تلفن تماس

02191693670

پشتیبانی وینت

customer@wintseo.com

ارسال تیکت
جستجو
این کادر جستجو را ببندید.

تگ کنونیکال چیست و چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

اشتراک گذاری در :
تگ کنونیکال چیست و چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟
فهرست محتوا

تگ کنونیکال (canonical tag) یک قطعه کد html است که در head صفحه قرار میگیرد و مانع از ایجاد محتوای تکراری در سایت میشود. در بعضی مواقع هم قدرت صفحه مبدا را به مقصد منقل میکند. اینکه کی و کجا از این تگ استفاده کنیم ممکن است در نگاه اول کمی سخت به نظر برسد اما اگر با تمرکز و دقت کامل این مقاله را تا انتها بخوانید استفاده از آن برایتان ساده میشود.

در ابتدای مقاله ابتدا یک توضیح کوتاه راجب مفهوم تگ کنونیکال به شما می دهیم سپس راجب کاربردهای مختلف آن در سایت و تاثیرش در سئو صحبت خواهیم کرد. در انتها هم به شما نحوه استفاده از آن را در سایت های وردپرسی و جولایی آموزش خواهیم داد. پس با ما همراه باشید.

آنچه در این مطلب خواهید آموخت:

تگ کنونیکال چیست؟

انواع آدرس دهی در تگ Canonical

چرا باید از تگ کنونیکال در سایت استفاده کنیم؟

صفحات تکراری چگونه در سایت ایجاد می شوند؟

استفاده از رل کنونیکال چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

آموزش استفاده از تگ کنونیکال در وردپرس

آموزش استفاده از تگ کنونیکال در جوملا

تگ کنونیکال چیست؟

تگ کنونیکال چیست؟

تگ کنونیکال (canonical tag) یک قطعه کد html است که در بخش head صفحه قرار میگیرد و آدرس بهترین نسخه از این محتوا را به گوگل معرفی می کند.

استفاده از تگ کنونیکال زمانی اهمیت پیدا می کند که چند صفحه با محتوای یکسان اما URL متفاوت در سایت ایجاد می شوند و باعث سردرگمی و اشتباه ربات های گوگل می شوند. در این شرایط گوگل نمیتواند نسخه اصلی را از بین محتواهای موجود در سایت تشخیص دهد و آنها را Duplicate Content در نظر میگیرد. در نتیجه برای اینکه این اتفاق نیفتد وبمستران از رل کنونیکال برای نشان دادن نسخه اصلی محتوا به گوگل استفاده می کنند. به این صورت موتور جستجو مابقی صفحات را ایندکس نکرده، اعتبار آنها را به صفحه اصلی می دهد و صرفا همان نسخه اصلی را بررسی و در نتایج خود قرار خواهد داد. این یک امر بسیار مهم در بحث سئو تکنیکال سایت می باشد.

انواع آدرس دهی در تگ Canonical

1- Self-Referencing؛ تگ Canonical را به همین ادرس صفحه ای که در آن هستیم میدهیم.

برای مثال در محتوایی در سایت خودمان یعنی وینت سئو نسخه اصلی مقاله “سئوی تصاویر + افزایش ترافیک سایت با بهینه سازی تصاویر” مانند شکل زیر به همین صفحه کنونیکال میکنیم:

2- Preferred-URL؛ تگ Canonical را به آدرس پیشنهادی خود در همین دامنه میدهیم.

برای مثال مقاله آنچه که باید درباره تحقیق کلمات کلیدی در سئو بدانید به مقاله “راهنمای گام به گام تحقیق کلمات کلیدی” در همین دامنه https://wintseo.com/ مطابق دستور زیر کنونیکال میزنیم.

3- Cross-Domain؛ تگ Canonical را به آدرسی در یک دامنه دیگر میدهیم.

چرا باید از تگ کنونیکال در سایت استفاده کنیم؟

1. جلوگیری ازایجاد صفحات تکراری:

برخی از صفحات وب ممکن است برای چندین آدرس اینترنتی مختلف در دسترس باشند. این موضوع، مشکلاتی مانند تقسیم اعتبار صفحه و کاهش ارزش سئو ایجاد می‌کند. با استفاده از تگ کنونیکال، می‌توانید به موتورهای جستجو اعلام کنید که کدام نسخه از صفحه (مثلاً www.wintseo.com/page و wintseo.com/page) باید به عنوان نسخه اصلی و اولیه در نظر گرفته شود، تا این مشکلات حل شود.

یک راه حل دیگر برای حل مشکل آدرس های تکراری به دلیل پروتکل ها استفاده از ریدایرکت 301 میباشد که باید در آن ادرس های جانبی بر روی آدرس اصلی ریدایرکت شوند.

2. تجزیه‌وتحلیل دقیق‌تر:

با استفاده از تگ کنونیکال، ترافیک و معیارهای دیگر به صفحه‌ای که به عنوان نسخه اصلی مشخص شده است، نسبت داده می‌شود. این کمک می‌کند تا تجزیه و تحلیل دقیق‌تری از میزان بازدید و موفقیت آن صفحه داشته باشیم..

3. افزایش قدرت دامنه:

وقتی که چند نسخه از یک صفحه وب وجود دارد، امتیاز دامنه شما تقسیم می‌شود. با استفاده از تگ کنونیکال، امتیاز دامنه شما روی نسخه اصلی تمرکز می‌کند و قدرت دامنه سایت افزایش می‌یابد.

4. مدیریت منابع و زمان:

وقتی که نسخه‌های تکراری یک صفحه وب وجود دارند، مدیریت محتوا، به‌روزرسانی‌ها و تغییرات ممکن است زمان‌بر باشد. با استفاده از تگ کنونیکال، شما می‌توانید به راحتی نسخه اصلی را مدیریت کنید و زمان مصرفی را کاهش دهید.

صفحات تکراری چگونه در سایت ایجاد می شوند؟

گاهی اوقات ناخواسته یک سری صفحات تکراری در سایت ایجاد می شوند که در سئوی سایت اختلال ایجاد می کنند. برای مثال:

1. ایجاد صفحات تکراری به دلیل پروتکل ها

لطفا به چهار URL زیر نگاه کنید:

https://wintseo.com

http://www. wintseo.com

http:// wintseo.com

https://www. wintseo.com

اینها 4 ادرس مختلف از یک وب سایت هستند که همگی صفحه اصلی سایت را نشان می دهند و ربات های گوگل فقط از یکی از آنها برای نشان دادن نتایج جستجوی خود استفاده می کند. وجود 4 ادرس مختلف با محتوای یکسان باعث ایجاد مشکل صفحات تکراری در سایت و کاهش سرعت ایندکس صفحات می شود.

البته بهترین راه برای حل این مشکل همان طور که قبلا هم گفتیم ریدایرکت 301 می باشد که در دوره سئو 40 ساعته دکتر مهریزدان هم به آن اشاره شده، ولی می توانید از تگ کنونیکال هم استفاده کنید.

2. استفاده از فیلتر(ادرس دهی داینامیک )

این اتفاق بیشتر در سایت های فروشگاهی دیده می شود. این سایت ها از قابلیتی به اسم فیلتر استفاده می کنند. مثلا شما می توانید در صفحه دسته بندی خرید کفش دیجی کالا به کمک فیلتر برند و محدویت قیمت کفش را انتخاب کنید. با انتخاب هر فیلتر، url یا آدرس صفحه ای که در آن هستید تغییر می کند. اما محتوا همچنان یکسان است. اینجاست که مشکل صفحات تکراری به وجود می اید و اغلب هم ناخواسته ایجاد می شود. برای جلوگیری از این اتفاق صفحات جانبی را روی نسخه اصلی کنونیکال می کنیم.

به سه تصویر زیر دقت کنید:

از دلایل استفاده از canonical tag در سایت های فروشگاهی

لینک صفحه خرید کفش در دیجی کالا بدون استفاده از فیلتر

تغییر URL صفحه بعد از استفاده از فیلتر

لینک صفحه بعد از استفاده از فیلتر برند

تغییر URL صفحه بعد از استفاده از فیلتر قیمت

لینک صفحه بعد از استفاده از فیلتر قیمت

استفاده از رل کنونیکال چه تاثیری در سئوی سایت دارد؟

وقتی که بواسطه تگ Canonical یک صفحه را به عنوان ادرس اصلی به گوگل میکنیم، لینک های داخلی و خارجی که به نسخه های جانبی داده شده به این صفحه نسبت داده می شود و ارزش و اعتبار همه آنها در یک جا جمع می شود.

از سویی دیگر با استفاده از تگ کنونیکال می توانیم از ایجاد صفحات تکراری در سایت جلوگیری کنیم. این کار در بهبود نرخ بودجه خزش و افزایش سرعت ایندکس صفحات تاثیر مطلبوبی دارد و سئو را بهبود می دهد.

آموزش استفاده از تگ کنونیکال در وردپرس

تگ کنونیکال در وردپرس با افزونه Yoast

در حالت کلی برای استفاده از تگ کنونیکال باید کدش را در بخش head هر صفحه قرار دهید اما در سایت های وردپرسی کافی ست از افزونه yoast استفاده کنید.

آموزش استفاده از تگ کنونیکال در جوملا

در CMS های اختصاصی مثل جوملا که وینت سئو از آن استفاده می کند صفحات به صورت پیش فرض روی خود کنونیکال هستند. برای تغییر آن مراحل زیر را دنبال کنید:

1. در قسمت منو گزینه SEO را انتخاب کرده:

آموزش استفاده از رل کنونیکال در CMS های اخصاصی

2. محتوایی را که می خوانید به نسخه پیشنهادی تان کنونیکال کنید را انتخاب کنید و سپس در قسمت canonical page، قسمت انتهایی URL نسخه اصلی را که بعد از روت اصلی دامنه قرار دارد و اصطلاحا به آن Slug گفته می شود را قرار دهید.

چگونگی استفاده از تگ canonical در جوملا

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *