Disavow چیست و چگونه انجام می‌شود؟

یکی از بهترین اختراعات بشر در حوزه سئو و دیجیتال مارکتینگ، اختراع کاتالیزورهای سئو بود که شما آن را با نام ابزار سئو می شناسید. حالا چرا ما این اصطلاح کاتالیزور را به ابزارهای سئو نسبت دادیم؟! همانطور که می دانید یکی از مهم ترین کاربردهای کاتالیزور سرعت بخشیدن به واکنش های شیمیایی است. اگر سئو را یک واکنش شیمیایی در نظر بگیریم که نتیجه آن کسب رتبه در گوگل و افزایش ترافیک باشد، ابزارهای سئو کاتالیزورهایی هستند که این فرایند را سرعت می بخشد و کار ما، یعنی سئوکاران را در انجام برخی کارها راحت تر می کنند. در ادامه این محتوا قصد داریم گلچینی از بهترین ابزارهای سئو را به شما معرفی کنیم که سالهاست خودمان از آنها استفاده می کنیم و نتایج بسیار مطلوبی هم به دست آورده ایم.

 

Disavow چیست و چگونه انجام می‌شود؟

Disavow چیست؟

Disavow در سئو و در حوزه دیجیتال مارکتینگ به معنی تأیید نکردن و یا رد کردن لینک‌های مختلف مخرب و اسپمی است که از دیگر سایت‌های کلاهبرداری یا متقلب به سایت شما داده می‌شوند. به این لینک‌‌ها که در افت رتبه سایت شما اهمیت خیلی بالایی نیز دارند بک‌لینک مخرب گفته می‌شود. با Disavow کردن یک لینک مخرب و اسپم شما تأیید می‌کنید که این لینک‌ها در رتبه‌بندی سایت در موتورهای جستجو نقش نداشته باشند. همچنین شما به گوگل و سایر موتورهای جستجو می‌گویید که از ارتباط داشتن با این بک‌لینک‌ها مخرب صرف نظر کرده‌‌اید.
علت اصلی اینکه یک سایت ممکن است بخشی از لینک‌های مشخصی را Disavow کند این است که آن لینک‌ها یا در واقع بک‌لینک‌ها مخرب و اسپم بوده و به سایت و رتبه آن آسیب می‌زنند. لینک‌های مخرب و اسپم اغلب ممکن است از سایت‌های زیر ارجاع داده شوند:
• سایت‌های اسپم و هرزنامه
• سایت‌های نامربوط
• سایت‌های مرتبط با لینک فروشی
• سایت‌های کلاهبرداری و فعالیت‌های تقلبی
این لینک‌های در عوض بهبود، سبب تخریب رتبه شما در رتبه‌بندی موتورهای جستجو می‌شوند؛ بنابراین اهمیت Disavow کردن را برای سئوی سایت خود جدی بگیرید.

لینک‌های مخرب و اسپم چه لینک‌هایی هستند؟

همانطور که گفتیم Disavow کردن لینک مخرب بسیار مهم است؛ اما چه لینک‌هایی مخرب و اسپم هستند؟

لینک‌های هرزنامه یا اسپم به لینک‌های نامربوط با موضوع وب گفته می‌شوند که هیچگونه اعتباری ندارند. نامربوط بودن این لینک‌ها یک تهدید برای رتبه‌بندی و سئو سایت است و باید خیلی زود رفع شوند.
لینک‌های مخرب و اسپم توسط سایت‌های بی‌محتوا و مزارع لینک ایجاد شده یا به شکل کاملاً فله‌ای و کلی در شکل بک کامنت در وب‌هایی که بی‌کیفیت هستند و اعتبار خیلی کمی دارند ایجاد می‌شوند. لینک مخرب برخلاف الگوریتم‌های گوگل است و می‌تواند ضربه بدی به سایت شما وارد کند؛ بنابراین با کمک کاربرد Disavow کردن باید سریع اثرات آنها را از بین ببرید.

یادتان باشد فضای دیجیتال مارکتینگ و سئوی سایت نیازمند متخصصین سئو و سئوکارهای حرفه ای است که بتوانند با خدمات سئو به شما کمک نمایند. چرا برای اینکار و دریافت مشاوره سئو با ما اقدام نمیکنید.

مواردی که قبل از استفاده از disavow باید انجام دهید؟

Disavow کردن در سئو بسیار مهم است اما فقط باید در مواقع ضروری و در هنگامی که راه‌حل دیگری وجود ندارد انجام شود. شما باید کاملاً درباره یک لینک تحقیق کنید و اگر مطمئن بودید که مخرب و اسپم است به گوگل اعلام کنید که نمی‌خواهید سایت شما با آن پیوند مرتبط باشد. به صورت کلی Disavow کردن لینکها مربوط است به حوزه سئوی خارجی و بک لینکها که ما در این راهنما به صورت کامل در مورد اینکه بک لینک چیست و چرا باید از بک لینکها استفاده کنیم و به چه بک لینکی با کیفیت میگوییم صحبت کردیم. پس حتما پیشنهاد میکنیم این محتوا را بخوانید: بک لینک چیست و چه تاثیری بر سئو دارد
اگر Disavow نا به جا و نادرست به کار گرفته شود می‌تواند به سایت شما صدمه بزند. ما در اینجا به نکاتی اشاره کرده‌ایم که باید پیش از رد کردن یک لینک به آنها دقت کنید:

تجزیه و تحلیل
پیش از معرفی یک لینک به عنوان اسپم، به خوبی تجزیه و تحلیل کنید تا نادرست آن را رد نکنید.

تماس با اپراتور
پیش از رد کردن یک لینک ابتدا با اپراتور‌های آن سایت تماس بگیرید و از خود آنها بخواهید تا آن لینک را حذف کنند.

ارسال پیام
در صورت لزوم می‌توانید به صاحب سایت پیام داده و درخواست از بین بردن لینک اسپم را بدهید.

نامعتبر کردن
اگر با روش‌های بالا به نتیجه دلخواه خود نرسیدید می‌توانید از گزینه نامعتبر کردن آن لینک استفاده کنید. البته بهتر است لینک حذف شود اما اگر نشد بهتر است با نامعتبر کردن، خطر آن را از بین برده و وب سایت خود را ایمن نگه دارید.

ولی قبل از آنکه بخواهید به قسمت اجرایی محتوا بروید اگر میخواهید تاثیر بک لینکها را در سئوی خود بدانید و متوجه شوید که مخاطبان شما در صفحه هایی که رتبه های بالاتری دارند چه کار میکنند باید اندک دانشی در مورد ابزار گوگل تگ منیجر داشته باشید و بدانید گوگل تگ منیجر چیست  و سپس اگر میخواهید بدانید این تحلیل ها را در کجا میتوانید به دست آورید باید آشنایی با ابزار گوگل آنالیتیکس 4 داشته باشید پس این راهنما به درد شما میخورد: گوگل آنالیتیکس چیست و روش کار با گوگل آنالیتیکس 4 و اگر در این حوزه حرفه ای هستید ما در این راهنما 12 معیار کلیدی گوگل آنالیتیکس را به همراه روش فعال سازی و تحلیل های حرفه ای آموزش داده ایم. به جرات میتوانیم بگوییم این محتوای کارآمد را در هیچ کجا به جز وینت سئو به دست نمی آورید.

چگونه لینک‌های مخرب را Disavow کنیم؟

اگر به نقطه‌ای رسیدید که چاره‌ای جز رد کردن یک لینک نداشتید، ما در اینجا آموزش Disavow کردن را برای شما آورده‌ایم:

شناسایی لینک مخرب
در ابتدای امر تمامی بک‌لینک‌ها یا لینک‌های خارجی را بررسی نمایید تا بتوانید پیوندهای مخرب و اسپم را تشخیص دهید‌‌. اگر شرکت و کسب و کار شما در رقابت با دیگر شرکت‌ها قرار دارد بهتر است بررسی پیوندها را به طور مرتب انجام دهید تا سایت خود را ایمن نگه دارید و رتبه شما در موتورهای جستجو آسیب نبیند.

چگونگی شناسایی لینکهای مخرب:
بهترین ابزار، برای شناسایی لینکهای مخربی که به سایت شما ارجاع داده شده است ابزار سرچ کنسول است، ابزار سرچ کنسول سایت خود را باز کنید و مراحل زیر را طبق عکس و آموزش های تصویری زیر ادامه دهید:

1- وارد قسمت links شوید. در این قسمت هم external links و هم internal links قابل مشاهده می باشد.

شناسایی لینکهای مخرب با ابزار سرچ کنسول / مرحله ۱

2- در پایین بخش external links وارد تب top linking site شوید و دکمه more را بزنید.

شناسایی لینکهای مخرب با ابزار سرچ کنسول / مرحله ۲

۳- در این قسمت لیست تمامی سایتهایی را مشاهده میکنید که به سایت شما لینک داده اند، اگر سایتی مشکوک است که خودتان چه به صورت رپورتاژ و چه به صورت بک لینک به سایت تان ندادید، این سایت را انتخاب کنید و روی آن کلیک کنید: ( نکته مهم، اکثر این سایتها با DTL های غیر متعارف مانند .XYZ | .WEBSITE و ….. و یا با یک URL نامتعارف دیده میشوند.

شناسایی لینکهای مخرب با ابزار سرچ کنسول / مرحله ۳

4- زمانی که این سایتها را دیدید و روی آنها کلیک کردید در صفحه بعدی تمام کلمات و آدرس هایی از این سایت که به سمت صفحات سایت شما لینک داده اند را مشاهده می نمایید.

شناسایی لینکهای مخرب با ابزار سرچ کنسول / مرحله ۴

ولی گرفتن این گزارش از سرچ کنسول ممکن است با مشکلاتی همراه باشد!!!! در چه زمانهایی این گزارش مشکل دارد؟

ببینید ایندکس شدن بک لینکهایی که به سمت سایت شما ارجاع داده شده است ممکن است مدت زمانی طول بکشد و در گزارش سرچ کنسول فقط بک لینکهایی عمدتا نمایش داده میشود که از طرف گوگل ایندکس شده اند و ممکن است هنوز لینکهای مخربی وجود داشته باشند که به سایت شما بک لینک مخرب داده اند ولی توسط گوگل شناسایی نشده اند پس دستیابی به این سایتها نیز بسیار مهم است.
اگر دیدی که کاهش رتبه های شدیدی بر روی یک کلمه دارید و مابقی موارد را چک کرده اید و یا تغییرات خاصی بر روی سایت و استراتژی های سئوی خود انجام نداده اید، ممکن است یکی از دلایل دریافت بک لینک مخرب و یا به صورت فله ای باشد که به سمت سایت شما ارجاع داده شده است، برای همین میتوانید از ابزارهای شناسایی بک لینک استفاده نمایید و سایت خود را به این ابزارها داده تا بیشتر متوجه گردید که چه سایتهایی به سمت شما لینک داده اند یکی از سایتها و نرم افزارهایی که به صورت رایگان این اقدام را برای شما انجام میدهد و اتفاقا به روزتر هم هست . سایت زیر است که می توانید گزارش دریافتی از این سایت را  بررسی نمایید و مانند ادامه مراحل بعدی شروع به ایجاد فهرست کنید.
برای دستیابی به این سایت بر روی لینک روبه رو کلیک نمایید: چگونه بک لینکهایی که به سایت رقبا یا خودم داده شده است را به دست آورم؟

در قسمت بعدی برای DISAVOW کردن این لینکها باید این سایتها را فهرست کنید که نحوه فهرست کردن آن ها را به شما آموزش داده ایم.

تهیه فهرست

یک فهرست دقیق از لینک‌های اسپم تهیه کنید. دقت کنید که به اشتباه بک‌لینک‌های مفید را در این لیست قرار ندهید زیرا سبب افت رتبه شما در موتورهای جستجو خواهد شد. برای تهیه فهرست به این شکل عمل نمایید:

  • فرمت این فهرست باید txt بوده و انکدینگ آن نیز UTF-8 باشد. میتوانید برای اینکار یک NOTPAD باز کنید ( عکس آن را قرار دهید).
  • برای تمامی لینک‌های وارد شده از یک دامنه، آن را به صورت Domain:example.com بنویسید‌.
  • در هر خط فقط نام یک پیوند را درج کنید‌.
  • برای نوشتن اطلاعاتی به جز نام لینک از # استفاده کنید تا نادیده گرفته شوند.
  • وارد پیج Disavow در بخش کنسول جستجو شوید.
  • وب انتخابی خود را تعیین کنید.
  • گزینه Disavow Links را انتخاب کنید.
  • گزینه Choose File را انتخاب کرده و فهرست خود را بارگذاری نمایید.

نحوه وارد کردن لینک‌ها برای Disavow کردن

برای وارد کردن و رد کردن پیوندها تنها کافی است با تجزیه و تحلیل بک‌لینک‌های سایت خود، پیوندهای اسپم را شناسایی کرده، در یک فایل Notepad وارد کنیم و به بخش Disavow tool سایت گوگل مراجعه نماییم.
لینک‌هایی که برای رد کردن وارد فایل خود می‌کنیم باید به شکل‌های زیر باشند:
• Domain: spam.example.com
این حالت مخصوص زمانی است که می‌خواهیم تمام لینک‌هایی که از یک سایت خاص به سایت ما داده می‌شوند را بی اثر کنیم.
یا لینک‌ها باید به شکل زیر باشد:
• http://spam.example.com/stuff/comments.html
این حالت مخصوص زمانی است که فقط می‌خواهیم اثر یک لینک مشخص که به سایت ما داده می‌شود را رد کنیم. توجه داشته باشید که:
• طول یک پیوند باید حداکثر 2048 کاراکتر باشد.
• تعداد خطوط فایل نباید بیش از صد هزار باشد.
• حجم فایل حداکثر 2 مگابایت باشد.
• پسوند فایل باید txt باشد.
• فایل باید به شکل UTF-8 کدگذاری شده باشد.
• نام فایل اهمیت بالایی ندارد.

برای وارد کردن و رد کردن پیوندها تنها کافی است با تجزیه و تحلیل بک‌لینک‌های سایت خود، پیوندهای اسپم را شناسایی کرده، در یک فایل Notepad وارد کنیم و به بخش Disavow tool سایت گوگل مراجعه نماییم.

روش و برنامه DIASAVOW کردن به صورت کلی:
شما مانند کدهای زیر را دقیقا کپی نمایید و وارد یک فایل NOTEPAD نمایید البته قواعد بالا را حتما رعایت نمایید و این موارد را نیز دقت نمایید، هیچ چیز به جز قسمتهایی که در زیر به شما اعلام کرده ایم را تغییر ندهید:

				
					Two pages to disavow #
http://spam.example.com/stuff/comments.html
http://spam.example.com/stuff/paid-links.html
One domain to disavow #
domain:didi.xyz
				
			

1- در قسمت بعد از هشتگ تعداد صفحاتی که میخواهید Disavow کنید را مینویسید.

2- نام صفحات را به صورتی که در بالا نوشته شده قرار میدهید به طور مثال
https://spam.didi.xyz/stuff

3- در قسمت بعدی اگر خواستید کل بک لینکهای اسپمی که از یک دامنه به سایت شما داده شده است را DISAVOW کنید وارد کنید.
با این کار دیگرر نیازی نیست یک صفحه از آن سایت را DISAVOW کنید و کلیه بک لینکهایی که از سایت دیگر آمده است بی اثر میشود.

دقت داشته باشید فقط دامنه اصلی را بدون:
www
http
https
وارد نمایید.

4- در قسمت بعد از هشتگ نیز تعداد دامنه هایی که میخواهید DISAVOW کنید را وارد نمایید مثلا اگر خواستید دو دامنه را وارد کنید، به جای ONE بنویسید TWO.

نکته نهایی: ممکن است شما فقط بخواهید کل دامنه های اسپم خود را DISAVOW کنید. در اینصورت دیگر نیازی به قسمت اول نیست و همچنین برعکس.

نکات مهم پس از Google Disavow کردن

شناسایی و رد کردن لینک‌های اسپم و مخرب بسیار مهم است؛ اما این پایان راه نیست و باید پس از رد کردن پیوندها یک سری نکات را رعایت کنید. شما باید بعد از پاکسازی لینک‌های مخرب به گوگل یک پیام تجدید نظر ارسال کنید.
این پیام نشان می‌دهد که سایت شما پاکسازی شده است و تلاش می‌کند با سئوی مؤثر برای بهبود خود تلاش کند. ممکن است چند هفته طول بکشد تا گوگل پاسخ پیام شما را بدهد اما جای هیچ نگرانی‌ای نیست زیرا این گوگل بسیار هوشمند است و هر روزه الگوریتم‌های خود را به‌روز می‌کند.

بهتر است که نکات مهم پس از Google Disavow کردن را حتما یاد بگیرید.

شما می‌توانید از وینت سئو که ارائه دهنده خدمات سئو نیز هست کمک بگیرید تا با روش‌های سئوی کلاه سفید، رتبه سایت را در رتبه‌بندی موتورهای جستجو بالا ببرند. همچنین متخصصان سئوی ما در وینت سئو از الگوریتم‌های جدید گوگل نیز آگاه هستند و می‌توانند مطابق با خواست گوگل عمل کنند. و سئوی سایت شما را به صورت بسیار بهتری اجرا نمایند.
در نهایت یکی دیگر از نکاتی که پس از رد کردن لینک‌های مخرب باید رعایت کنید این است که هر از چند گاهی بخش بک‌لینک‌های سایت خود را بررسی کنید تا از لینک‌های اسپم جلوگیری نمایید. سایت‌های کلاهبرداری یا سایت‌های رقیب ممکن است در تلاش برای از بین بردن جایگاه سایت شما در رتبه‌بندی گوگل باشند بنابراین باید کاملاً آماده باشید و از لینک‌های مخرب غافل نشوید.

هرچند وقت یکبار لینک‌های مخرب را بررسی کنیم؟

اگر لینک‌های مخرب و اسپم سایت شما بسیار زیاد است بهتر است حداقل هر 14 روز یکبار به کمک بخش سرچ کنسول یا دیگر ابزارهای موجود به شناسایی لینک‌های اسپم بپردازید و فایلی که می‌خواهید برای Disavow استفاده کنید را به‌روز نمایید؛ اما اگر لینک‌های مخرب کمی به وب شما ارجاع داده می‌شوند می‌توانید به صورت ماهانه نیز فایل خود را برای رد کردن لینک‌ها به روز نمایید. | وینت سئو

اگر لینک‌های مخرب و اسپم سایت شما بسیار زیاد است بهتر است حداقل هر 14 روز یکبار به کمک بخش سرچ کنسول یا دیگر ابزارهای موجود به شناسایی لینک‌های اسپم بپردازید و فایلی که می‌خواهید برای Disavow استفاده کنید را به‌روز نمایید؛ اما اگر لینک‌های مخرب کمی به وب شما ارجاع داده می‌شوند می‌توانید به صورت ماهانه نیز فایل خود را برای رد کردن لینک‌ها به روز نمایید. | وینت سئو

آیا Disavow هنوز هم برای گوگل مهم است؟

شاید بتوانیم بگوییم که اهمیت رد کردن لینک‌های مخرب امروزه کمتر شده است اما باید دقت کنید که هنوز هم تا حدی مهم است‌؛ بنابراین اگر سئوی سایت برای شما مهم است و می‌خواهید رتبه بهتری در موتورهای جستجو کسب کنید باید همچنان رد کردن لینک اسپم را جدی بگیرید.
گوگل بسیار هوشمند و فعال است و ده‌ها الگوریتم پیچیده برای بررسی سایت‌ها در اختیار دارد. برای اینکه بتوانیم یک سایت با سئوی خوب داشته باشیم باید این الگوریتم‌ها را بشناسیم و مطابق با آنها عمل کنیم. برای این منظور شما می‌توانید از یک کارشناس دیجیتال مارکتینگ ماهر کمک بگیرید تا سایت شما را در بهترین حالت مدیریت کند. به هر حال disavow کردن جز موارد سئوی سایت میباشد و قبل از اینکه اینکه بخواهیم این محتوا را به پایان رسانیم چند پیشنهاد ویژه برای شما داریم که به شما کمک مینماید بهتر بتوانید سئوی سایت خود را انجام نمایید.

شاید بتوانیم بگوییم که اهمیت رد کردن لینک‌های مخرب امروزه کمتر شده است اما باید دقت کنید که هنوز هم تا حدی مهم است‌؛ بنابراین اگر سئوی سایت برای شما مهم است و می‌خواهید رتبه بهتری در موتورهای جستجو کسب کنید باید همچنان Disavow را جدی بگیرید.

اگر علاقه مند حوزه سئو هستید و میخواهید بدانید سئو چیست، این محتوا را بخوانید: سئو چیست؟

اگر میخواهید بهترین ابزارهای سئو را بشناسید و بدانید کدام ابزارها برای شما کارایی بیشتری دارند، این محتوا را حتما بخوانید: ابزارهای برتر سئو را بشناسید.

اگر میخواهید بدانید که با توجه به سئوی کلاه سیاه هم نمیتوانید سر گوگل کلاه بگذارید: این محتوا را حتما بخوانید: سئوی کلاه سیاه

اگر به دنبال یک راهنمای جامع برای تولید محتوای سئو شده هستید و میخواهید قواعد سئوی محتوا را یاد بگیرید این محتوا را از دست ندهید: سئوی محتوا

تغییرات در الگوریتم های گوگل موجب میشود که دائما تن و بدن ما سئو کارها بلرزد و این تغییرات موجب میشود که دست سئوکارهای قلابی رو شود، اگر میخواهید جدیدترنی تغییرات الگوریتم های گوگل را بشناسید و تاثیر انها بر سئو را بدانید این مقاله را بخوانید: جدیدترین تغییرات الگوریتم های گوگل و تاثیر آن ها بر سئو

میدانستید زامبی ها در دنیای دیجیتال مارکتینگ وجود دارند و اتفاقا دور از شما هم نیستند بلکه روی سایت تان زندگی میکنند و خون کسب و کار شما را می مکند پس این محتوا را برای شناسایی زامبی های سایت تان از دست ندهید: زامبی پیج ها چی هستند؟

در آخر حتما شما چه بسیار در مورد گوگل دیسکاور شنیده اید و از تاثیر آن بر روی کسب و کارتان آگاه هستید و دنبال جایی میگردید که به شما کمک نماید تا بتوانید مفهوم و معنی گوگل دیسکاور را به خوبی نشان دهد، ما برای شما اینکار را کرده ایم و راهنمایی برای شما نوشته ایم که به جرات میگوییم در هیچ کجای دنیای وب چه در ایران و چه در جهان پیدا نمی کنید پس این راهنما را از دست ندهید: گوگل دیسکاور چیست راهنمای قدم به قدم برای دستیابی به اکسپلور گوگل

سخن پایانی

سئوی یک سایت نیازمند مهارت بالا، توجه و پیگیری، بررسی مداوم و وقت زیاد است. اگر دانش کافی نداشته باشید یا از بررسی لینک‌ها باز بمانید، لینک‌های مخرب می‌توانند هر چه زحمت کشیده بودید را از بین ببرند. Disavow کردن برای سایت‌ها بسیار مهم است و شما نیز باید برای بهبود سئوی سایت خود آن را انجام دهید. اگر وقت کافی ندارید یا مهارت شما برای این کار کم است می‌توانیداز مشاورین ما در وینت سئو کمک بگیرید. ما با کمال میل به شما کمک می نماییم.

تولید شده در تیم تولید محتوای وینت سئو

فرم درخواست خدمات