بردکرامب چیست و چه تاثیری بر بهبود سئو سایت دارد؟

اشتراک گذاری در :
بردکرامب یا مسیر راهنمای سایت چیست و چه تاثیری روی سئو دارد؟
فهرست محتوا

آیا واقعا بردکرامب بر سئوی سایت تاثیر می گذارد؟

 قبل از اینکه بدانید بردکرامپ چیست بهتراست این را بدانید که بردکرامب ‌ها از ابزارهای کاربردی و مؤثر برای سایت‌ها هستند که سایت شما را از نظر سئو بهبود می‌بخشند و در عین حال سعی می‌کنند سایت شما را کاربر پسند کنند. آن‌ها لینک‌های مفید و قابل کلیکی هستند که مکان فعلی شما و مراحل قبلی پیموده شده را نشان می‌دهند. برای اینکه بردکرامب را بهتر بشناسید تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

بردکرامب چیست؟

بردکرامب(breadcrumb)، در واقع مانند راهنمای مسیر یا نقشه برای پیدا کردن مسیر به کار می روند و به کاربر نشان می دهد که در کجای سایت قرار گرفته اند. به عبارت دیگر این نقشه، یک سلسله مراتب از لینک‌هاست و به کاربر نشان می‌دهد که برای رسیدن به صفحه‌ای که در حال مشاهده آن است، از کدام صفحات عبور کرده است. این لینک‌ها معمولاً به شکل افقی در بالای صفحات قرار می‌گیرند.و در نتیجه مفید بودن و کارایی سایت را افزایش می‌دهد.
منشأ اصلی واژه بردکرامب چیست؟ این واژه از دو عبارت bread به معنای نان و crumbs به معنای خرده تشکیل شده که در نهایت breadcrumbs به معنای خرده نان یا نان ریزه است.این اصطلاح از داستان هانسل و گرتل که همه ما می‌شناسیم می‌آید. در این داستان دو کودک خرده نان در جاده می‌گذارند تا راه خانه را پیدا کنند. با همین منطق، bredcrumb مسیر بین صفحه فعلی که در آن هستند و صفحه اصلی را به کاربران نشان می‌دهد.
بردکرامب ها بیشتر در بالای سایت قرار دارند و ساختاری دارند که مسیر صفحه‌ای را که در آن قرار دارید در قسمت‌هایی به شما نشان می‌دهند، اما هر مرحله از قسمت‌هایی که قابل کلیک کردن هستند تشکیل شده است؛ بنابراین، کاربران می‌توانند به راحتی ببینند که در چه جایگاهی از سلسله مراتب سایت قرار دارند و در صورت تمایل راحت‌تر به صفحات بالاتر می‌رسند.

مکان دیگری که در آن breadcrumb ظاهر می‌شود، بخش نتایج است که اطلاعاتی را در مورد مکان صفحه مربوطه سایت که به واسطه جستجوهای گوگل توسط کاربران انجام شده ارائه می‌‌دهد. علاوه‌بر این، خرده نان یا بردکرامب، ناوبری بین گروهی، در وب سایت‌های متشکل از زیر مجموعه‌ها یا سایت‌های تجارت الکترونیک را نیز آسان‌تر می‌کند.
هنگامی که وارد یک سایت تجارت الکترونیکی یا وب سایت فروشگاهی می‌شوید، یک پیمایش جهت دار وجود دارد که نشان می‌دهد در کدام صفحه یا دسته قرار دارید و این صفحه در کدام بخش از سلسله مراتب سایت قرار دارد. معمولاً در بخش منو یا نوار وب سایت شما یافت می‌شود.
بردکرامب یک آیتم عالی برای کاربران و موتورهای جستجو است که می‌خواهند در وب‌سایت‌هایی با صفحات زیاد به دسته قبلی بازگردند، سلسله مراتب سایت را بشناسند یا سایر صفحات مرتبط با صفحه در حال مرور را ببینند. این قابلیت استفاده از وب سایت، تجربه کاربری را تا حد زیادی بهبود می‌بخشد و مورد علاقه موتورهای جستجو قرار می‌گیرد.
علاوه‌بر‌این، برد‌کرامب از نظر تجربه کاربری، امکان پیمایش راحت‌تر بین صفحات را برای کاربران محیا می‌کند تا برای مدت طولانی‌تری در سایت شما بمانند. با وجود ابزار خرده نان، هر بهبودی که برای جستجوی کاربران ایجاد شود، سایت شما این امکان را خواهد داشت تا در رتبه بالاتری از گوگل قرار گیرد. برای بهبود رتبه های کلمات کلیدی، نیاز است که به طور مداوم دانش خود را در این زمینه ارتقا دهید. شرکت در دوره های زیر تا حد زیادی می تواند در سطح دانش و تجربه ی شما در زمینه ی دیجیتال مارکتینگ و سئو تاثیرگذار باشد:

دوره آموزش سئو دکتر مهریزدان

دوره دیجیتال مارکتینگ دکتر مهریزدان

انواع بردکرامب

بردکرامب مکان 

برد کرامب مکان جز رایج‌ترین و معروف ترین انواع بردکرامب می باشد. در این نوع، بردکرامپ ها در قسمت نوار افقی بالای صفحه ظاهر می‌شوند و به کاربران می گویند که چند صفحه بین مکان آنها و صفحه اصلی وجود دارد. بردکرامب مبتنی بر مکان، پیوندهای متنی را در اختیار کاربران سایت قرار می‌دهد تا به صفحات یا دسته‌های بالاتر از صفحه‌ای که در آن هستند برسند. صفحات قبل از صفحه فعلی در مسیر خرده نان اغلب به عنوان دسته اصلی شناخته می‌شوند.

مثال : صفحه اصلی > وبلاگ > دسته > نام پست.

بردکرامب مبتنی بر مکان، پیوندهای متنی را در اختیار کاربران سایت قرار می‌دهد تا به صفحات یا دسته‌های بالاتر از صفحه‌ای که در آن هستند برسند. | وینت سئو

بردکرامب ویژگی

این نوع بردکرامب، به‌صورت ویژه در سایت‌های تجارت الکترونیک یا فروشگاهی رایج است و به کاربران اجازه می‌دهد برای پیدا کردن هدف خود، فیلتر و ویژگی های مختلف را اعمال کند. بردکرامب ویژگی، اطلاعاتی را ارائه می‌دهد تا صفحه‌ای را که کاربر در آن قرار دارد طبقه بندی شود؛ یعنی ویژگی‌ها یا دسته بندی‌های اختصاص داده شده به آن صفحه را نشان می‌دهند.
برای مثال، اگر در حال بررسی گوشی های موبایل هستید، موبایل در این دسته قرار می‌گیرد، اما می‌توانید جستجو را با ویژگی‌هایی مانند برند و مدل نیز فیلتر کنید. اگر اهل لباس باشید هم همینطور است. اگر به دنبال تی شرت هستید، احتمالاً با ویژگی‌هایی مانند جنسیت، اندازه و رنگ فیلتر می‌کنید. شما به راحتی می‌توانید آنچه را که به دنبال آن هستید با بردکرامب مبتنی بر ویژگی پیدا کنید. آن‌ها در واقع بردکرامب نامیده نمی‌شوند زیرا به عنوان فیلتر استفاده می‌شوند.

مثال : صفحه اصلی > دسته بندی محصول > جنسیت > اندازه > رنگ.

بردکرامب مبتنی بر ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد برای پیدا کردن هدف خود، فیلتر و ویژگی های مختلف را اعمال کند.| وینت سئو

برد کرامب مسیر یا تاریخچه

برد کرامب مسیر، نسخه قدیمی از بردکرامب‌ ها است که در سایت‌های کمتری مورد استفاده قرار می‌گیردو نوع مکانی جایگزین آن شده است. این نوع بردکرامب، مبتنی بر تاریخچه نیز می‌باشد و می‌تواند تمام صفحاتی را که کاربر از طریق سایت پیموده است را نشان دهد. به عبارت ساده تر، همان کاری را انجام می دهد که دکمه بازگشت مرورگر انجام می دهد و به کاربر اجازه می دهند به یکی از صفحات قبلی که بازدید کرده است برگردد. مثل این:

مثال: خانه>>صفحه اول>>صفحه دوم>>صفحه سوم

با این حال، با توجه به اینکه امروزه اکثر کاربران، برای جستجوی آنچه که درنظر دارند، مستقیماً به جستجو می‌پردازند، این ابزار چندان مفید نخواهد بود.

بردکرامب مبتنی بر تاریخچه می‌تواند تمام صفحاتی را که کاربر از طریق سایت پیموده است را نشان دهد و عملا مانند دکمه ی بازگشت مرورگر عمل می کند. | وینت سئو

برد کرامب خرید

این نوع بردکرامب را به ندرت در سایت های ایرانی مشاهده میکنید و همانطور که از اسم آن پیداست، برای سایت های فروشگاهی کاربرد دارد که کاربر بعد از خرید بداند که چه مسیری را طی کرده است تا به صفحه پرداخت و نهایی کردن خرید رسیده است. این نوع بردکرامب تأثیر مثبتی بر روی سئو سایت ندارد اما میتواند به خوبی بر UX و افزایش فروش در سایت تأثیر گذار باشد.

مزایای بردکرامب:

بهبود تجربه کاربری (UX)

استفاده از بردکرامب به شما این امکان را می‌دهد که بدون نیاز به بازگشت به صفحه اصلی و جستجوی دوباره، به صفحات قبلی خود بازگردید. این باعث می‌شود که از گم شدن کاربران در وبسایت جلوگیری کرده و با استفاده از لینک‌های موجود در بردکرامب، به سرعت به صفحات دلخواه خود دسترسی پیدا کنند. این رویکرد از کلیک بر روی دکمه “بازگشت به قبل” (Back) جلوگیری کرده و با ارائه یک مسیریابی معقول و منطقی به کاربران امکان می‌دهد تا تجربه‌ی کاربری راحت‌تر و سریع‌تری داشته باشند.

کاهش نرخ بانس ریت ( Bounce Rate)

وقتی کاربران از طریق موتورهای جستجو وارد صفحه‌ای از وب‌سایت شما می‌شوند، مشاهده بردکرامب و پیشنهادهای جایگزین مانند صفحه اصلی ممکن است آنها را به گشت و گذار در صفحات مختلف ترغیب کند. این اتفاق باعث می‌شود که کاربران بیشتر در وب‌سایت شما بمانند و زمان بیشتری را در آن صرف کنند. در نتیجه، نرخ پرش (Bounce Rate) کاهش می‌یابد و زمان ماندگاری(Time On Site) کاربران در وب‌سایت شما افزایش می‌یابد.

بهبود سئو

اولین سؤال کاربران قبل از استفاده از برادکرامب، در مورد رابطه بردکرامب و سئو است. از آن جای که گوگل عاشق و شیفته ی بردکرامب است، با تشخیص بردکرامب در صفحه وب‌سایت شما، آن را در نتایج جستجوی خود نمایش می‌دهد. این اقدام می‌تواند منجر به نمایش نتایج سایت شما به همراه بردکرامب‌ها، دسته‌بندی‌ها و ساختار وب‌سایت برای کاربران گردد. در نتیجه، می توانید تعداد کاربر بیشتری به سمت خود جذب کنید واز دیگر مزایای این فرآیند، افزایش ترافیک وب‌سایت و البته قدرت سئوی سایت شماست.

بهبود لینک سازی داخلی

اجرای درست و بی نقص بردکرامب در وب‌سایت، به شما این امکان را می‌دهد بین صفحات خود لینک‌های داخلی ایجاد کنید. این عمل به بهبود ساختار وب‌سایت کمک می‌کند و ارزش و اعتبار صفحات مهم و دارای رتبه را به طور یکنواخت در تمامی صفحات شما پخش می‌کند. این کار همچنین می‌تواند به بهبود روند ایندکس‌ شدن صفحات شما کمک کند و همچنین به کاربران کمک می‌کند تا به راحتی بین محتواهای مختلف وب‌سایت شما حرکت کنند.

افزایش نرخ کلیک (CTR)

استفاده از بردکرامب‌ها در وب‌سایت‌ها می‌تواند به کاربران موبایلی تجربه بهتری ارائه دهد. این امر می‌تواند سبب ایجاد مسیرهای سریعتر برای کاربران شود. همچنین، در نتایج جستجوی گوگل، وب‌سایت‌هایی که از بردکرامب استفاده می‌کنند، به شکل متفاوت نمایش داده می‌شوند و لینک‌های قبل از صفحه مورد نظر نیز به کاربران نمایش داده می‌شود. این ویژگی‌ها می‌توانند نرخ کلیک (CTR) را افزایش دهند، زیرا کاربران به راحتی به صفحات مختلف دسترسی پیدا می‌کنند و به جستجوی آنچه که دنبال آن هستند، هدایت می‌شوند. این امکان بهبود تجربه کاربری و بهره‌وری وب‌سایت شما را نیز افزایش می‌دهد.

آموزش استفاده از بردکرامب در سایت

در این مقاله نحوه ایجاد بردکرامب را یاد خواهیم گرفت. همانطور که پیش تر گفته شد، بردکرامب یک طرح ناوبری وب سایت است که می‌تواند به صورت بصری مسیر کاربر را از صفحه اصلی به صفحه فعلی نشان دهد.
معمولاً به عنوان یک نوار افقی، متشکل از پیوندها ظاهر می‌شود که نشان دهنده ساختار سلسله مراتب صفحات وبسایت است. بردکرامب ها به ناوبری آسان در سایت کمک کرده و زمینه لازم را برای کاربران در وب سایت فراهم می‌کنند.
در اینجا مراحل زیر برای ایجاد بردکرامب فقط با استفاده از CSS، ارائه می‌شود. این روش به شما این امکان را می‌دهد که دقیقاً نحوه شکل گیری بردکرامب را در سایت خود سفارشی کنید.

• مرحله 1: یک لیست HTML از پیوندهای ناوبری ایجاد کنید.

<ul class=”breadcrumb-navigation”> <li><a href=”home”>Home</a></li> <li><a href=”webdev”>Web Development</a></li> <li><a href=”frontenddev”>Frontend Development</a></li> <li>JavaScript</li> </ul>

• مرحله 2: صفحه نمایش CSS: inline را به منظور نمایش لیست در همان خط تنظیم کنید

.breadcrumb-navigation > li { display: inline; }

• مرحله 3: بعد از هر عنصر لیست یک جداکننده را اضافه کنید

.breadcrumb-navigation li + li:before { padding: 4px; content: “/”; }
مثال: در این مثال از روشی که در بالا توضیح داده شد استفاده خواهیم کرد
<!DOCTYPE html>
<html>
<head>
<link rel=”stylesheet” href=
“https://maxcdn.bootstrapcdn.com/bootstrap/3.4.1/css/bootstrap.min.css” />
</head>

<body>
<h1 style=”color: green”>
GeeksforGeeks
</h1>
<nav aria-label=”breadcrumb”>
<ol class=”breadcrumb”>
<li class=”breadcrumb-item”>
<a href=”home”>
Home
</a>
</li>
<li class=”breadcrumb-item”>
<a href=”webdev”>
Web Development
</a>
</li>
<li class=”breadcrumb-item”>
<a href=”frontenddev”>
Frontend Development
</a>
</li>
<li class=”breadcrumb-item active”
aria-current=”page”>
JavaScript
</li>
</ol>
</nav>
</body>
</html>

سخن پایانی

در این مقاله به طور کامل درباره چیستی، انواع و اهمیت بردکرامب صحبت کردیم، بردکرامب یک راه آسان برای بازدیدکنندگان فراهم می‌کند تا در سایت شما حرکت کنند و فوراً نحوه عملکرد ساختار سایت شما را درک می‌کنند. به همین دلیل است که گوگل آنها را دوست دارد. بنابراین بنابراین با ایجاد بردکرامب چه از طریق افزونه و چه از طریق کدهای HTML و استفاده از استانداردهای اسکیما به بهبود سئو سایت، داشتن یک معماری صحیح و نقشه‌ای منظم در سایتتان کمک کنید. فقط به خاطر داشته باشید در همه ی cms ها برای نصب بردکرامب یک ماژول وجود دارد که باید توسط طراح سایت یا برنامه نویس نصب شود. اگر برای نصب بردکرامب و سایر خدمات سئو به مشکلی برخوردید، حتما به وب سایت وینت سئو مراجعه کنید تا در اسرع وقت کارشناسان ما در امر مربوطه به شما کمک کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *