استفاده از ابزار گوگل کیورد پلنر برای سئو و استراتژی بازاریابی دیجیتال

اشتراک گذاری در :
استفاده از ابزار گوگل کیورد پلنر در سئو سایت
فهرست محتوا

ابزارهای سئو بسیار متنوع هستند تا جایی که گاهی انتخاب ابزار مناسب برای استفاده در استراتژی‌های بازاریابی به یک چالش تبدیل می‌شود. برای هر کدام از فرایندهای تحقیق کلمات کلیدی، آنالیز رقابتی، رتبه بندی کلمات کلیدی و سایر فرایندهای سئو، چندین ابزار مختلف وجود دارد که انتخاب از بین آنها کار راحتی نیست و باید با توجه به اهداف پروژه صورت بگیرد.

با این تفاسیر، یکی از کاربردی‌ترین ابزارهای موجود که نسبتا قدمت طولانی دارد، ابزار گوگل کیورد پلنر یا Google Keyword Planner است. این ابزار کاملا رایگان بوده و با استفاده از دیتابیس گوگل، منبعی ارزشمند برای متخصصین سئو و صاحبین کسب و کار  در حوزه سئوی محتوایی به حساب می‌آید. در این مطلب ضمن معرفی ابزار گوگل کیورد پلنر، کاربرد آن در سئو و استراتژی‌ بازاریابی دیجیتال را بررسی می‌کنیم و همچنین آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر را توضیح خواهیم داد.

ساخت تیزر تبلیغاتی در شرکت دیجیتال مارکتینگ وینت

اگر شما هم سئو کار هستید، نیاز دارید ابزار های زیادی را در این زمینه بشناسید اما چطور؟ ما در چند راهنما به طور کامل این ابزار ها را معرفی کردیم که خواندن آن را به شما عزیزان پیشنهاد می‌کنم:

بهترین ابزارهای سئو در سال 2023 را بشناسید!

27 مورد از بهترین ابزارهای سئو پولی

33 مورد از بهترین ابزارهای سئو رایگان برای وبمستران

ابزار گوگل کیورد پلنر چیست؟

گوگل کیورد پلنر ابزاری رایگان است که توسط گوگل ادز (Google Ads) راه اندازی شد و همانطور که از نام آن پیدا است، هدف اصلی آن تحقیق راجع به کلمات کلیدی است. این ابزار هم در SEO و هم SEA (تبلیغات موتور جستجو) کاربرد دارد و عموما برای کمپین‌های ارگانیک و یا پولی به کار می‌رود.
این ابزار در گذشته با نام AdWords Keyword Tool شناخته می‌شد اما پس از ادغام آن با ابزار AdWords Traffic Estimator به گوگل کیورد پلنر تغییر نام داد. کاری که این ابزار انجام می‌دهد این است که کلمات کلیدی و عبارات و اصطلاحات مربوط به کسب و کار مورد نظر شما را نشان می‌دهد.

کیورد پلنر حجم جستجوی ماهانه برای کلمات کلیدی مشخص و هزینه هدف قرار دادن این کلمات با کمپین‌های پولی را تخمین می‌زند. این نکته مهمی است که در نظر داشته باشید کار گوگل کیورد پلنر تخمین زدن است و اطلاعات آن ۱۰۰٪ دقیق نیستند؛ هرچند تا حد زیادی به آمار واقعی نزدیک هستند.
اگرچه هدف اصلی از طراحی گوگل کیورد پلنر کمپین‌های سرچ پولی بود، اما کارایی آن باعث شد تا به ابزاری تبدیل شود که فراتر از بازاریابی موتور جستجو (SEM) کاربرد داشته باشد. به همین دلیل است که متخصصین سئو سالهاست که از این ابزار به عنوان یک منبع رایگان و البته ارزشمند برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده می‌کنند.

گوگل کیورد پلنر چه کاربردی در سئو دارد؟

مهم‌ترین کاربرد Google Keyword Planner این است که به شما امکان می‌دهد تا به شکل کاملا رایگان، یک تحقیق جامع در خصوص کلمات کلیدی انجام دهید. اگرچه ابزارهای پولی فراوانی در بازار وجود دارند که قابلیت‌های منحصر به فردی ارائه می‌دهند، اما با این حال کیورد پلنر یک گزینه جایگزین کارآمد محسوب می‌شود که تا حدی نیازهای شما در زمینه تحقیق کلمات کلیدی را رفع خواهد کرد.

از جمله مهم‌ترین مزایای این ابزار این هستند که در کنار پیشنهاد کلمات کلیدی جدید برای موضوع مورد نظر، حجم جستجو برای اصطلاحات و کلمات کلیدی مختلف را نیز با دقتی بالا تخمین می‌زند. پس اگر به ابزارهای پولی دسترسی ندارید، حتما از گوگل کیورد پلنر برای یافتن کلمات کلیدی جدید و ارزشمند استفاده کنید.

البته که از خود گوگل هم میتوانید برای تحقیق کلمات کلیدی استفاده کنید نمیدانید چطور پس لازم است که این راهنما را مطالعه کنید: تکمیل خودکار گوگل

کاربرد گوگل کیورد پلنر در سئو چیست؟

آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر

برای استفاده از گوگل کیورد پلنر، باید یک حساب کاربری در آن داشته باشید. به همین منظور آموزش استفاده از گوگل کیورد پلنر را با نحوه ساخت حساب در آن شروع می‌کنیم.

1. ساخت حساب (ساخت اکانت کیورد پلنر)

اگر از قبل یک حساب کاربری در سرویس گوگل داشته‌اید، می‌توانید از همان برای گوگل کیورد پلنر هم استفاده کنید. اگر نه، می‌توانید در عرض چند دقیقه با افتتاح یک آدرس Gmail جدید حساب کاربری خود را در سرویس گوگل راه اندازی کنید.
شاید برایتان این سوال ایجاد شود که آیا کیورد پلنر نسخه پولی یا غیر رایگان هم دارد و اون چه امکاناتی یا مزیتی نسبت به نسخه رایگان دارد؟؟

2. لاگین کردن در گوگل کیورد پلنر

با مراجعه به Keyword Planner می‌توانید مشخصات حساب کاربری خود را وارد کرده و وارد فضای گوگل کیورد پلنر شوید.

3. انتخاب کارکرد

بعد از ورود به داشبورد گوگل کیورد پلنر، دو گزینه Discover new keywords و Get search volume and forecasts به شما ارائه می‌شوند که باید عمل مورد نظر خود را از بین این دو گزینه انتخاب کنید. گزینه اول برای کشف کلمات کلیدی جدید و گزینه دوم برای تخمین و پیشبینی حجم جستجو برای کلمات کلیدی مورد نظر است.
اگر مطمئن نیستید که کدام یک از این دو گزینه برای شما مناسب است، شما را به خواندن ادامه این مطلب که در آن نحوه عملکرد گوگل کیورد پلنر توضیح داده شده دعوت می‌کنیم.

گوگل کیورد پلنر چگونه کار می‌کند؟

گوگل کیورد پلنر دو عملکرد کلی دارد که اولی کشف کلمات کلیدی (Discover new keywords) و دومی پالایش کلمات کلیدی (Get search volume and forecasts) است.

1. کشف کلمات کلیدی

برای کشف کلمات کلیدی با استفاده از ابزار گوگل کیورد پلنر، می‌توانید از یکی از دو روش زیر استفاده کنید:

• با کلمات کلیدی شروع کنید

کلمات کلیدی مرتبط با محصول، خدمات یا صنعتی که کسب و کار شما در آن قرار دارد را وارد کنید. در این قسمت شما می‌توانید حداکثر ده کلمه کلیدی را وارد کرده و اگر بخواهید می‌توانید URL صفحه مورد نظر خود را نیز بدهید تا کلمات کلیدی مرتبط به شما پیشنهاد داده شوند.

• با یک وب سایت شروع کنید

آدرس URL یک وب سایت را وارد کنید تا گوگل کیورد پلنر محتوای آن را آنالیز کرده و کلمات کلیدی مرتبطی که بازدیدکنندگان آن وب سایت ممکن است از آنها استفاده کنند را شناسایی کند.
از هر کدام از این دو روش که استفاده کنید، کیورد پلنر لیستی از کلمات کلیدی مرتبط را در اختیار شما می‌گذارد. برای هر یک از کلمات کلیدی پیشنهادی، معمولا اطلاعات زیر ارائه می‌شوند:

• میانگین سرچ ماهانه

دانستن میزان جستجوی کلمات کلیدی در انتخاب آنها به عنوان کلمات کلیدی هدف بسیار مهم است تا بتواند کلماتی را که حجم سرچ بیشتری دارند و اصطلاحا ترند هستند را انتخاب کنید و زمانتان را بر روی کلماتی که برای کاربران جذاب نیستند هدر ندهید و ابزار گوگل کیورد پلنر با تحقیق کلمات کلیدی ,میانگین میزان جستجوی ماهانه کلمات را در اختیارتان می‌گذارد.

• رقابت بر سر آن کلمه کلیدی

زمانی که میانگین سرچ کلمه کلیدی مشخص شد که تا چه اندازه این کلمه برای کاربران با اهمیت تر و پر جستجو تر بوده است، باید میزان رقابت بر روی کلمه مورد نظر را هم بدست بیاوریم تا سختی آن مشخص شود. فرض کنید کلمه شما میانگین سرچی برابر با 1000 دارد و در اینجا دو حالت پیش می‌آید یا رقبای شما بر روی این کلمه خیلی کار کرده‌اند که کلمه پر رقابت‌تر و سخت‌تری برای شما می‌باشد و یا بلعکس. میزان رقابت کلمه کلیدی بصورت یک بازه عددی در گزارش kw planner tool مشخص است.

• تخمین CPC

زمانی که اطلاعات دو مورد بالا را دریافت کردید می‌توانید میزان cost per click را مشخص نمایید. در واقع هدف این می‌باشد تا میزان سرمایه لازم برای بالا آوردن کلمه مورد نظر در نتایج گوگل را بدست آورید، و در نهایت بتوانید با بودجه بندی و سرمایه گذاری مناسب ROI هزینه ها را به بالاترین حد برسانید. بدین صورت هزینه‌هایتان قابل پیش بینی می‎‌باشد. بررسی این مورد برای سئو کارها در دادن پروپوزال و هزینه ها مهم می‌باشد تا کارفرما بصورت شفاف بتواند موارد را بررسی نماید و تصمیم نهایی را اخذ نماید.

جالب است بدانید که به کمک گوگل کیورد پلنر حتی می‌توانید دامنه جستجوی خود را با فیلترهای موقعیت جغرافیایی، زبان مورد استفاده و بازه‌های زمانی مشخص کوچک‌تر کنید و با دقت بیشتری به تحقیق بپردازید.

2. پالایش کلمات کلیدی

وقتی لیستی از کلمات کلیدی مرتبط به دست آوردید، گوگل کیورد پلنر در فیلتر کردن این لیست و پالایش کلمات به شما کمک می‌کند. با استفاده از فیلترهای مختلف موجود در این ابزار، شما می‌توانید کلماتی را که بیشترین تطابق با اهداف و نیازهای شما دارند را پالایش کنید.
برای مثال علاوه بر فیلترهای پر کاربرد مثل حجم جستجو و میزان رقابت، شما می‌توانید از فیلتر کلمات کلیدی منفی نیز استفاده کنید. کلمات کلیدی منفی کلماتی هستند که شما نمی‌خواهید کاربرانی که از آنها استفاده می‌کنند، به وب سایت شما منتقل شوند. برای مثال اگر کفش‌های ورزشی می‌فروشید، کلمه کلیدی کفش باله می‌تواند یک کلمه کلیدی منفی برای شما باشد.

بنابراین با استفاده از قابلیت‌های متنوع گوگل کیورد پلنر، شما قادر خواهید بود تا یک لیست پالایش شده از کلمات کلیدی مرتبط با کسب و کار خود داشته باشید که مخاطبین آن جمعیت هدف مورد نظر شما هستند. در نتیجه این کلمات پتانسیل قابل توجهی برای جلب ترافیک به سمت وب سایت یا کمپین شما خواهند داشت.

مثالی از نحوه کار با ابزار گوگل کیورد پلنر

برای آشنایی بیشتر با قابلیت‌های ابزار کلمات کلیدی گوگل، در اینجا مراحل نحوه کار با ابزار گوگل کیورد پلنر را با انجام یک تحقیق ساده در این ابزار با ذکر مثال توضیح می‌دهیم.

• کشف کلمات کلیدی

فرض کنید که هدف شما تولید محتوا راجع به بازی‌های Xbox است و به دنبال کلمات کلیدی جدید و با پتانسیل بالا در این زمینه هستید. برای شروع کار، گزینه Discover new keywords را انتخاب کرده و سپس در پنجره مشخص شده کلمات کلیدی یا نام محصولات و خدمات نزدیک با کسب و کار خود را تایپ کنید.

توجه داشته باشید که مانند تصویر زیر، تنظیمات زبان باید بر روی Persian باشد و برای لوکیشن، بهتر است هیچ موقعیت جغرافیایی را انتخاب نکنید تا همه کاربران داخل ایران از جمله افرادی که از وی‌پی‌ان استفاده می‌کنند در تحقیقات شما لحاظ شوند.
در قسمت Enter a site to filter unrelated keywords می‌توانید آدرس یک وب سایت مرتبط با کلمات کلیدی پیشنهادی خود را وارد نمایید تا گوگل کیورد پلنر درک بهتری از موضوع مورد نظر شما پیدا کند و کلمات بی ربط را فیلتر نماید. مثلا در اینجا ما آدرس وب سایت رسمی Xbox را وارد کردیم؛ البته می‌توان از وب سایت‌های شناخته شده فارسی زبان نیز برای این قسمت استفاده کرد.

کشف کلمات کلیدی گوگل کیورد پلنر

• جدول کلمات کلیدی پیشنهادی

بعد از کلیک روی گزینه Get results، لیستی از کلمات کلیدی به شما نشان داده می‌شود که در جدولی مانند شکل زیر طبقه بندی شده‌اند:

همانطور که مشاهده می‌کنید، در این جدول اطلاعاتی مانند میانگین سرچ ماهانه، تغییرات در سه ماه گذشته، تغییرات میزان سرچ ماه فعلی در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل (ستون YoY change)، میزان رقابت، شانس دریافت ایمپرشن از طریق گوگل ادز و در نهایت تخمین قیمت کمپین تبلیغاتی برای کلمات کلیدی نمایش داده می‌شود.

 

 

جدول کلمات کلیدی پیشنهادی

علامت – در نتایج کیورد پلنر نشانه چیست؟

لازم به ذکر است که به دلیل تعداد پایین کاربران فارسی زبان گوگل در مقایسه با زبان‌هایی مثل انگلیسی، اسپانیایی و…، اطلاعات موجود در خصوص کلمات کلیدی فارسی به اندازه کلمات کلیدی به زبان‌های دیگر کامل نیست. به همین دلیل است که در تصویر بالا، برای بسیاری از ستون‌ها عددی نوشته نشده و علامت – گذاشته شده است.

• وسیع‌تر کردن تحقیقات

در این پنجره گزینه‌های فراوانی برای انواع مقاصد تحقیقی وجود دارد؛ مثل تغییر زبان یا موقعیت مکانی، تغییر بازه زمانی سرچ و البته گسترش دادن دامنه تحقیقات به فراتر از سرچ گوگل. برای این کار، همانطور که در تصویر زیر مشخص شده روی منویی که به طور پیشفرض روی Google تنظیم شده کلیک کنید و گزینه Google and search partners را انتخاب نمایید.

کاری که این فیلتر انجام می‌دهد این است که علاوه بر سرچ‌های انجام شده در گوگل، سرچ‌ها و کمپین‌های تبلیغاتی در وب سایت‌هایی که با گوگل همکاری دارند مثل یوتیوب را نیز در نتیجه تحقیقات نشان می‌دهد. این امر باعث می‌شود، تا تحقیقات شما زوایای بیشتری را پوشش دهد و فقط به محتوای متنی محدود نباشد؛ بلکه محتوای ویدئویی در پلتفرم‌هایی مانند یوتیوب را نیز برای یافتن کلمات کلیدی ایده آل تحت نظر بگیرد.

وسیع کردن تحقیق کلمات کلیدی

بهترین ابزار رایگان کیورد ریسرچ یا تحقیق کلمات کلیدی

ترفندهایی که در کار با گوگل کیورد پلنر باید بلد باشید
امکانات و قابلیت‌های موجود در ابزار کلمات کلیدی گوگل، می‌تواند به شکل‌های مختلفی به پروژه بازاریابی دیجیتال شما کمک کند. در اینجا چند مورد از ترفندهای ساده و کاربردی برای بهره گیری از امکانات گوگل کیورد پلنر را مرور می‌کنیم:

اولویت بندی کلمات کلیدی با کیورد پلنر

از بین ستون‌های جدول کلمات کلیدی پیشنهاد در این ابزار، ستون top of page bid (high range) را انتخاب کرده تا کلمات پیشنهادی به ترتیب گران‌ترین نمایش داده شوند. این‌ها در واقع کلماتی هستند که مورد توجه رقبای شما نیز بوده‌اند و در نتیجه جزو کلمات مهم و رقابتی محسوب می‌شوند. با هدف قرار دادن این کلمات، می‌توانید ترافیک ارگانیک قابل توجهی را کسب کنید، رتبه سایت در موتور جستجو را بهبود دهید، از اسنیپت‌های گوگل و مزایای دیگر بهره‌ مند شوید.

فرم استخراج اطلاعات از کیورد پلنر

یکی از قابلیت‌های کاربردی گوگل کیورد پلنر امکان استخراج نتیجه تحقیقات است. شما می‌توانید نتایج به دست آمده با توجه به فیلترهایی که برای تحقیق کلمات کلیدی اعمال کردید را به راحتی در قابل فایل اکسل یا گوگل شیت دانلود نمایید و با سایر اعضای تیم به اشتراک بگذارید. برای این کار کافی است گزینه download keyword ideas را بزنید و فرمت Google Sheets یا CSV را انتخاب نمایید.

پیدا کردن تعداد دقیق سرچ‌های ماهانه با کیورد پلنر

همانطور که گفتیم ابزار کلمات کلیدی گوگل فقط تخمینی از میزان سرچ کلمات کلیدی می‌زند که به شکل بازه‌ای بین 1000 تا 10000 نشان داده می‌شود و دقت زیادی ندارد. اما یک ترفند کمی پیچیده ولی موثر وجود دارد که می‌تواند با دقت بالایی میزان سرچ یک کلمه کلیدی مشخص در طول ماه را نشان دهد.
برای این کار، گزینه Get search volumes and forecasts را انتخاب کنید. توجه داشته باشید که این گزینه هم در صفحه اولیه ابزار گوگل کیورد پلنر و هم در قسمت بالایی صفحه‌ای که در آن جدول کلمات کلیدی پیشنهادی ارائه می‌شود، در قالب گزینه Forecast وجود دارد. بعد از ورود به این بخش، مطابق مراحل زیر عمل کنید:

 

پیدا کردن تعداد دقیق سرچ‌های ماهانه با کیورد پلنر چطوری است؟

1. کلمه کلیدی مورد نظر خود را در کادر وارد کنید و Get started را بزنید.
2. وارد گزینه Forecast شوید.
3. روی فلش کوچک مشخص شده در تصویر زیر کلیک کنید تا یک نمودار نمایش داده شود:

بهترین بزار تحقیق کلمات کلیدی چیست؟

4. در این نمودار، بالاترین قیمت نمایش داده شده را پیدا کرده و روی آن کلیک کنید.
5. سپس در ستون impressions می‌توانید مقدار دقیق بازدید از آن کلمه در موتور جستجوی گوگل در ماه را مشاهده نمایید.
اگرچه این فرایند کمی زمانبر و پیچیده است، اما اگر به راهکار دیگری برای به دست آوردن حجم دقیق جستجو دسترسی ندارید، می‌توانید از این روش رایگان استفاده کنید.

تاثیر تحقیق کلمات کلیدی در استراتژی بازاریابی دیجیتال

در مرحله اول نحوه استخراج کلمات کلیدی بسیار مهم می‌باشد، که در اینجا ابزار کیورد پلنر گوگل را بصورت کامل برای شما توضیح دادیم و اگر از این ابزار در تحقیق کلمات کلیدی استفاده می‌کنید با خاطری آسوده تر می‌توانید بر اساس این کلمات، استراتژی بازاریابی دیجیتال خود را ترسیم نمایید زیرا هر گونه اشتباهی در انتخاب کلمات کلیدی درست می‌تواند شما را به بی راهه بکشاند و منجر به شکست پروژه سئوی سایت شما گردد.

جستجوی ارگانیک یکی از کانال های آنلاین ورودی شما به وب سایتتان می‌باشد که موضوعی مهم و پایه‌ای در طراحی استراتژی بازاریابی دیجیتال می‌باشد و برای رسیدن به آن تحقیق کلمات کلیدی بسیار با اهمیت است.

قبل از آنکه بتوانید در فروش محصولات و یا خدمات خود در وب سایتتان موفق شوید، شما نیازمند یک استراتژی برای بازاریابی در فضای دیجیتال می‌باشید در زمان ترسیم این طرح کلمات کلیدی که کاربران در گوگل در ماه اخیر و یا هر بازه زمانی دیگری که برایتان مهم است را با استفاده از ابزار کیورد پلنر و ابزارهای مکمل دیگر در کنار این ابزار جستجو می‌کنید و در نهایت برایتان مشخص می‌شود که چه کلمات کلیدی متناسب با کسب و کار شما و ارزشمند می‌باشد و می‌تواند در روند این بازاریابی شما را به فروشی موفق در وب سایتتان برساند.

خدمات مشاوره دیجیتال مارکتینگ در بهترین آژانس دیجیتال مارکتینگ وینت

جمع بندی
در بین ابزارهای فراوانی که برای بازاریابی دیجیتال وجود دارد، Google Keyword Planner یکی از بهترین ابزارهایی است که می‌توانید به طور رایگان از آن استفاده کنید. با توجه به قابلیت‌ها و امکانات موجود در این ابزار، گوگل کیورد پلنر می‌تواند برای انواع پروژه‌های بازاریابی دیجیتال توسط صاحبین کسب و کار و البته متخصصین سئو مورد استفاده قرار بگیرد. در این مطلب توضیح دادیم که گوگل کیورد پلنر چیست، چه کاربردی در سئو دارد و همچنین چگونه می‌توان از آن استفاده کرد. از جمله کارایی‌های آن می‌شود به ارائه لیستی از کلمات کلیدی پیشنهادی و همچنین ارائه تخمینی از حجم جستجوی کلمات در باز‌ه‌های زمانی مشخص اشاره کرد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *