز بیشتر شود پیشرفت خواهید کرد. هرچه محتوای سئو را با کیفیت بیشتری ایجاد کنید در نتیجه ترافیک بیشتری را نیز جذب خواهید کرد. این دقیقاً یکی از تکنیک‌هایی است که شرکت‌های software as a service برای رشد استفاده می‌کنند.

کاهش هزینه‌های جذب مشتری

CAC پولی است که برای جذب مشتری جدید خرج می‌کنید و CLV پولی است که از یک مشتری در کل رابطه او با کسب‌وکارتان به دست می‌آورید. سئو SaaS یکی از مقرون‌به‌صرفه‌ترین استراتژی‌هایی است که CAC شما را کاهش داده و CLV را افزایش می‌دهد. زیرا در کمپین‌های پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)، شما برای هر کلیک روی وب سایت خود هزینه پرداخت می‌کنید. هر چه کلیک‌ها بیشتر باشند در نتیجه هزینه نیز بیشتر میشود.

SaaS Seo کاملا برعکس است. هزینه هر خرید در ابتدا بالا است اما به طور مداوم به عنوان ترکیبات رشد در طول زمان کاهش می‌یابد. با وجود اینک سئو به سرمایه گذاری مداوم نیاز دارد، این هزینه‌ها با هر کلیک افزایش نمی‌یابد و این یکی از مزایای سئو SaaS است که بسیار محبوب می‌باشد.

حتما بخوانید: یکی از ابزارهایی که باید برای سئو یاد بگیرید و بتوانید با آن میزان ورودی خود را کنترل نمایید و بهترین صفحات پرمخاطب خود را بشناسید و با روش‌ها و استراتژی های مناسب سئو آن ها را در رتبه های بالاتر قرار دهید، گوگل آنالیتیکس یا همان GA4 است، برای همین این راهنما را که به صورت کارآمد به شما در این زمینه کمک مینماید را مطالعه نمایید: گوگل آنالیتیکس چیست؟

و بعد از آنکه محتوای بالا را خواندید، حتما میخواهید در گوگل آنالیتیکس حرفه ای شوید برای همین باید با معیارهای اندازه گیری و تحلیل در گوگل آنالیتیکس آشنا گردید و بتوانید با تنطیم این معیارها تحلیل های حرفه ای تر ی آماده نمایید پس باید این معیارها را بشناسید و بعد از آن این معیارها را به درستی تنطیم نمایید الان وقت آن است این محتوای کارآمد را در مورد معیارهای گوگل آنالیتیکس بخوانید: 12 معیار کلیدی در گوگل آنالیتیکس که باید برای تحلیل های حرفه ای آن ها را بشناسید و تحلیل های خود را در GA4 حرفه ای تر کنید

تبدیل مشتریان از کانال‌های دیگر

سئو SaaS می‌تواند دیگر کانال‌های بازاریابی شما مانند رسانه‌های اجتماعی، ایمیل یا تبلیغات پولی را تکمیل و تقویت کند. این اتفاق وقتی می‌افتد که استراتژی سئو SaaS نقاط تماس و فرصت‌های بیشتری را برای مشتریان بالقوه‌ای که قبلاً شما را با نام تجاری می‌شناختند فراهم می‌کند.
به عنوان مثال می‌توانید از سئو برای هدایت ترافیک به صفحاتی با تبدیل بالا که بر روی کلمات کلیدی‌ مهم متمرکز شده‌اند استفاده کنید‌. این کلمات کلیدی شامل مواردی است که احتمالاً مشتریان پس از دیدن تبلیغات Google و پست‌های لینکدین جستجو می‌کنند. سپس از آن صفحات برای متقاعد کردن و تبدیل بازدیدکنندگان به سرنخ یا مشتری استفاده کنید.

شرکتهای نرم افزاری مانند crm از مدلهای شرکتهای saas هشتند که برای جذل ترافیک ارگانیک نیاز به سئوی خاصی دارند

تفاوت سئو SaaS و سئو معمولی

سئو برای شرکت‌های software as a service از دو جنبه اصلی با سئوی معمولی متفاوت است:

اول، SaaS Seo در مورد افراد و مشکلات است. شما باید بدانید که مشتریان هدف شما چه کسانی هستند، با چه چیزی درگیر بوده و نرم افزار شما چگونه می‌تواند به آنها کمک کند.

دوم، سئو SaaS اغلب در مورد تبدیل است تا ترافیک. شما یک محصول یکباره را نمی‌فروشید بلکه یک راه‌حل بلند مدت می‌فروشید. بنابراین باید سایت و محتوای خود را برای ثبت نام و نه فقط کلیک‌ها بهینه کنید.

بنابراین برای انجام این کار، از انواع مختلف محتوا مانند مطالعات موردی، دموها و آزمایش‌های رایگان، برای نشان دادن ارزش و مزایای نرم‌افزار خود به مشتریان بالقوه‌تان در کل چرخه عمر مشتری استفاده کنید.

سئو SaaS و قیف بازاریابی

در SaaS Seo درک مراحل مختلف قیف بازاریابی و نحوه هدف‌گذاری کلمات کلیدی مناسب برای هر مرحله بسیار مهم است. قیف بازاریابی مدلی است که سفر مشتری از آگاهی تا خرید را در سه مرحله اصلی توصیف می‌کند.

اگر استراتژی سئو SaaS را با قیف بازاریابی هماهنگ کنید، می‌توانید سرنخ‌های واجد شرایط بیشتری را جذب کنید، آنها را با محتوای مرتبط پرورش داده و به مشتریان پولی تبدیل نمایید.

بیایید به انواع مختلف کلمات کلیدی در سراسر قیف نگاه کنیم.

به عنوان مثال ما از نرم‌افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) شرکت Pipedrive استفاده می‌کنیم. توجه داشته باشید ما از ابزار Organic Research برای کشف همه کلمات کلیدی این بخش استفاده کرده‌ایم.

سئوی سایتهایی که مدل saas کار میکنند مدلی از سئوی است که بیشتر به جذب ترافیک از ارگانیک و تبدیل آنها به لید میپردازد

کلیدواژه‌های قسمت بالایی قیف برای سئو SaaS

کلیدواژه‌های قسمت بالایی(ToFu) عبارت‌های جستجویی هستند که افراد زمانی که به دنبال راه‌حلی برای یک مشکل یا نیاز هستند از آنها استفاده می‌کنند. این افراد لزوماً از محصول یا نام تجاری شما آگاه نیستند، اما علاقه‌مند به یادگیری بیشتر در مورد موضوع می‌باشند.

برای شرکت Pipedrive برخی کلمات کلیدی ToFu عبارتند از:
● sales pipeline
● gross sales(فروش ناخالص)
● gross sales vs net sales(فروش ناخالص در مقابل فروش خالص )

استفاده از ابزارهای سئو برای به دست آوردن بهترین کلمات کلیدی میتواند به بهترین شکل ممکنه به این شرکتهای نرم افزاری کمک نماید که نتایج بهتری را برای جذب لید خود به دست آورند

هدف از کلمات کلیدی ToFu ایجاد آگاهی و علاقه به دسته‌بندی محصول و آموزش مزایای راه‌حل شما به افراد بالقوه است. شما باید در سئو SaaS محتوایی تولید کنید که به سؤالات آنها پاسخ دهد، ارزش ارائه کرده و اعتماد خوبی ایجاد کند.

برخی از انواع محتوا که برای کلمات کلیدی ToFu به خوبی کار می‌کنند عبارتند از:
● پست‌های وبلاگ
● کتاب‌های الکترونیکی
● راهنماها
● ویدیوها

کلیدواژه‌های قسمت میانی برای سئو SaaS

کلیدواژه‌های میانی قیف (MoFu) عبارت‌اند از عبارت‌های جستجویی که مشتریان احتمالی هنگام ارزیابی گزینه‌ها و مقایسه ویژگی‌ها و مزایا از آن‌ها استفاده می‌کنند. این افراد می‌دانند که راه حلی وجود دارد، اما هنوز آماده خرید نیستند. آنها به دنبال اطلاعات و راهنمایی بیشتر برای کمک به تصمیم‌گیری هستند‌.

برای Pipedrive این کلیدواژه‌ها عبارتند از:
● simple CRM یا( CRM ساده )
● CRM experience( تجربه CRM)
● format of a business email with an example(قالب یک ایمیل تجاری با مثال)

شرکتهای saas مانند شرکتهای نرم افزاری crm نرم افزارهای erp نرم افزارهای تحت وب است که برای فروش نرم افزارها نیاز به لید و فروش ماهانه دارند. سئوی سایتهای saas نیاز به شناخت کلمات کلیدی دارد

هدف از کلمات کلیدی MoFu برای سئو SaaS ایجاد توجه برای محصول و متقاعد کردن مشتریان احتمالی برای اینکه راه‌حل شما بهترین گزینه برای نیازهای آنها است می‌باشد. شما باید محتوایی ایجاد کنید که ارزش، تمایزات و داستان‌های موفقیت محصول شما را به نمایش بگذارد.

برخی از انواع محتوا که برای کلمات کلیدی MoFu به خوبی کار می‌کنند عبارتند از:
● مطالعات موردی
● توصیفات
● ویژگی‌های محصول
● نسخه‌های نمایشی

کلیدواژه‌های قسمت پایینی قیف برای سئو SaaS

کلیدواژه‌های قسمت پایین قیف (BoFu) در عبارت‌هایی هستند که مشتریان بالقوه زمانی که آماده خرید یا ثبت نام برای محصول شما هستند، از آن‌ها استفاده می‌کنند. آنها می‌دانند که راه‌حلی وجود دارد و می‌دانند چه کسی آن را ارائه می‌دهد. این افراد فقط به یک تلنگر یا انگیزه نهایی برای اقدام نیاز دارند.

برای Pipedrive این کلمات کلیدی عبارتند از:
● pipedrive pricing( قیمت Pipedrive)
● pipedrive quickbooks integration
● pipedrive forms( فرم‌های Pipedrive)

چگونه برای سئوی سایتهای نرم افزاری و مدل saas بهترین کلمات کلیدی را پدا کنیم و استراتژی سئوی خود را به بهترین شکل ایجاد کنیم

هدف از کلمات کلیدی BoFu در سئو SaaS ایجاد تبدیل و فروش برای محصول و غلبه بر هرگونه مخالفت یا شک و تردیدی که ممکن است مشتریان بالقوه داشته باشند. شما می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که مزایای محصول را تقویت کند، تخفیف‌ها یا جوایز مناسبی تعیین کرده و اثبات اجتماعی و ضمانت‌هایی را ارائه دهد.

برخی از انواع محتوا که برای کلمات کلیدی BoFu به خوبی کار می‌کنند عبارتند از:
● صفحات فرود
● صفحات فروش
● سوالات متداول

9 مرحله ایجاد استراتژی سئو SaaS

آموزش SaaS می‌تواند کسب و کار شما را تا حد زیادی بهبود ببخشد. ما در اینجا فاکتورهای سئو SaaS و استراتژی آن را گام‌به‌گام برای شما آورده‌ایم که می‌توانید از آن برای افزایش ترافیک ارگانیک، سرنخ‌ها و تبدیل‌ها استفاده کنید.

1. تعیین اهداف و KPI ها

تعیین اهداف و شاخص‌های کلیدی عملکرد (KPI) مهم‌ترین بخش هر استراتژی SEO است، چه از نوع software as a service باشد و چه غیر آن. شما باید ایده روشنی از آنچه می‌خواهید به دست آورید و چگونه پیشرفت را اندازه‌گیری می‌کنید داشته باشید.

نخست، اهداف شما. اهداف، نتایج بزرگی هستند که می‌خواهید با سئو SaaS به دست آورید، این اهداف می‌توانند مانند گزینه‌های زیر باشند:
● افزایش آگاهی و اقتدار برند
● جذب سرنخ‌ها و مشتریان واجد شرایط بیشتر
● کاهش هزینه‌های جذب مشتری و افزایش ارزش طول عمر مشتری
● آموزش و جذب مخاطبان هدف با محتوای ارزشمند

KPIها نیز معیارهای خاصی هستند که نشان می‌دهند تلاش‌های سئو SaaS شما چقدر خوب کار می‌کند و چقدر به اهداف خود نزدیک هستید.

برای مثال:

● ترافیک ارگانیک: نشان می‌دهد که چند نفر سایت شما را از طریق موتورهای جستجو بازدید می‌کنند.

● تبدیل‌های ارگانیک: نشان می‌دهد که چند نفر یک اقدام دلخواه را در سایت شما انجام می‌دهند. مانند ثبت نام برای یک دوره آزمایشی رایگان، درخواست نسخه نمایشی یا اشتراک در خبرنامه.

● رتبه‌بندی ارگانیک: نشان می‌دهد که رتبه وب سایت شما در صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) برای کلمات کلیدی هدف چقدر است.

● نرخ کلیک ارگانیک (CTR): درصد افرادی که بر روی سایت شما کلیک می‌کنند را در صفحات نتایج موتورهای جستجو نشان می‌دهد.

● نرخ پرش ارگانیک: درصد افرادی که سایت شما را بدون درگیر شدن با محتوا ترک می‌کنند را نشان می‌دهد.

● نرخ حفظ ارگانیک: درصد افرادی که پس از اولین بازدید ارگانیک خود به سایت شما باز می‌گردند را نشان می‌دهد.

● درآمد ارگانیک: نشان می‌دهد که سایت شما چقدر پول از منابع ارگانیک تولید می‌کند.

به اهداف تجاری خود فکر کرده و سپس دقت کنید که کدام KPI می‌تواند به نشان دادن میزان پیشرفت شما کمک کند. این کار یک راه و روش مطمئن برای سنجش موفقیت شما خواهد بود.

2. تعیین شخصیت مشتری

یکی دیگر از فاکتورهای سئو SaaS و قدم بعدی در ایجاد استراتژی این است که بفهمید مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند. بهترین راه برای انجام این کار، تحقیق و تعریف شخصیت‌ها یا پرسونای مشتری است. پرسونای مشتریان مواردی هستند که مشتریان ایده‌آل شما را نشان می‌دهند. این پرسوناها شامل جزئیاتی مانند موارد زیر است:

● جمعیت شناسی: سن، جنسیت، مکان، تحصیلات، درآمد و غیره.

● روانشناسی: علایق، سرگرمی‌ها، ارزش‌ها، نگرش‌ها و غیره.

● رفتارها: عادات آنلاین، الگوهای جستجو، استفاده از رسانه‌های اجتماعی و غیره.

● نیازها: مشکلات، چالش‌ها، اهداف، خواسته‌ها و غیره.

این موارد برای سئو SaaS مهم هستند زیرا به شما کمک می‌کنند تا بفهمید مخاطبان هدف شما چه کسانی هستند، به دنبال چه چیزی بوده و چگونه تصمیم می‌گیرند. پرسونا همچنین می‌تواند به شما کمک کند محتوایی ایجاد کنید که با هدف جستجوی مشتریان مطابقت داشته باشد، مشکلات آنها را حل کرده و آنها را در طول خرید راهنمایی کند.

با داشتن یک الگو و قالب” شخصیت مشتری” یا customer persona که می‌توانید آن را پر کنید، شروع کنید. مشابه گزینه زیر:

استراتژی 9 مرحله ای شرکتهای نرم افزاری مدل saas وینت سئو

سپس از ابزاری مانند One2Target استفاده کنید تا درباره مخاطبان خود برای بهبود سئو SaaS بیشتر بدانید.

برای این منظور به این ابزار بروید، دامنه خود را اضافه کرده و روی “Analyze” کلیک کنید.

معرفی بخش های نرم افزار سئوی semrush برای سئوی سایتها و نرم افزارهای saas

این ابزار چهار داشبورد را با اطلاعاتی در مورد جمعیت شناسی، وضعیت اجتماعی-اقتصادی، رفتارها و موارد دیگر ارائه می‌دهد.

بهترین مسیر سئوی شرکتهای نر مافزاری تحت وب که کاربران برای استفاده از این نرم افزارها اشتراک آن ها را خریداری میکنند در راهنمای سئوی saas وینت سئو

از این داده‌ها برای تقسیم‌بندی مخاطبان خود استفاده کنید. سپس مشتریان بالقوه را بر اساس شباهت‌ها و تفاوت‌هایشان به گروه‌های مختلف تقسیم نمایید. به عنوان مثال می‌توانید آنها را بر اساس مکان، صنعت، سطح تحصیلات، بودجه و غیره یا ترکیبی از ویژگی‌ها تقسیم‌بندی کنید. سپس با استفاده از الگوهای شخصیت مشتری، برای هر بخش، پرسونای مشتری متفاوتی ایجاد کنید.

بررسی رقبا با بهترین ابزارهای semrush در تحلیل سئو و به صورت خاص سئوی شرکتهای نرم افزاری و saas

در نهایت پرسونای خود را تأیید و به روز کنید. آنها را با مشتریان واقعی و بالقوه آزمایش کرده و از تیم‌های فروش و خدمات مشتری خود بازخورد دریافت نمایید. بهتر است پرسونای خود را به طور مرتب به روز کنید تا هرگونه تغییر در بازار و رفتار مشتری شما را منعکس کند.

3. شناسایی رقبا و تجزیه و تحلیل استراتژی آنها

یکی از بهترین راه‌ها برای بهبود عملکرد سئو SaaS یادگیری از رقبا است زیرا آنها می‌توانند به شما نشان دهند که چه چیزی در این موقعیت موثر است و چه چیزی نیست. بنابراین می‌توانید از نقاط ضعف آنها استفاده کرده و نقاط قوت آنها را تکرار کنید.

اما چگونه باید رقبای خود را شناسایی و تجزیه و تحلیل کنید؟ ما در اینجا نحوه انجام این کار را برای شما آورده‌ایم:

ابتدا در ابزار Semrush بخش Organic Research را باز کرده، نام دامنه خود را وارد کنید و روی «جستجو» یا search کلیک نمایید.

سپس تب “رقبا” یا Competitors را انتخاب نمایید تا لیستی از رقبای برتر جستجوی ارگانیک خود را مشاهده کنید.

بهترین استراتژی سئو مخصوص شرکتهای نرم افزاری saas و بررسی موردی نرم افزار semrush از تجربیات وینت سئو

روی هر رقیب در نمودار کلیک کنید تا در مورد روند ترافیک ارگانیک، کلمات کلیدی برتر، صفحات برتر و موارد دیگر بیشتر بدانید.

شناسایی رقبا و تجزیه و تحلیل استراتژی آنها برای بهبود سئو SaaS استراتژی 9 مرحله ای سئوی saas با بیان تجربیات وینت برای این پروژه ها

سپس کلمات کلیدی‌ای را که رقبای شما بر اساس آن رتبه‌بندی می‌شوند اما شما در حال حاضر رتبه‌بندی نمی‌شوید شناسایی کنید زیرا برای سئو SaaS بسیار مهم است. برای انجام این کار از بخش Keyword Gap استفاده کنید. دامنه خود (و حداکثر چهار دامنه رقیب) را وارد کرده و روی «مقایسه» یا Compare کلیک کنید.

شناسایی رقبا و تجزیه و تحلیل استراتژی آنها برای بهبود سئو SaaS استراتژی 9 مرحله ای سئوی saas با بیان تجربیات وینت برای این پروژه ها

به پایین جدول بروید و گزینه Missing را انتخاب کنید. این گزینه کلمات کلیدی‌ای را نشان می‌دهد که شما برای آنها رتبه‌بندی نمی‌شوید اما رقبای شما رتبه‌بندی می‌شوند.

شناسایی رقبا و تجزیه و تحلیل استراتژی آنها برای بهبود سئو SaaS - مرحله 4

شما همچنین می‌توانید تجزیه و تحلیل Backlink Gap یا شکاف‌های موجود در بک‌لینک را نیز انجام دهید تا سایت‌هایی را پیدا کنید که به رقبای شما پیوند دارند اما به شما نه.

ابزار Backlink Gap را باز کرده، دامنه خود و دامنه‌های رقبا را اضافه کنید و روی «Find Prospects» کلیک نمایید.

استراتژی بک لینک و سئوی خارجی برای انجام پروژه های سئوی saas با استفاده از نرم افزار semrush و تجربیات بهینه سازی سایتها و نرم افزارهای saas در وینت سئو بهترین شرکت سئو

جدول زیر دامنه‌های ارجاعی را نشان می‌دهد که برای رقبای شما بک لینک ارسال می‌کنند.

استراتژی لینک سازی خارجی و بک لینک دهی به نرم افزارها و شرکتهای saas در جهت ارتقای رتبه

با کلیک بر روی فلش‌های کشویی می‌توانید اطلاعات دقیق‌تری در مورد پیوندها و URL‌ها از هر دامنه ارجاع دهنده دریافت کنید. این اطلاعات نشان دهنده امتیاز اعتبار دامنه (عددی از 100 است که نشان می‌دهد یک سایت چقدر معتبر است)، متن لنگر یا انکر تکست (متن قابل کلیکی که برای پیوند استفاده می‌شود)، URL هدف، تاریخ پیدا شدن بک لینک و موارد دیگر است که همگی در سئو SaaS مهم می‌باشند.

مشابه نمونه زیر:

رقبا و شناسایی رقبا برای بک لینک سازی پروژه های سئوی سایتاهای نرم افزاری saas استراتژی 9 مرحله ای saas seo

در این مرحله از سئو SaaS فهرستی از سایت‌هایی را دارید که می‌توانید برای دریافت بک لینک به محتوای خود به آنها دسترسی داشته باشید.
همه این اطلاعات احتمالاً خیلی گسترده به نظر می‌رسند و در واقع باید هم گسترده باشند زیرا شما می‌خواهید تا حد امکان در مورد عواملی که استراتژی‌‌های رقبا را هدایت می‌کند بدانید. سپس می‌توانید این بینش و اطلاعات را در نقشه راه خود استفاده کنید.

4. ایجاد فهرست کلمات کلیدی در اطراف نقاط درد یا Pain Points

یکی از رازهای سئو SaaS درک مشکلات یا چالش‌هایی است که پرسوناها و افراد هدف شما دارند و دانستن اینکه چگونه محصول شما می‌تواند آنها را حل کند.

به این ترتیب می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که مشتریان بالقوه را در بالای قیف جذب و آموزش دهد. کلمات کلیدی بخش بالای قیف معمولاً ماهیت اطلاعاتی داشته و اغلب حجم جستجوی بالایی دارند اما نرخ تبدیل پایینی را شامل می‌شوند. اما این هیچ اشکالی ندارد. در حال حاضر هدف این است که مردم را به سمت خود بیاوریم تا برای آنها آگاهی و اعتماد ایجاد کنیم.

در اینجا نحوه شروع ایجاد فهرست کلمات کلیدی در سئو SaaS را برای شما آورده‌ایم:

درباره سوالات متداول، نقاط دردناک یا اهدافی که شخصیت‌های شما در رابطه با محصول یا جایگاه شما دارند، طوفان فکری کنید. به عنوان مثال، اگر یک نرم افزار CRM فروش (مانند Pipedrive) ارائه می‌دهید، ممکن است به سوالاتی مانند زیر فکر کنید:

● چگونه یک تیم فروش راه‌اندازی کنیم؟
● قیف فروش چیست؟
● چگونه عملکرد یک تیم فروش را اندازه‌گیری و پیگیری کنیم؟

برای دریافت ایده‌های بیشتر از ابزار تحقیق کلمات کلیدی مانند ابزار Keyword Magic Tool استفاده کنید.

ابزار را باز کرده و یک کلمه کلیدی اصلی یا seed Keyword وارد کنید. کلمه کلیدی seed یک کلمه کلیدی گسترده است که می‌توانید از آن برای یافتن سایر ایده‌های کلمه کلیدی استفاده نمایید.

در نهایت بر اساس کلمه کلیدی‌ای که وارد کرده‌اید، جدولی با ایده‌های بسیار دریافت خواهید کرد که برای سئو SaaS به شما کمک می‌کند.

چگونه سایتهایی که مربوط به فروش نرم افزارهای تحت وب هستند سئو کنیم. استراتژی 9 مرحله ای saas و سئوی saas

سپس روی منوی کشویی «Intent» کلیک کنید و «Informational» را انتخاب نمایید. این گزینه کلمات کلیدی‌ای را با هدف اطلاعاتی مشخصی نشان می‌دهد، یعنی زمانی که جستجوگران می خواهند پاسخ سؤالات خاصی را پیدا کنند.

ایجاد فهرست کلمات کلیدی در اطراف نقاط درد یا Pain Points برای بهبود عملکرد سئو Saas- بررسی موردی با نرم افزار سئوی semrush و تجربیات وینت سئو

این کار را برای چندین کلمه کلیدی seed انجام دهید و بدین ترتیب در کمترین زمان یک لیست طولانی از کلمات کلیدی ToFu خواهید داشت. سپس باید محتوایی پیرامون این کلمات کلیدی ایجاد کنید که ارزشی برای شخصیت‌ها و پرسوناهای شما فراهم کرده و محصول شما را به عنوان یک راه‌حل بالقوه قرار دهد.

در اینجا چند نکته برای سئو SaaS و ایجاد محتوای متناسب با کلمات کلیدی بخش بالایی قیف برای شرکت SaaS شما آورده شده است:

● از کلمات کلیدی در عنوان محتوا، زیرعنوان، URL، توضیحات متا و بدنه محتوای خود استفاده کنید.
● با استفاده از پست‌های وبلاگ، ویدئوها، پادکست‌ها، اینفوگرافیک‌ها، کتاب‌های الکترونیکی و غیره، فرمت‌های محتوای خود را با هم ترکیب کنید.
● از داستان‌سرایی، داده‌ها، آمار و مثال‌ها استفاده کنید.
● درخواست بازخورد، دعوت به اقدام و فراخوانی‌ها یا CTA های واضح و قانع‌کننده ایجاد کنید که افراد و پرسوناها را تشویق می‌کند که قدم بعدی را بردارند.

با یافتن و هدف قرار دادن کلمات کلیدی بر اساس چالش‌ شخصیت‌ها و پرسوناهای خود، می‌توانید محتوایی ایجاد کنید که مشتریان بالقوه شما را جذب و آموزش دهد و آنها را به سمت محصول شما هدایت نماید.

5. پیدا کردن کلمات کلیدی برای صفحات فرود با ارزش

در سئو SaaS همانطور که در قیف فروش پایین‌تر می‌روید، باید مطمئن شوید که کلمات کلیدی مناسبی را برای صفحات تجاری خود هدف قرار داده‌اید. صفحات تجاری، صفحات محصول هستند که بینش‌هایی در مورد آنچه محصول شما ارائه می‌دهد بیان می‌کنند.

به کلمات کلیدی‌ای مشابه موارد زیر بیندیشید:

● بهترین CRM فروش
● تجربه CRM
● فروش رایگان ابزارهای مدیریت

هنگامی که برای این نوع پرسش‌ها رتبه‌بندی شوید، ترافیکی را هدایت می‌کنید که به تبدیل نزدیک‌تر خواهد بود. این جستجوگران فعالانه به دنبال راه‌حلی مانند محصولی هستند که شما ارائه می‌دهید، بنابراین باید مطمئن شوید که همه موارد را پوشش داده و عباراتی را که شخصیت‌های شما جستجو می‌کنند از دست نمی‌دهید. بدین ترتیب در سئو SaaS موفق خواهید بود.

با استفاده از فیلتر «Intent» و انتخاب «Commercial» در ابزار Keyword Magic Tool این کلمات کلیدی را پیدا کنید.

پیدا کردن کلمات کلیدی برای صفحات فرود با ارزش برای بهبود عملکرد سئو SaaS

سپس صفحات فرود خود را برای این کلمات کلیدی و با استفاده کردن از آنها به روش‌های طبیعی و مرتبط، بهینه کنید. به عنوان مثال، کلمات کلیدی خود را در عنوان صفحه، توضیحات متا، زیرعنوان‌ها، متن بدنه، تصاویر و فراخوان‌ها برای درخواست به اقدام یا CTA قرار دهید.

همچنین باید از مترادف‌ها و کلمات کلیدی مرتبط استفاده کنید تا از پر کردن متن با کلمات کلیدی اصلی جلوگیری کنید. روش پر کردن یک تاکتیک منسوخ شده برای «فریب دادن» موتورهای جستجو است که دیگر در سئو SaaS کاربردی ندارد.

6. ساختن طرح مقایسه کلمات کلیدی

گام بعدی در سئو SaaS هدف قرار دادن کلمات کلیدی مقایسه است. کلمات کلیدی شما در مقابل کلمات کلیدی رقبا قرار دارد. هنگامی که مشتریان بالقوه شما در قیف فروش پایین می‌آیند، شانس خوبی برای مقایسه راه‌حل‌ها و محصولات وجود دارد و اگر عالی کار کرده باشید ممکن است محصول شما نیز یکی از این موارد باشد.

کلمات کلیدی مقایسه به چند دلیل مهم هستند:

● افرادی که این کلمات کلیدی را جستجو می‌کنند معمولاً برای خرید آماده می‌شوند و فقط به کمی تشویق نیاز دارند.
● کلمات کلیدی مقایسه کمک می‌کنند که نشان دهید محصول شما از محصول رقبا متفاوت و حتی بهتر است.
● این کلمات به جذب ترافیک و سرنخ کمک می‌کنند. یعنی کسانی را جذب می‌کنند که از محصول شما مطلع بوده و احتمال خرید آنها بالا است.

شما می‌توانید این کلمات کلیدی را با ابزار Keyword Magic Tool پیدا کرده و در سئو SaaS یک گام جلوتر از رقبا باشید.

برای این کار فقط نام محصول خود را جستجو کنید، روی فیلتر “Include keywords” کلیک کرده، “vs” را تایپ کنید و روی “apply” کلیک نمایید.

بهترین استراتژی سئوی saas در وینت سئو بهترین شرکت سئو

حالا شما یک لیست فیلتر شده مانند زیر دریافت خواهید کرد:

بهترین کلمات کلیدی پروژه های سئو را برای فروش بیشتر نرم افزارهای saas خود چگونه بیابیم

و اکنون که در سئو SaaS لیستی از کلمات کلیدی مقایسه را دارید می‌توانید برای آنها محتوا ایجاد کنید. در اینجا چند نکته برای انجام این کار وجود دارد:

● از کلمات کلیدی در عنوان صفحه، توضیحات متا، سرفصل‌ها و زیرعنوان‌ها، متن بدنه و تصاویر استفاده کنید.

● حقایق و ویژگی‌های هر دو محصول را بدون تبلیغات یا منفی‌گرایی بیش از حد ارائه دهید.

● از قالبی واضح و ثابت (مانند جدول، فهرست یا نمودار) برای مقایسه استفاده کنید.

● به وضوح توضیح دهید که چگونه محصول شما می‌تواند مشکل کاربر را حل کرده یا نیازهای او را برآورده کند.

● یک درخواست به اقدام یا CTA روشن و قانع کننده مانند نسخه آزمایشی یا تخفیف ارائه دهید.

حتی اگر حجم جستجوی پایینی وجود داشته باشد، مهم است که کلمات کلیدی جستجو شده در قسمت پایین قیف را که می‌تواند کاربران را برای تبدیل متقاعد کند، ثبت کنید. قبل از رقبا از آن کلمات کلیدی استفاده کنید و اگر رقیب شما از آنها استفاده کرده است مطمئن شوید که صفحه شما کیفیت بهتری دارد.

7. تولید محتوای بهتر نسبت به رقبا

محتوا ستون فقرات هر استراتژی رشد سئو SaaS است. یک محتوا به شما کمک می‌کند تا برای کلمات کلیدی مرتبط رتبه‌بندی شوید، ترافیک واجد شرایط را جذب کرده و بازدیدکنندگان را به مشتری تبدیل نمایید. اما تولید محتوا کافی نیست بلکه باید محتوای بهتری نسبت رقبای خود ایجاد کنید.

برای این منظور ابتدا باید ببینید چه چیزی در حال حاضر برای آنها کار کرده و مشتری جذب می‌کند.

Organic Research را باز کنید، URL هر رقیب را وارد کرده و روی search کلیک نمایید. سپس به تب “pages” بروید.

به دست آوردن بهترین استراتژی saas و نرم افزارهای تحت وب بررسی موردی و عملکرد آنها

این موارد همه صفحات رقیب شما هستند که بر اساس ترافیک مرتب شده‌اند. به صفحاتی که بهترین عملکرد را دارند نگاهی بیندازید و به دنبال الگوها باشید.

برای مثال در نظر بگیرید:

● آیا این صفحات بیشتر پست‌های وبلاگ هستند؟ یا چیزی متفاوت است؟
● آیا محتوا کوتاه است یا طولانی؟
● آیا در آنها از ویدیوهای زیادی استفاده شده است؟

از پاسخ این سوالات برای راهنمایی استراتژی محتوای خود استفاده کنید و آنچه را که قبلاً برای مشتری کار کرده و موثر بوده است را به روشی بهتر تکرار کنید.

در اینجا چند نکته برای کمک به ایجاد محتوای بهتر در سئو SaaS وجود دارد:

● نوشتن محتوا برای انسان و نه برای ربات‌ها
با لحنی واضح و جذاب بنویسید. از سرفصل‌ها، بولت پوینت‌ها، تصاویر و نمودارها برای جذاب کردن متن خود استفاده کرده و خواندن آن را آسان کنید. دقت کنید که از اصطلاحات سخت خودداری کرده و محتوا خطا نیز نداشته باشید.

● ارائه ارزش به خوانندگان
در محتوای سئو SaaS فقط محصول یا خدمات خود را معرفی نکنید. مشکلات خوانندگان خود را حل کنید و به آنها نشان دهید که چگونه می‌توانید به آنها کمک کنید. نکات عملی، بینش، مثال‌ها و مطالعات موردی را ارائه دهید.

● بهینه کردن محتوا برای موتورهای جستجو
از کلمات کلیدی هدف و اصطلاحات مرتبط در محتوای خود استفاده کنید، اما در آن زیاده‌روی نکنید. از آنها به طور طبیعی و در بدنه محتوا استفاده نمایید. آنها را در عنوان، زیر عنوان، URL، توضیحات متا و متن تصویر خود بگنجانید.

8. استفاده از سئو داخلی و فنی

سئو داخلی (بهینه‌سازی صفحات وب برای کاربران و موتورهای جستجو) و سئو فنی مواردی هستند که اطمینان حاصل می‌کنند که سایت شما سریع، ایمن و کاربرپسند بوده و به راحتی قابل خزیدن است. این دو مورد می‌توانند موفقیت شما را در سئو SaaS تضمین کرده یا سبب شکست شما شوند.

به همین دلیل است که باید این عوامل کلیدی سئو داخلی و فنی را بهینه کنید:

● سرعت سایت
سرعت سایت، سرعت بارگیری وب‌سایت شما در دستگاه‌ها و مرورگرهای مختلف است. این سرعت روی تجربه کاربری، نرخ تبدیل و رتبه‌بندی شما تأثیر می‌گذارد.

● سازگاری با موبایل
سازگاری با موبایل به این معناست که سایت شما چقدر با اندازه‌ها و تغییر جهت‌ مختلف صفحه نمایش سازگار است. سئوی موبایل بر تجربه کاربر، نرخ تبدیل و رتبه‌بندی تأثیر می‌گذارد. بنابراین، مطمئن شوید که وب سایت شما واکنش گرا، آسان برای پیمایش و قابل خواندن در دستگاه‌های تلفن همراه است.

● HTTPS
HTTPS نسخه ایمن HTTP و پروتکلی است که داده‌ها را بین وب‌سایت و بازدیدکنندگان شما منتقل می‌نماید. این پروتکل داده‌های شما را رمزگذاری می‌کند و از آن در برابر هکرها و استراق سمع محافظت کرده و بر اعتماد کاربر، نرخ تبدیل و رتبه بندی تاثیر می‌گذارد.

● ساختار URL
ساختار URL نحوه سازماندهی و نامگذاری صفحات سایت شما است. این ساختار یک عامل کلیدی برای تجربه کاربر، خزیدن و رتبه بندی است. بنابراین مطمئن شوید که ساختار URL شما که یک عامل کلیدی در سئو SaaS است ساده، توصیفی و سازگار باشد.

● برچسب‌های متا
متا تگ‌ها قطعه‌هایی از کد هستند که اطلاعاتی درباره صفحات سایت شما در اختیار موتورهای جستجو و کاربران قرار می‌دهند. این برچسب‌ها همچنین بر خزیدن، نرخ کلیک و رتبه بندی تاثیر می‌گذارند. بنابراین متا تگ‌های مرتبط، منحصر‌به‌فرد و بهینه را هدف قرار دهید.

برای بررسی سایت خود از نظر مسائل سئوی داخلی و فنی، از ابزار Site Audit استفاده کنید. این ابزار سایت شما را برای بیش از 140 اشتباه فنی سایت و سئو اسکن کرده و لیستی از مسائل را ارائه می‌دهد که به راحتی می‌توانید ببینید که سایت شما در چه موقعیتی با مشکل مواجه است. یافتن و رفع این مشکلات به افزایش عملکرد SEO وب سایت SaaS شما کمک می‌کند.

بهترین نرم افزار سئو برای پروژه های saas و راهنمای قدم به قدم در ساخت بکلینکها و بررسی رقبا

9. کسب بک لینک‌های با کیفیت

بک لینک‌ها پیوندهایی از سایر وب‌سایت‌ها هستند که به وب‌سایت شما اشاره می‌کنند. آنها یکی از مهم‌ترین فاکتورهای رتبه‌بندی برای سئو SaaS هستند زیرا به موتورهای جستجو نشان می‌دهند که سایت شما قابل اعتماد، معتبر و مرتبط است.

اما همه بک لینک‌ها در سئو SaaS به یک اندازه ارزشمند نیستند. شما باید از وب سایت‌های معتبر، مرتبط و محبوب بک لینک کسب کنید. این موارد بک لینک‌های باکیفیتی هستند که می‌توانند سئو را افزایش داده و ترافیک بیشتری را به سایت شما هدایت کنند.

شما می‌توانید این بک لینک‌ها را از طریق لینک‌سازی و تاکتیک‌هایی مانند گزینه‌های زیر بدست آورید:
● بازاریابی محتوا
● گسترش ایمیل
● لینک‌سازی شکسته
● برند منشن لینک نشده( unlinked brand mentions)
● PR یا public relations( روابط عمومی)

یک راه عالی برای شروع کسب بک‌لینک، ابزار Link Building Tool است. این ابزار لیست بلندبالایی از مشتریان بالقوه‌ای را نشان می‌دهد که می‌توانید برای بک لینک‌ها با آنها تماس بگیرید.

استراتژی بک لینک و آموزش سئوی حرفه ای سایتهای نرم افزاری saas سئوی نرم افزاری

ردیابی استراتژی سئو SaaS

حالا شما به خوبی یاد گرفتید که چگونه یک استراتژی سئو موفق برای شرکت‌های SaaS ایجاد و اجرا کنید. اما کار سئو SaaS هنوز تمام نشده است. شما باید عملکرد خود را ردیابی کنید تا بدانید چه چیزی موثر است و چه چیزی خوب کار نمی‌کند و در نهایت بر اساس داده‌ها تصمیمات هوشمندانه بگیرید.

برای این کار می‌توانید از یک ابزار مناسب مانند Semrush استفاده کنید. با این ابزار میتوانید در سئو SaaS موفق بوده و موارد زیر را بررسی کنید:
● با ارزش‌ترین کلمات کلیدی را شناسایی کرده و هدف قرار دهید.
● نقاط قوت و ضعف رقبا را کشف کنید.
● به بهبود مسائل مربوط به سئو داخلی و فنی بپردازید.
● محتوای با کیفیت بالا که رتبه‌بندی می‌شود ایجاد کنید.
● بک لینک‌ها را ایجاد و ردیابی کنید.
● عملکرد سئو را ردیابی نمایید.

یکی از منابعی که در نگارش این محتوا از آن استفاده کردیمو براساس آن این محتوا و این ابزار را استفاده کردیم و تجربیات خود را بر اساس استفاده از این ابزار سئو برای شما نوشتیم، ابزار SEMRUSH بود که محتوای SAAS SEO را آنجا بخوانید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *