دپارتمان سئو موفق

چگونه یک دپارتمان موفق سئو را استخدام کرده و توسعه دهیم

سطح دوره: مبتدی
1 1 1 1 1 (19 نفر)

بازار برای کسانی که مهارت‌های سئو دارند، تقاضای بالایی نشان می‌دهد؛ اما مانند هر نوع استخدام دیگری وقتی که می‌خواهید یک دپارتمان سئو را راه‌اندازی و شروع به استخدام کنید، باید مطمئن شوید که افرادی که به تیم خود اضافه می‌کنید از بهترین‌ها در کار خود هستند. استخدام متخصصین سئو یا به اصطلاح سئو کار از چند جهت حائز اهمیت است: باعث تقویت عملکرد تیم فعلی شما و ارتباط با مخاطبان هدفی میشود که به صورت ارگانیک به صفحات هدف و فرود شما وارد شده اند و همچنین نه تنها استعداد‌های جدیدی را به مجموعه معرفی می‌کند بلکه موجب میشود بتوانید بهتر و اثر گذار تر لیدهای هدف را جذب نمایید و موجب بهبود سئو سایت خود گردید.

این که چه کسی را در چه زمانی و با چه اولویتی به استخدام در بیاورید به چندین عامل مختلف بستگی دارد. مثلاً اگر بودجه محدودی برای توسعه تیم سئو دارید، می‌توانید از سئوکارانی که به شکل دورکار فعالیت می‌کنند استفاده کنید. در این صورت باید توجه کنید تا فرد مورد نظر مهارت‌های سئو متنوعی داشته باشد اگرچه سطح مهارت‌های او ممکن است چندان عمیق نباشند و صرفاً به مسائل پایه‌ای مسلط باشد. در نتیجه او می‌تواند کار چند سئوکار متوسط را یک نفره انجام دهد؛ اما اگر بودجه کافی دارید و سئو و دیجیتال مارکتینگ از اولویت‌های مجموعه شما به شمار می‌آید، آن وقت می‌توانید با یک آژانس سئو  مانند وینت سئو یا با آژانس های تبلیغاتی مانند امپریال برند همکاری کنید. در این صورت شاهد تیمی از متخصصین سئو خواهید بود که هر کدام از اعضای آن در یک حیطه از سئو تخصص دارند و به شکل متمرکز روی آن کار می‌کنند و اگر هم خودتان خواستید در این زمینه مهارت کسب نمایید می توانید در دوره های آموزش سئو در وینت آکادمی با برترین اساتید حوزه دیجیتال مارکتینگ نظیر جناب آقای دکتر مهریزدان شرکت نمایید. 

 

مهارت‌های سئو مورد نیاز برای تشکیل یک تیم کامل

انواع مهارت‌های سئو

مهارت‌های جانبی سئو

چگونگی تشخیص کمبود مهارت در تیم‌های سئو

خود ارزیابی تیم سئو

ارزیابی خارجی تیم سئو

روش دیگر ارزیابی داخلی تیم سئو

تشخیص سایر مهارت‌ها و تجربیات مفید در زمینه سئو

اقدامات لازم بعد از شناسایی کمبود مهارت‌ها در تیم سئو

نحوه مصاحبه با متخصصین سئو

مصاحبه رسمی استخدام سئو کار

مکالمه غیر رسمی برای استخدام متخصص سئو

تسک خانگی یا انجام پروژه سئو به صورت دور کاری

تسک لایو برای مصاحبه با سئو کار یا متقاضیان شغل سئو

مصاحبه اصولی با متخصصین سئو در سطوح مختلف

در مورد سطح شغل، شفافیت داشته باشید

سوالات بهینه سازی on-page یا سئوی داخلی

سوالات مرتبط با سئو فنی

سوالات مربوط به روابط عمومی دیجیتال در دیجیتال مارکتینگ و سئو

سوالات مربوط به آنالیتیکس و تحلیل در سئو

سوالات مربوط به استراتژی سئو

سوالات مربوط به مدیریت پروژه سئو

پرهیز از سوگیری در استخدام متخصصین سئو

فایل‌های CV و رزومه‌ بدون اسم

پنل‌های مصاحبه کاری با متقاضیان سئو را متنوع کنید

به رزومه و CV بیش از حد بها ندهید

نکاتی که در هنگام استخدام تیم سئو باید بدانید

جمع بندی

 

 

 

 

 

 

 

مهارت‌های سئو مورد نیاز برای تشکیل یک تیم کامل

در استخدام متخصصین سئو به شکل تیمی، باید در نظر داشته باشید که همانطور که افراد مختلف با یکدیگر فرق دارند، تیم‌ها نیز متفاوت هستند و همه آنها ویژگی‌های یکسانی ندارند. در نتیجه وقتی که قصد تشکیل دپارتمان سئو را دارید، باید ابتدا مشخص کنید که سازمان شما چه نیازهایی دارد و سپس تیمی را استخدام کنید که مطابقت بیشتری با نیازهای شما دارند. برای این کار، توجه کنید که چه مجموعه‌ای از مهارت‌ها در حال حاضر در سازمان شما موجود هستند و از آن طرف در چه زمینه‌هایی جای یک نیروی متخصص خالی است.

 

 

انواع مهارت‌های سئو

قبل از هر چیز، بیایید نگاهی بیندازیم که مهم‌ترین مهارت‌ها برای یک سئوکار شامل چه مواردی می‌شود. در اینجا ما دو دسته بندی کلی را برای انواع مهارت‌های سئو در نظر گرفته‌ایم: مهارت‌های عملی (مهارت‌های فنی که برای بهبود سئو سایت ضروری هستند) و مهارت‌های نرم (همان soft skills – مهارت‌هایی که برای فعالیت در گروه و ایجاد داینامیک تیمی لازم هستند).

مهارت‌های عملی سئو

در اغلب موارد برای استخدام متخصصین سئو، مهارت‌های عملی در اولویت قرار می‌گیرند و تمرکز بیشتری روی آنها می‌شود. این امر طبیعی است چرا که در نهایت یک مجموعه از دپارتمان سئو خود انتظار دارد تا عملکرد سئو سایت را به شکلی مؤثر ارتقا دهد. این که چگونه این مجموعه از مهارت‌ها را در سازمان فراهم می‌کنید، می‌تواند ترکیبی از تیم‌های سئو، فریلنسرها و شرکت‌های خارج از سازمان نظیر وینت سئو باشد. مهارت‌های عملی سئو این‌ها هستند:

·      بهینه سازی داخلی سایت On-page seo

·      بهینه سازی فنیtecnical-seo

·      بهینه سازی خارجی سایت of- page seo 

 

این مقاله نیز میتواند در مورد داده های ساختار یافته و اسکیما در مورد سئوی درون صفحه شما را کمک نماید.

اسکیما چیست و نقش آن در سئو

 

·      روابط عمومی دیجیتال

·      تحلیل داده

·      توسعه استراتژی

·      مدیریت پروژه و اصلاح زیر ساخت ها

 

برای کسب اطلاعات بیشتر در حوزه سئو خارج از صفحه مقاله اهمیت بک لینک و شبکه لینک سازی را بخوانید

اهمیت بک لینک در سئو

 

اصلاً نگران نباشید وینت سئو با سال ها فعالیت درحوزه سئو و بهینه سازی سایت میتواند برای تشکیل و ایجاد تیم تخصصی سئو و تولید محتوا به عنوان دوست و یاور به شما ، مشاوره سئو ارائه نماید .برای این منظور میتوانید با کارشناسان وینت سئو در ارتباط باشید.

مهارت‌های نرم سئو

اگر چه مهارت‌های فنی بیشتر به چشم می‌آیند، اما این چیزی از اهمیت مهارت‌های نرم در زمینه سئو کم نمی‌کند. این مجموعه از مهارت‌ها مربوط به روابط بین فردی کارکنان می‌شود و می‌تواند به تیم شما کمک کند تا در فضای سالم‌تری با یکدیگر همکاری کنند و به شکلی کارآمد و مؤثر به اهداف تعیین شده دست یابند. این مهارت‌ها عبارت هستند از:

·      توانایی مشاوره

·      ارتباطات کتبی و شفاهی

·      توانایی رهبری

·      توانایی آموزش سایر دپارتمان‌ها

 

 

 

مهارت‌های جانبی سئو

می‌توان یک دسته سوم نیز برای انواع مهارت‌های سئو در نظر گرفت که آن را مهارت‌های جانبی می‌نامیم. این دسته از مهارت‌ها، لزوماً محدود به متخصصین سئو نمی‌شود اما می‌تواند به تیم شما کمک کند تا کارایی بیشتری داشته باشند. این که آیا هر کسی که در زمینه سئو کار می‌کند باید تسلط بالایی به این دسته از مهارت‌های جانبی داشته باشد یا نه قابل بحث است؛ اما در هر صورت، آشنایی با این مهارت‌ها برای متخصصین سئو یک مزیت محسوب می‌شود و به آنها کمک می‌کند تا بتوانند کار خود را سریع‌تر انجام دهند.

صرف آشنایی با این مهارت‌ها باعث می‌شود تا متخصصین سئو بتوانند با افرادی که به شکل تخصصی در این زمینه‌ها کار می‌کنند، همکاری موثرتری داشته باشند چرا که درک بهتری از چالش‌های احتمالی خواهند داشت و می‌توانند از بسیاری از آنها جلوگیری کنند. انواع مهارت‌های جانبی سئو شامل این موارد می‌شوند:

·      دستکاری دیتا (R, Python)

·      کد نویسی

·      کپی رایتینگ و ویرایش

·      مدیریت تیم

·      کنترل بودجه

 

 

ابزار جانبی سئو

 

توجه داشته باشید که انواع مهارت‌های سئو که در اینجا از آنها اسم بردیم، شامل تمام مهارت‌های لازم برای فعالیت در زمینه سئو نمی‌شود؛ اما به شما نشان می‌دهد که مهارت‌های پایه در زمینه سئو شامل چه مواردی است و یک تیم سئو موفق باید در چه زمینه‌هایی ماهر باشد.

 

خواندن این مقاله نیز در زمینه حرفه ای شدن در سئو خارج از لطف نیست که به شما پیشنهاد میکنیم حتما بخوانید

چطور در سئو حرفه ای شویم؟

 

 

 

چگونگی تشخیص کمبود مهارت در تیم‌های سئو

برای توسعه تیم سئو،‌ هم می‌شود افراد جدیدی را به تیم اضافه کرد و هم می‌شود مهارت افراد فعلی را ارتقا داد؛ اما قبل از آن، باید دید که تیم فعلی اصلاً در چه زمینه‌هایی کمبود دارد و سپس به فکر چاره بود.

اگر همکاری نزدیکی با تیم سئو شرکت خود داشته باشید و به طور روزمره با آنها در تماس باشید، به احتمال زیاد تا به الآن پی برده‌اید که نقاط قوت آن‌ها در چه مواردی است و یا به طور کلی آنها به چه حیطه‌هایی از سئو بیشتر گرایش دارند. شاید هم مانند اکثر تیم‌ها، تیم سئو شما نیز یک نفر باشد که پاسخگوی سؤالات فنی است و یا کسی که برای رفع مشکلات  E-A-T به همکاران خود کمک می‌کند.

در هر حال تشخیص نقاط ضعف تیم سئو قرار نیست یک پروسه طولانی و پیچیده باشد. در اینجا چند روش آسان و سریع را معرفی می‌کنیم که به کمک آنها می‌توانید درک خوبی از شایستگی‌ها و همچنین نقاط ضعف تیم سئو خود پیدا کنید.

 

 

خود ارزیابی تیم سئو

هر تیمی تا حد خوبی از نقاط قوت و ضعف خود خبر دارد؛ بنابراین اولین راهکار در زمینه ارزیابی تیم سئو می‌تواند این باشد که از آنها بخواهید تا به خودشان در مهارت‌های مختلف مربوط به سئو نمره بدهند. طریقه نمره دهی می‌تواند به این شکل باشد که مانند تصویر زیر برای هر مهارت، سه سؤال مربوط به تجربه، دانش تئوری و تسلط در نظر بگیرید و از آنها بخواهید تا در هر یک از این موارد، از یک تا ده به خود نمره بدهند.

 

دپارتمان سئو

 

با توجه به عکس بالا  موارد را برای امتیاز دهی می توانید به صورت زیر دسته بندی نمایید و از تیم سئوی خود بخواهید مانند عکس بالا به خود نمره دهند.

1- در مورد انواع کانال های ورودی که منجر به ورود و خوانش مطالب و محتوای سایت تان می شود به چه میزان دانش دارید؟

2- در مورد روش های اجرایی و تئوری افزایش بازدید و تئوری طراحی لندینگ پیج ها و روش های تبدیل مشتریان به چه میزان دانش دارید؟

3- در مورد دانش جستجوی کلمات کلیدی پر کاربرد و وزن و سختی کلمات کلیدی که منجر به هدایت کاربران به صفحات شما می شود چه میزان اطلاعات دارید و تا چه میزان به دانش خود و تجربه خود اعتماد دارید؟

4- تا چه میزان در مورد منابع اصلی وب سایت و عواملی که منجر می شود بتوانید صفحات وب سایت را به شکل کارآمد بهینه سازی نمایید اطلاع و دانش دارید؟

5- در مورد روش های اجرایی لینک سازی داخلی و لینک سازی خارجی و عواملی که منجر میشود صفحات شما با مشکلات و خطاهایی مواجه شود که برای این صفحات مشکلات ایندکس گوگل را ایجاد کند آشنایی دارید؟

6- آیا شما انواع خطاها و خطاهای اصلی و فرعی را میشناسید و نکته مهم تر روش بهینه سازی و طراحی لید مگنت ها برای هدایت مخاطبان به صفحات فرود نهایی را می شناسید و می توانید به دانش و تجربه تان اعتماد نمایید؟

با این راهکار نه تنها قادر خواهید بود تا کمبودهای مهارتی در تیم سئو را شناسایی کنید، بلکه به همکاران خود این امکان را می‌دهید تا نسبت به وضعیت خودشان آگاه‌تر از قبل شوند و برای بهتر شدن تلاش کنند. این اقدام در کنار یک برنامه توسعه اصولی و مدون، می‌تواند باعث شود تا حتی بدون نیاز به استخدام نیروی جدید، تیم فعلی خود را در حد نیاز شرکت توسعه دهید و عملکرد سئو را بهبود ببخشید.

 

 

ارزیابی خارجی تیم سئو

اگر تیم سئو شما کوچک است و یا مدیر دپارتمان سئو تخصص و تجربه لازم در زمینه سئو را ندارد، آن وقت شما نیاز خواهید داشت تا از یک متخصص خارجی برای ارزیابی تیم سئو کمک بگیرید. مزیت استفاده از نیروی خارجی برای ارزیابی تیم سئو این است که نیروی خارجی هیچ سوگیری و تعارفی نخواهد داشت و می‌تواند یک ارزیابی کاملاً صادقانه و شفاف را از سطح مهارت‌های کارمندان شاغل در بخش سئو ارائه دهد.

این نیروی خارجی می‌تواند یک کوچ یا همان مربی شغلی باشد؛ اما با توجه به مباحث تخصصی دخیل در سئو، استفاده از مشاورین متخصص در زمینه سئو که تجربه مدیریتی نیز دارند می‌تواند مفیدتر باشد.

بگذارید صادقانه به شما بگوییم که شما میتوانید برای انجام پروژه های سئو و سایر موارد زیر به تیم وینت سئو اعتماد نمایید.

1- انجام پروژه های سئو

2- آموزش سئو حرفه ای

3- مشاوره سئو و روش های کارآمد بهینه سازی سایت

4- برگذاری دوره های آموزشی دیجیتال مارکتینگ و سئو به صورت تخصصی و یا شرکت در دوره های آنلاین وینت سئو

ما در وینت سئو با توجه به دانش و مهارت و تجربه متخصصان سئو میتوانیم به شما در راستای رسیدن به اهداف بازاریابی تان به صورت کارآمد کمک نماییم .شما میتوانید برای آشنایی بیشتر با خدمات سئو در وینت سئو با ما در ارتباط باشید.

 

تماس با کارشناسان وینت سئو 

 

 

 

روش دیگر ارزیابی داخلی تیم سئو

یک راه دیگر برای ارزیابی تیم سئو که بی شباهت به راهکار خود ارزیابی نیست، این است که از همکاران داخلی بخواهید تا به مهارت‌های سئو همکاران خود نمره بدهند. پس از مدتی همکاری، افراد درک خوبی از نقاط ضعف و قوت همکاران خود خواهند داشت و می‌توانند تشخیص دهند که توسعه تیم سئو باید در چه زمینه‌هایی صورت بگیرد. نحوه ارزیابی در این روش، می‌توانند مانند تصویر زیر باشد که در آن پرسیده شده «شما به تجربیات عملی همکارتان  در هر یک از زمینه‌های زیر چه نمره‌ای می‌دهید؟»

·      عیب یابی مشکلات ایندکسینگ

·      خلق راه حل برای مشکلات ایندکسینگ

·      عیب یابی مشکلات کراولینگ

·      خلق راه حل برای مشکلات کراولینگ

·      عیب یابی مشکلات رندرینگ

·      خلق راه حل برای مشکلات رندرینگ

 

 

سایر مهارت های سئو 

 

 

تشخیص سایر مهارت‌ها و تجربیات مفید در زمینه سئو

ممکن است اعضای تیم شما مهارت‌هایی داشته باشند که کم و بیش با کاری که برای شما انجام می‌دهند مرتبط باشد و در عین حال به آنها کمک کند تا در زمینه سئو نیز کارایی خود را بهبود ببخشند. یکی از راه‌های توسعه تیم سئو این است که این مهارت‌ها را شناسایی کنید و اعضای تیم خود را تشویق کنید تا از این مهارت‌های جانبی نیز در کار خود استفاده کنند. برای درک بهتر، یک نمونه از این مهارت‌ها را اینجا توضیح می‌دهیم:

تجربه کسب شده خارج از محل کار

سعی کنید فعالیت‌هایی که به عنوان سرگرمی و به شکل داوطلبانه انجام می‌شوند را زیر نظر بگیرید. مثلاً ممکن است مجموعه شما نیاز به یک مدیر داخلی داشته باشد و از آنجایی که هیچ کدام از اعضای تیم شما در حال حاضر نقش مدیر را برای همکاران خود ایفا نمی‌کند، شما به دنبال استخدام یک مدیر از خارج از مجموعه خواهید گشت؛ اما آیا به این فکر کرده‌اید که ممکن است در بین همین اعضای تیم شما کسی باشد که خارج از محل کار، تجربه مدیریتی داشته باشد و روی مهارت‌های خود در این زمینه کار کرده باشد؟

این احتمال وجود دارد که حداقل یکی از اعضای تیم شما سابقه مربیگری ورزشی داشته باشد، رهبری تور گردشگری را تجربه کرده باشد و یا به شکل داوطلبانه به افراد کارآموز مشاوره داده باشد. این‌ها تجربیات و سوابقی هستند که بسیاری از افراد آن را در رزومه یا CV خود ذکر نمی‌کنند و حتی ممکن است تا سال‌ها با شخصی همکار باشید اما ندانید که او در زندگی شخصی خود این تجربیات را از سر گذرانده؛ بنابراین برای کشف این استعدادهای پنهان، باید کمی عمیق‌تر به جستجو بپردازید و شاید بتوانید مهارت مورد نیاز را در بین افراد فعلی مجموعه پیدا کنید.

هرگز مهارت‌ها و تجربیات ارزشمندی که خارج از محل کار اندوخته می‌شوند را دست کم نگیرید؛ به خصوص در بین افراد جوان‌تر. چرا که ممکن است این افراد هنوز فرصت و یا اعتماد به نفس بروز این توانایی‌ها را پیدا نکرده باشند در حالی که در خارج از محل کار، این فعالیت‌ها را به نحو احسن انجام می‌دهند.

 

 

سرعت سایت در سئو

 

 

اقدامات لازم بعد از شناسایی کمبود مهارت‌ها در تیم سئو

وقتی که نقاط ضعف تیم سئو خود را شناسایی کردید و متوجه شدید که در چه حوزه‌هایی نیاز به پیشرفت وجود دارد، حالا باید تصمیم بگیرید که چگونه این نیاز را رفع کنید: آیا نیاز به استخدام نیروی جدید است یا می‌شود نیروهای فعلی را آموزش داد و یا آنکه به شکل پروژه‌ای و قراردادی، مشکل را موقتاً حل کرد.

استفاده از دوره‌های آموزشی سئو می‌تواند یک راهکار مؤثر برای توسعه تیم سئو باشد. بسیاری از این دور‌ه‌ها، به شکل رسمی برگزار می‌شوند و در پایان به شرکت کنندگان گواهی رسمی پایان دوره داده می‌شود. این دور‌ه‌ها هم به شکل آنلاین و هم حضوری برگزار می‌شوند.

البته وقتی صحبت از دوره‌های آموزشی سئو و به طور کلی تمرین و آموزش نیروهای فعال در یک مجموعه می‌شود، باید حساسیت ویژه‌ای نسبت به تعهد کارمندان به زندگی شخصی خودشان داشته باشید. سئو صنعتی است که در آن به شکلی دائمی باید خود را به روز نگه دارید و همین امر نیازمند صرف وقت زیادی برای شرکت در دوره‌های آموزشی سئو و یا مطالعه آخرین کتاب‌ها و مقالات مربوط به سئو است. با این حال اما بسیاری از افراد از سطح دانش و مهارت فعلی خود راضی هستند و تمایلی ندارند تا خارج از ساعات کاری، وقت خود را برای تقویت مهارت‌های کاری خود صرف کنند. حتی اگر این تقویت باعث پیشرفت زندگی حرفه‌ای آنها شود.

بنابراین نباید از تیم خود انتظار داشته باشید که خارج از محل و زمان کار، دائم در حال تلاش برای یادگیری مهارت‌های جدید و کار روی نقاط ضعف و قوت خود باشند. اگر می‌خواهید یک تیم سئو در حد استانداردهای جهانی داشته باشید، می‌توانید در طول ساعات کاری زمانی را صرفاً به آموزش و تقویت مهارت‌ها اختصاص دهید تا کارمندان در همان محیط کاری، روی انواع مهارت‌های سئو خود کار کنند و پیشرفت نمایند.

اگر خلاء‌های مهارتی بسیار عمیق هستند، آن وقت باید به دنبال استخدام نیروی جدید برای جبران کمبودها را داشته باشید. یکی از راه‌های انجام این کار، استفاده از خدمات آژانس‌های سئوی وینت سئو  و یا فریلنسرها است؛ بنابراین اگر به دنبال یک راهکار ریشه‌ای هستید، باید افراد جدیدی را که واجد شرایط هستند در شرکت خود استخدام نمایید. در ادامه مراحل استخدام متخصصین سئو را با جزئیات توضیح می‌دهیم:

ایجاد آگهی شغلی ( استخدام سئو کار)

مهارت‌هایی که در حال حاضر در تیم سئو شما کمبود آنها حس می‌شود،‌ پایه‌های آگهی شغلی شما را شکل می‌دهند. از این مهارت‌های بنیادی در نوشتن آگهی استفاده کنید و لیستی از توانایی‌های مربوط به آنها را همراه با توضیحات ذکر نمایید. برای مثال اگر حس می‌کنید که نیاز به یک نیروی جدید که تجربه بالایی در سئو فنی داشته باشد دارید، نقشی را تعریف کنید که تمرکز آن روی مهارت‌های مربوط به سئو فنی است.

برای مثال به این آگهی توجه کنید:

 

مهارت‌ها و تجربیات ضروری نیروی سئو

هر فردی با فرد دیگر متفاوت است و تجربه کاری منحصر به فرد شما همراه با شایستگی شما برای این شغل ممکن است دقیقاً همان چیزی باشد که ما به دنبالش می‌گردیم. با این توضیحات، در ادامه لیستی از مهارت‌ها و تجربیاتی که ما از افراد متقاضی برای این شغل انتظار داریم را لیست کرده‌ایم. لطفاً با دقت آنها را بخوانید و اگر هم می‌خواهید قبل از اقدام برای این شغل با جزئیات راجع به شرایط فنی آن صحبت کنید، با ما تماس بگیرید.

·      درک نحوه تعامل وب سایت‌ها با سرورها

·      توانایی خواندن HTML، جاوا اسکریپت و CSS و درک این که چگونه آنها را برای اهداف سئو بهینه سازی کنیم

·      توانایی انتقال مفاهیم فنی به افرادی که دانش فنی ندارند به شکلی که این افراد بتوانند اهمیت، تأثیر و راهکارهای فنی را درک کنند

·      درک نحوه تعامل موتورهای جستجو با وب سایت‌ها

·      درک المان‌های اساسی مانیتور کردن اهداف سئو با این هدف کمک به ربات‌های جستجو برای کشف وب سایت و خزیدن (crawling) در آن

·      تجربه کاری در زمینه ایندکسینگ، کراولینگ، سرعت و رندرینگ

·      تجربه کاری در زمینه سئو فنی برای CMS 

·      توانایی تولید محتوای هدف بر اساس پرونای مخاطبان

·      توانایی طراحی استراتژی لندینگ پیجهای هدف و لینک بیلدینگ داخلی 

·      توانایی استراتژی هدف در لینک سازی خارجی و رپورتاژ

مهارت‌ها و تجربیات جانبی

مهارت‌هایی که در اینجا لیست می‌کنیم، مهارت‌هایی هستند که بعد از اخذ این شغل ممکن است به شکل روزمره به آنها نیاز نداشته باشید؛ اما با این حال، ما فکر می‌کنیم که داشتن آنها باعث می‌شود تا کارها به شکلی راحت‌تر پیش بروند:

·      مهارت‌های ارتباطی

·      تجربه طرح ریزی کلی استراتژی سئو

·      تجربه یکپارچه کردن وب سایت‌ها

از یاد نبرید که استخدام یک متخصص سئو که در همه مهارت‌ها سطح بالایی را از خود نشان دهد و همه ویژگی‌های مورد نظر شما را داشته باشد کاری بسیار دشوار و در بعضی موارد غیر ممکن است. اکثر ما به یک حیطه خاص از سئو گرایش داریم که می‌تواند تکنولوژی سئو، محتوا، روابط عمومی دیجیتال و... باشد. با این توضیحات، از شما دعوت می‌کنیم تا این دو نکته مهم را نیز در خصوص استخدام متخصص برای دپارتمان سئو را مد نظر قرار دهید:

بیش از حد دایره را تنگ نکنید

در توصیف موقعیت شغلی بیش از حد به جزئیات نپردازید. مثلاً به این فکر کنید که آیا واقعاً به یک متقاضی نیاز دارید که بیش از دو سال تجربه با پایتون یا هر زبان برنامه نویسی دیگری را داشته باشد؟ آیا این فرد جدید باید توانایی کد نویسی در HTML، جاوا اسکریپت و CSS را داشته باشد یا همین که بداند این زبان‌ها چگونه روی سئو اثر می‌گذارند کافی است؟ آیا نیاز دارید تا فرد مورد نظر شما مهارت‌های کپی رایتینگ داشته باشد یا این که مهارت خلاصه نویسی عالی در اولویت قرار دارد؟

اگر در آگهی شغلی خود تعداد تاکید افراطی روی مهارت‌ها و تجربیات کنید و بیش از حد کمال گرا باشید، آن وقت ممکن است متقاضیانی را که توانایی‌های لازم و کافی را برای کار در آن جایگاه دارند از دست بدهید چرا که ممکن است این افراد خود را واجد شرایط ندانند و پا پیش نگذارند.

مزایای همپوشانی مهارت‌ها

این که در یک تیم افراد بیشتری را با مهارت‌های مشابه داشته باشید مزایای زیادی به همراه دارد. برای مثال، فرض کنید که برای جذب یک متخصص سئو on-page آگهی زدید و حالا یک متقاضی پیدا شده که علاوه بر مهارت مورد نیاز، سابقه‌ای هم در زمینه سئو فنی دارد. شما باید به این ویژگی به عنوان یک مزیت نگاه کنید، حتی اگر همین حالا یک متخصص سئو فنی فوق العاده در تیم خود داشته باشید. چرا که دنیای سئو دنیای پهناوری است همیشه چیزهای جدیدی برای یاد گرفتن وجود دارند. به همین دلیل جمع آوری افرادی که تخصص‌های مشابهی دارند اما در زمینه‌های متفاوتی کار می‌کنند، باعث ایجاد نگرش‌های جدیدی می‌شود که در نهایت به نفع تیم خواهد بود.

 

 

استخدام سئوکار

 

 

نحوه مصاحبه با متخصصین سئو

برای اینکه چگونه یک مصاحبه حرفه‌ای عالی را تدارک ببینیم، تعداد بی شمار از راهنماها و دستورالعمل‌ها وجود دارند که می‌توانید از آنها استفاده کنید. چیزی که در اینجا روی آن تمرکز می‌کنیم، این است که ببینیم مصاحبه با متخصصین سئو چه ظرافت‌های خاصی دارد و چگونه باید یک مصاحبه فنی و اصولی که مهارت‌های سئو را ارزیابی می‌کند،‌ انجام دهیم.

تجربه نشان داده که مصاحبه برای جذب متخصص سئو معمولاً به یکی از این دو شکل انجام می‌گیرد:

·      بحث و صحبت راجع به تجربیات و مهارت‌ها

·      سپردن یک تسک (کار) عملی برای آزمودن متقاضی که معمولاً با اهمال کاری از سوی متقاضی مواجه می‌شود

این که هر کدام از این مدل‌های مصاحبه چه مراحلی دارد، چگونه می‌شود آنها را با هم ترکیب کرد، برای چه دسته از متقاضیانی مناسب هستند خود تحت تأثیر عوامل متعددی است؛ اما آیا این ها مطلوب‌ترین راه برای سنجش شایستگی یک متقاضی سئو هستند؟

روند مصاحبه با متخصصین سئو

این که مصاحبه خود را چگونه ساختار بندی می‌کنید باید به چند عامل بستگی داشته باشد که شامل این دو مورد مهم نیز می‌شوند:

·      مهارت‌های مورد نیاز برای شغل

·      میزان ارشدیت (شایستگی، کفایت) مورد نیاز برای شغل

برای مثال، سؤالاتی که از یک سئوکار با دو سال سابقه پرسیده می‌شود نباید همان سؤالاتی باشند که از یک سئوکار با ده سال سابقه که برای پست مدیریتی اقدام کرده پرسیده می‌شود.

تکنیک‌ها و فعالیت‌های گوناگونی هستند که به کمک آنها می‌توانید میزان شایستگی یک متقاضی را برای شغل مورد نظر بسنجید و همچنین به آنها کمک کنید که متوجه شوند آیا شرکت و مجموعه شما گزینه‌ مناسبی برای آنها هست یا نه.

 

 

مصاحبه رسمی استخدام سئو کار

بسیاری از ما در مصاحبه‌های رسمی که با حضور یک متقاضی جویای کار انجام می‌شود شرکت داشته‌ایم. این نوع از مصاحبه روش خوبی است تا در مدت زمانی کوتاه پی ببرید که آیا کاندیدای مورد نظر به شرایط شما نزدیک است یا نه. در تئوری، قرار است تا این سبک از مصاحبه به مصاحبه‌گر و مصاحبه شونده امکان دهد تا به شکلی عمیق راجع به توانایی‌ها و تجربیات صحبت کنند.

اما در واقعیت،‌ این سبک از مصاحبه‌های رسمی نواقص زیادی دارد که باعث می‌شود نتوان آن را به عنوان روشی دقیق برای سنجش توانایی‌های متقاضی قلمداد کرد. بسیاری از افراد هستند که در شرایط پر فشار یک مصاحبه رسمی که به شکل رو در رو برگزار می‌شود، نمی‌توانند توانایی‌های خود را به رخ بکشند. به این فکر کنید که بسته به این که فرد برای چه شغلی اقدام کرده است، ممکن است هرگز در طول دوران کاری خود لازم نباشد تا در یک اتاق به شکل رو در رو با شخص دیگری مصاحبه کند. پس چرا باید مصاحبه کاری او را به این شکل برگزار کرد؟ درست است که پرسیدن برخی از سؤالات در این نوع مصاحبه می‌تواند کمک شایانی به شناخت متقاضی بکند؛ اما برای آن که از توانایی‌ها و استعدادهای منحصر به فرد یک متقاضی آگاه شویم، باید روش‌های موثرتری را برای مصاحبه با متخصصین سئو به کار بگیریم.

البته لازم به ذکر است که برخی از پست‌ها در صنعت سئو وجود دارند که لازمه فعالیت در آنها برگزاری جلسات خصوصی با مشتریان در محیطی کاملاً مشابه با محیط مصاحبه رسمی است. به طور مشخص متخصص سئو در زمینه مدیریت پروژه یا کاربر، یکی از این پست‌ها است؛ بنابراین برای جذب متخصص سئو در این نوع از پست‌ها، برگزاری مصاحبه رسمی با همان محیط خشک و پر فشار می‌تواند راهکار خوبی برای سنجش صلاحیت متقاضی باشد.

 

 

مکالمه غیر رسمی برای استخدام متخصص سئو

یک روش نسبتاً غیر رسمی برای کسب اطلاعات راجع به مهارت‌ها و تجربیات یک متقاضی برگزاری یک گپ و گفت گرم و به دور از آداب و رسوم اداری است. فضای این نوع از مصاحبه فشار کمتری به متقاضی وارد می‌کند و به او این فرصت را می‌دهد تا پا به پای مصاحبه کننده، سؤالات خود را بپرسد و صرفاً پاسخگوی سؤالات نباشد.

این روش از مصاحبه راهکار خوبی است تا بسنجیم که یک متقاضی چگونه در جلسات تیمی رفتار می‌کند، آیا توانایی همکاری با آژانس‌های خارجی را دارد و یا می‌تواند با تأمین کننده ارتباط برقرار کند. برای پست‌هایی که در آنها ارائه محصولات و خدمات به شکل رسمی و یا مذاکره با مشتری در شرح وظایف نیست، برگزاری مصاحبه غیر رسمی شیوه خوبی است که به شما نشان می‌دهد متقاضی مورد نظر تا چه حد برای فعالیت در آن پست مناسب است.

 

 

دیجیتال مارکتینگ در سئو

 

 

تسک خانگی یا انجام پروژه سئو به صورت دور کاری

معمولاً دومین یا سومین مرحله از روند مصاحبه سئو، ارائه یک تسک یا همان کار خانگی به متقاضی است. این تسک می‌تواند ارائه ارزیابی کامل از صفحات یک وب سایت با توجه به معیارهای سئو باشد یا حتی تبلیغ یک پروژه دیجیتال مارکتینگ. فلسفه دادن تسک خانگی به متقاضی این است که او را در شرایطی قرار دهیم تا در مدت زمانی مشخص با یک مشکل یا چالش دست و پنجه نرم کند و بهترین راه حلی که به ذهنش می‌رسد را ارائه دهد. مزیت تسک خانگی این است که به مصاحبه کننده امکان می‌دهد تا ببیند اگر متقاضی با مشکلات روزمره سئو مواجه شود، چگونه واکنش نشان می‌دهد و توانایی‌های خود را در عمل ثابت کند.

اما توجه داشته باشید این که مرحله تسک خانگی در مصاحبه را به شکل اصولی و استاندارد انجام دهید، کار راحتی نیست و چالش‌هایی در این مسیر وجود دارند.

یکی از این چالش‌ها این است که از آنجایی که متقاضی قرار است این تکالیف را در وقت آزاد خود در خانه انجام دهد، بسیار پیش می‌آید که بنا به دلایل مختلف انجام تکالیف را عقب می‌اندازد و دیرتر از موعد آنها را تحویل می‌دهد. یکی از دلایل این پشت گوش انداختن این است که به احتمال زیاد، متقاضی برای آگهی‌های شغلی دیگری نیز اقدام کرده است و آنها نیز به او تسک‌های خانگی داده‌اند. کار کردن روی این تسک‌ها به شکل همزمان باعث می‌شود او نتواند بعضی از تسک‌ها را در موعد مقرر آماده کند و این موضوعی است که مصاحبه کننده باید آن را در نظر داشته باشد.

علاوه بر آن، یکی دیگر از چالش‌های رایج در انجام تسک خانگی این است که برای انجام این تسک‌ها به نحو احسن، دسترسی داشتن به برخی از ابزارهای تخصصی سئو ضروری است. البته که ابزارهای سئو رایگان نیز وجود دارند اما همانطور که می‌دانید، نسخه‌های رایگان قابلیت‌های کمتری به کاربر می‌دهند و به همین دلیل ممکن است کیفیت انجام تسک کمتر از چیزی باشد که انتظار می‌رود. همچنین بعضی از متقاضیان که در حال حاضر در یک شرکت دیگر مشغول به کار هستند و برای پیوستن به شرکت شما اقدام کرده‌اند، ممکن است از نظر اخلاقی احساس خوبی نداشته باشند که از ابزارهایی که شرکت فعلی آنها لایسنس آن را خریداری کرده، برای انجام تسک خانگی در یک مصاحبه کاری استفاده کنند.

 

مطالعه این مقاله را به شدت به شما پیشنهاد میکنیم:

   کارکردن با یکی از کارآمدترین ابزارهای رایگان سئو

را در این مقاله بیاموزید.

 

همچین مطالعه این مقاله نیز خالی از لطف نیست:

با 10 روند سئو مهم که هر سئو کار باید آن ها را بداند آشنا شوید.

 

 

این مقاله برای شمایی نوشته شده است که نیاز دارید برای تبدیل شدن به سئو کار حرفه ای، نقشه راه درستی را پیدا نمایید:

راهنمای گام به گام سئو 

 

بنابراین بهتر است در طراحی تسک خانگی، تسک‌هایی را به متقاضی ارائه کنید که نیاز به ابزارهای تخصصی سئو ندارند و یا اگر هم می‌خواهید حتماً توانایی او در انجام تسک‌های پیچیده را بسنجید، می‌توانید به شکل موقت دسترسی به ابزارهای سئو مورد نیاز را برای او فراهم کنید.

چالش بعدی که در انجام تسک خانگی رایج است، عدم اعتماد متقاضی به کارفرما است. چرا که انجام برخی از تسک‌های خانگی نیازمند صرف زمان و انرژی زیادی است. گاهی پیش می‌آید که متقاضی این زمان و انرژی را صرف می‌کند و تسک را به شکلی مطلوب انجام می‌دهد اما در نهایت بنا به هر دلیلی، استخدام نمی‌شود و عملاً زحمات او هدر می‌روند. در برخی موارد نیز که متاسفانه تعداد آنها کم نیست، کارفرمایان از نتیجه کارهایی که متقاضیان در مصاحبه شغلی انجام می‌دهند استفاده مادی می‌کند در حالی که حتی فرد مورد نظر به استخدام آن شرکت در نیامده است و در مصاحبه رد شده است.

این عدم اعتماد از سوی کارفرما به متقاضی نیز وجود دارد. چرا که همانطور که از اسم آن پیدا است،‌ تسک خانگی در خانه و به دور از چشم کارفرما انجام می‌شود و این احتمال وجود دارد که متقاضی از کمک افراد دیگر برای انجام این تسک بهره برده باشد.

یکی دیگر از مشکلات جانبی ارائه تسک خانگی در مصاحبه با متخصصین سئو این است که گاهی در روند انجام و ارائه این تسک، متقاضی با چالش‌هایی مواجه می‌شود که در محیط کار واقعی ممکن است هرگز به آنها بر نخورد.

برای مثال، بعد از آن که تسک خانگی انجام شد، معمولاً از متقاضی خواسته می‌شود که راه حل خود را در یک جلسه پرسش و پاسخ توضیح دهد. همانطور که بالاتر اشاره کردیم، این جلسات ممکن است اضطراب زیادی به متقاضی وارد کنند و برای پست‌هایی که در آنها جلسات رو در رو به ندرت اتفاق می‌افتد،‌ این سبک از مصاحبه چندان کاربردی ندارد. چرا که ممکن است یک متخصص سئو راه حل فوق‌العاده‌ای برای یک مشکل سئو پیدا کرده باشد، اما به دلیل فشار موجود در فضای مصاحبه رو در رو، نتواند این راه حل را به شکل قابل قبولی توضیح دهد.

 

 

تسک لایو برای مصاحبه با سئو کار یا متقاضیان شغل سئو

ارائه تسک لایو یا زنده به متقاضی یک روش رایج در مصاحبه‌های مهندسی است اما هنوز آنطور که باید در دنیای مصاحبه‌های سئو رواج نیافته است. تسک لایو به این صورت است که در همان حین مصاحبه با متخصصین سئو، یک مشکل یا چالش مرتبط با سئو به آنها ارائه می‌شود تا در لحظه آن را حل کنند. مزیت تسک لایو این است که کارفرما می‌تواند به راحتی همه ابزارهای تخصصی لازم را در اختیار متقاضی قرار دهد، ریسک تقلب در انجام تسک و کمک گرفتن از افراد دیگر تقریباً به صفر می‌رسد و همچنین دیگر لازم نیست متقاضی خارج از زمان مصاحبه، بخشی از روز خود را به انجام تکالیف کاری که هنوز در آن استخدام نشده اختصاص دهد. یک نمونه از تسک لایو را در تصویر زیر مشاهده می‌کنید:

 

تسک لایو

 

تسک لایو :

لطفاً به این لینک نگاهی بیندازید. به طور مثال Impbrand.com  این صفحه در سه ماه اخیر شاهد کاهش ترافیک ارگانیک بوده است. به شکلی که در تاریخ بیستم مرداد ماه  ترافیک ارگانیک صفحه به نصف رسیده بود.

1.  لطفاً با ما در میان بگذارید برای آن که ریشه مشکل را هر چه زودتر پیدا کنید، نیاز به چه اطلاعاتی دارید. سپس ما این اطلاعات یا همان دیتا را در اختیار شما قرار می‌دهیم.

2.  با توجه به دیتایی که در مرحله اول این تسک به شما داده‌ایم، اقدامات بعدی شما برای کشف علت کاهش چشمگیر ترافیک ارگانیک این صفحه در ماه‌های اخیر چه خواهد بود؟

البته بدیهی است که انجام تسک لایو در حضور کارفرما و محیط مصاحبه، ممکن است برای متقاضی بسیار دلهره آور باشد. برای آن که از میزان استرس آن‌ها برای انجام تسک لایو بکاهید، خوب است تا از قبل به متقاضی خبر بدهید که قرار است در حین مصاحبه یک تسک لایو نیز انجام بدهد اما جزئیات این تسک را با او در میان نگذارید. همچنین توصیه می‌شود به متقاضی فضای کافی برای تمرکز روی تسک بدهید. اگر مصاحبه به شکل آنلاین است، اجازه بدهید تا میکروفون و دوربین برای دقایقی خاموش باشند یا اگر هم به شکل حضوری است، متقاضی را در اتاق تنها بگذارید تا سنگینی نگاه شما را حین فکر کردن به مسئله حس نکند!

مصاحبه همکاران در بخش سئو

همانطور که شما حق دارید تا با متقاضی آشنا شوید و ویژگی‌های او را بسنجید، متقاضی نیز حق دارد تا با محیط شرکت شما و همکاران احتمالی خود در دپارتمان سئو آشنا شود و سپس تصمیم بگیرد که آیا این محیط برای او مناسب است یا نه. برای آن که فرصت این آشنایی را به متقاضی بدهید، می‌توانید گزینه مصاحبه با همکاران را نیز در روند مصاحبه با متخصصین سئو در نظر بگیرید.

در این سبک از مصاحبه، به متقاضی اجازه داده می‌شود تا با چند نفر از همکاران احتمالی خود در شرکت گفتگو کند و از آنها بپرسد که شرایط محیط کار در این شرکت به چه شکل است. نکته مهم در خصوص مصاحبه با همکاران این است که هیچ یک از مدیران یا مسئولین مصاحبه نباید در این گفتگو حاضر باشند تا کارمندان بتوانند با خیال راحت و بدون نگرانی از واکنش مقامات بالا دستی، نظر واقعی خود را به اشتراک بگذارند و متقاضی سؤالاتی را که نمی‌تواند یا نمی‌خواهد از مصاحبه کننده بپرسد، مطرح نماید.

 

 

مصاحبه اصولی با متخصصین سئو در سطوح مختلف

یکی از چالش‌های مصاحبه کاری در هر صنعتی، تفاوت سطح بین مصاحبه کننده و مصاحبه شونده است. این که تشخیص دهید برای افرادی که در سطح خاصی از سئو قرار دارند، چه دسته از سؤالاتی مناسب است کار راحتی نیست. حتی اگر خودتان برای سال‌های زیادی در صنعت سئو فعالیت داشته‌اید، ممکن است نتوانید به درستی تشخیص دهید که از یک فرد نسبتاً تازه کار در سئو، باید انتظار چه مهارت‌ها و تجربیاتی را داشت. به همین شکل، ممکن است خودتان تجربه و دانش خاصی از سئو نداشته باشید اما در تیم استخدام و مصاحبه مشغول باشید. در این شرایط نیز شما قادر نخواهید بود تا به شکل دقیق دانش و مهارت‌های یک متخصص سئو را حین مصاحبه بسنجید.

به همین دلایل است که تشخیص سطح مهارت‌های مورد انتظار برای پست مورد نظر از اهمیت بالایی برخوردار است. یک راه برای تشخیص این سطح، این است که نگاه کنید ببینید فردی که قرار است او را استخدام کنید، قرار است با چه مشکلاتی سر و کار داشته باشد. برای حل این مشکلات، به چه مهارت‌هایی و با چه سطحی نیاز است؟ سپس این مهارت‌ها را اولویت بندی کنید. ببینید کدام یک از آنها برای حل مشکلات پیش بینی شده کاملاً ضروری و غیر قابل چشم پوشی هستند و کدام یک از آن‌ها صرفاً کمک می‌کنند تا کارها راحت‌تر پیش برود.

اگر فکر می‌کنید آشنایی کافی با مشکلات و راه حل‌های موجود در دنیای سئو را ندارید، حتماً یا از اعضای تیم سئو خود و یا از یک مشاور خارجی در این خصوص مشورت بگیرید.

 

 

در مورد سطح شغل، شفافیت داشته باشید

اگر قرار است برای یک شغل ساده که در آن فقط کافی است اصول پایه‌ای سئو را بلد باشید فردی را استخدام کنید، باید در روند انجام مصاحبه سهل گیری بیشتری از خود نشان دهید و افراد مستعدی را که توانایی یادگیری بالایی دارند اما در انجام مصاحبه مانند یک مدیر با اعتماد به نفس نیستند از قلم نیندازید.

روی دیگر این سکه این است که ممکن است یک متقاضی حسابی شما را با سطح مهارت‌ها و تجربیات خود تحت تأثیر قرار دهد؛ بنابراین استخدام این فرد برای یک شغل که برای سطح مهارت‌های او بسیار پیش پا افتاده است، فایده‌ای نخواهد داشت و حتی اگر فرد مورد نظر به استخدام شما در بیاید، پس از مدتی کوتاه برای ارتقا شغلی تلاش خواهد کرد و به دنبال جایگاهی بهتر خواهد گشت.

سؤالات متناسب با سطح

برای آنکه مطمئن شوید در مصاحبه برای جذب متخصص سئو، بهترین فرصت ممکن را در اختیار متقاضیان قرار می‌دهید تا توانایی‌های خود را به رخ بکشند، ما در اینجا نمونه‌ای از سؤالات مربوط به مهارت‌های مختلف سئو را در سه سطح مبتدی، متوسط و حرفه ای دسته بندی کرده‌ایم که می‌توانید از آنها برای طراحی مصاحبه‌های خود ایده بگیرید.

 

 

بهینه سازی سایت و سئو

 

 

سوالات بهینه سازی on-page یا سئوی داخلی

·      سطح مبتدی در سئو

برای بهینه سازی یک صفحه با هدف رسیدن به حداکثر شانس دیده شدن در صفحه نتایج سرچ گوگل، کار خود را از کجا شروع می‌کنید؟

این سبک از سؤالات برای متقاضیانی که هنوز تجربه بالایی در زمینه سئو ندارند مناسب است. چرا که ممکن است آنها تجربه رویارویی مستقیم با مشکلات رایج در سئو را نداشته باشند، اما می‌توانید بسنجید که دانش تئوریک آنها در چه حدی است و نگرش آنها برای حل مسئله به چه شکل است.

·      سطح متوسط در سئو

یک مثال از زمانی که با استفاده از بهینه سازی on-page رتبه یک صفحه را ارتقاء دادید ارائه دهید. چه اقداماتی انجام دادید، چرا آن اقدامات را انجام دادید و نتیجه چه بود؟

این نوع از سؤالات به متقاضی فرصت می‌دهند تا تجربیات مستقیم خود از چالش‌های بهینه سازی on-page سئوی در صفحه را در میان بگذارند در حالی که لازم نیست بابت استراتژی پشت این اقدامات مسئولیت قبول کنند. آن‌ها می‌توانند دانش عملی خود را به رخ بکشند و همچنین اشاره کوچکی به منطق و فلسفه استراتژی‌های سئو داشته باشند.

·      سطح حرفه ای در سئو

یک مثال از زمانی که یک استراتژی هرس محتوا ( بهینه سازی محتوا از نظر تکنیکال و موارد سئوی بر صفحه با توجه به پرسونای مخاطب و هدف تولید محتوا و انتخاب هوشمندانه عناوین محتوا ) را به کار گرفتید و توسعه دادید ارائه دهید. استراتژی به چه شکل بود، چرا از آن استفاده کردید و نتایج آن چه بودند؟

این دسته از سؤالات به مصاحبه کننده امکان می‌دهد تا منطق و تفکر استراتژیک مصاحبه شونده را بسنجد. همچنین توانایی متقاضی در کشف بهترین روش برای رسیدن به نتایج مطلوب و توانایی آنالیز نتایج نیز به کمک این سؤالات ارزیابی می‌شوند.

 

حتماً این مقاله را بخوانید: تولید محتوای هدفمند پیشران کسب و کارهای نوین

 

 

 

سوالات مرتبط با سئو فنی

·      سطح مبتدی سئو

هنگام انجام یک ارزیابی کامل از سئو فنی، به چه مواردی توجه خواهید کرد؟

با کمک این سؤالات خواهید فهمید که آیا متقاضی دانش تئوریک قابل قبولی از فعالیت‌های پایه‌ای سئو فنی دارد یا نه.

·      سطح متوسط سئو

یک مثال از رویارویی خود با مشکل صفحات مشابه ( duplicate page) بزنید. چه چیزی باعث بروز این مشکل شد و شما چگونه آن را حل کردید؟

با این سبک از سؤالات می‌توانید بررسی کنید که تجربیات متقاضی در مسائل عملی سئو فنی تا چه حد عمیق است و همچنین می‌توانید بسنجید که او تا چه حد به مسائل تئوریک و نظری سئو فنی مسلط است.

·      سطح حرفه ای سئو

یک مثال از رویارویی خود با مشکل deindexation  (از ایندکس خارج شدن) بزنید و توضیح دهید که چگونه آن را تشخیص دادید و برای حل آن چه کردید.

این سؤالات دشوار به متقاضی فرصت می‌دهد تا تجربه و دانش وسیع خود در زمینه مشکلات جدی و پیچیده سئو تکنیکال یا همان فنی را به تصویر بکشد. همچنین احتمالاً در حین پاسخ به این سؤال، متقاضی به تجربه خود در به کارگیری سیستم‌های اتوماسیون و هشدار برای جلوگیری از این مشکلات اشاره خواهد کرد. نحوه مواجهه متقاضی با مشکلات فنی، نحوه برقراری ارتباط با سایر تیم‌ها برای پیدا کردن راه حل نیز در این سطح از سؤالات قابل سنجش خواهند بود.

 

 

 سوالات مربوط به روابط عمومی دیجیتال در دیجیتال مارکتینگ و سئو

·      سطح مبتدی سئو

اخیراً کدام یک از کمپین‌های روابط عمومی دیجیتال نظر مثبت شما را به خود جلب کرده است؟ اگر شما مسئول آن کمپین بودید، چه چیزهایی را تغییر می‌دادید؟

 اگرچه از متقاضی مبتدی انتظار نداریم تا خودشان به تنهایی کمپینی را راه اندازی کنند، اما این سؤال توانایی متقاضی در صحبت راجع به ایده‌های مرتبط به digital pr و سطح درک او از این پدیده را می‌سنجد.

·       سطح متوسط سئو

برای ما یک مثال از کمپینی بزنید که شما آن را راه اندازی کردید و در ابتدای مسیر،‌ نتایج پایین تر از سطح انتظار بودند؛ برای بهبود وضعیت کمپین چه اقداماتی انجام دادید؟

علاوه بر ارائه نمونه کارهای قبلی، در این سؤال توانایی تفکر استراتژیک متقاضی و همچنین توانایی انطباق پذیری او با چیزی که مدیا می‌خواهد و نیاز دارد سنجیده می‌شود.

·      سطح حرفه ای سئو

استراتژی شما برای راه اندازی یک کمپین با هدف ایجاد لینک در یک صنعت بسیار کنترل شده مثل صنعت دستگاه های صنعتی چه خواهد بود؟ در گذشته، چگونه توانستید موانع موجود در صنایع کنترل شده یا صنایعی که جاذبه چندانی ندارند را پشت سر بگذارید؟

این سؤال و سؤالات مشابه امکان بررسی دقیق سوابق کاری متقاضی را فراهم می‌کند. افزون بر آن، توانایی متقاضی برای خلق استراتژی‌های فکر شده و منظم در شرایطی که همراه با محدودیت‌های فراوان است، مورد ارزیابی قرار می‌گیرد.

 

 

ابزار آنالیتیکس و سئو 

 

 

سوالات مربوط به آنالیتیکس و تحلیل در سئو 

·      سطح مبتدی سئو

اگر KPI اصلی شرکت تعامل با مشتری (CONVERSATIONS) باشد، با نگاه به چه معیارهایی بررسی می‌کنید که آیا دپارتمان سئو در راستای این هدف حرکت می‌کند یا نه؟ به چه اطلاعاتی برای پاسخ به این سؤال نیاز خواهید داشت؟

مانند سؤالات قبل در سطح مبتدی ، این سؤال نیز کاری به تجربیات عملی متقاضی ندارد و صرفاً برای سنجش دانش تئوریک او مورد استفاده قرار می‌گیرد.

·      سطح متوسط در سئو

شما با چه فرآیندی از یکپارچه سازی دیتا در یک حساب جدید آنالیتیکس اطمینان حاصل می‌کنید؟

این سؤال نشان خواهد داد که آیا متقاضی با پدیده افشا سازی دیتا آشنایی دارد و از چه روشی برای تضمین پاک بودن دیتا استفاده می‌کند. همچنین با این سؤال متقاضی می‌تواند نشان دهد که خودشان چگونه می‌توانند دیتا را افشا سازی کنند.

·      شطح حرفه ای سئو

از تجربه خود در زمینه به کارگیری یک راهکار پیچیده برای رهگیری بگویید؛ مراحل انجام این کار و گزارش‌هایی که توانستید از طریق این راهکار تولید کنید را توضیح دهید.

همانطور که مشخص است، هدف از این سؤال سنجش عمق تجربیات متقاضی در پروژه‌های پیچیده آنالیتیکس سئو و راهکارهای رهگیری (tracking solution) است.

 

 

 

 سوالات مربوط به استراتژی سئو

·      سطح مبتدی سئو

به نظر شما اجزای کلیدی یک استراتژی موفق در زمینه سئو یا روابط عمومی دیجیتال چیست؟

این پرسش و پرسش‌های مشابه دانش تئوریک متقاضی در زمینه خلق استراتژی سئو و بهبود سئو سایت را می‌سنجد و همچنین به او اعتماد به نفس می‌دهد تا درباره دانش خود در زمینه‌های ارزیابی، اندازه گیری، گزارش و تداوم صحبت کند.

·       سطح متوسط سئو

از یکی از استراتژی‌های سئو که خودتان طراحی کردید و به نتایج مطلوبی منجر شد صحبت کنید. مراحلی که در این استراتژی طی کردید و نتایج نهایی را شرح دهید.

متقاضیان در پاسخ به این سؤال بهترین و موفق‌ترین پروژه خود را معرفی می‌کنند و به مصاحبه کننده امکان می‌دهند تا با جزئیات از تجربیات عملی آنها در زمینه خلق استراتژی سئو آگاه شود.

·      سطح حرفه ای سئو

از یکی از تجربیات ناموفق خود در زمینه خلق استراتژی سئو صحبت کنید و بگویید که برای جبران آن چه اقداماتی انجام دادید. در آینده برای جلوگیری از این تجربه ناموفق، چه تغییراتی ایجاد خواهید کرد؟

واکنش به شکست یکی از توانایی‌های مهمی است که هنگام جذب متخصص سئو باید به آن توجه کنید و این سبک از سؤالات با همین هدف طراحی شده‌اند تا ببینند متقاضی چگونه از شکست بازیابی می‌کند و از تجربیات تلخ خود چه درس‌هایی می‌گیرد.

 

 

 

 سوالات مربوط به مدیریت پروژه سئو

·      سطح مبتدی سئو

فرض کنید که به شما چند تسک مختلف داده می‌شود که موعد تحویل آنها یکسان است. اگر فقط وقت کافی برای انجام یکی از آنها را داشتید، زمان خود را چگونه مدیریت می‌کردید؟

همانطور که مشخص است این پرسش برای سنجش توانایی مدیریت زمان و توانایی‌های ارتباطی متقاضی طراحی شده است. چرا که یکی از چالش‌های همیشگی شغل مدیریت پروژه در سئو همین کمبود زمان است.

·      سطح متوسط سئو

یک مثال از تجربیات کاری خود بزنید که در آن ددلاین‌های پروژه‌های شما با یکدیگر تداخل داشت و توضیح دهید که چگونه توانستید انتظارات مشتریان را برآورده کنید؟

در این سؤال به جای تصور کردن یک موقعیت فرضی و سنجش دانش تئوریک متقاضی، از تجربیات او در محیط واقعی آگاه می‌شویم. متقاضی نشان خواهد داد که چگونه توانسته چالش‌های برنامه ریزی تحت شرایط سخت را مدیریت کند و در عین حال پاسخگوی انتظارات مشتریان یا هر کسی که در نتیجه آن پروژه دخیل بود باشد.

·      سطح حرفه ای سئو

یک مثال از پروژه‌ای بزنید که در آن یک تغییر مهم اتفاق افتاد و توضیح دهید که چگونه توانستید به ارتباطات، مدیریت زمان و تقسیم کار با توجه به این تغییر بزرگ رسیدگی کنید.

در این سبک از سؤالات شما قادر خواهید بود تا نگرش متقاضی نسبت به تغییرات بزرگ و ناگهانی در یک پروژه را بسنجید و ببینید که چگونه به عواملی که بر اثر این تغییر تحت تأثیر قرار می‌گیرند رسیدگی می‌کند. متقاضی در پاسخ به این سؤال فرصت پیدا خواهد کرد تا درباره نگرش خود در زمینه مدیریت خطی، تخصیص منابع و ارتباط با مشتریان یا صاحبین پروژه صحبت کند.

 

 

پرهیز از سوگیری در استخدام متخصصین سئو

یکی از مشکلاتی که صنعت سئو در همه جای جهان درگیر آن است، تبلیغ شدن عده مشخصی از افراد در کنفرانس‌ها، کمیته‌ها و داخل مشاغل است. برای آن که مطمئن شوید روند استخدام متخصصین در دپارتمان سئو به شکل عادلانه انجام می‌شود و تحت تأثیر این تبلیغات قرار نمی‌گیرد، باید تا جای ممکن هر گونه سوگیری در قضاوت و سنجش متقاضیان را کنار بگذارید.

 

 

رزومه سئو

 

 

فایل‌های CV و رزومه‌ بدون اسم

یکی از راه‌های پرهیز از سوگیری در روند جذب متخصص سئو، این است که فایل‌های رزومه و CV را به شکل ناشناس برای مسئولین استخدام بفرستید. این روش به خصوص در شرکت‌های بین‌المللی مورد استفاده قرار می‌گیرد چرا که ممکن است بعضی از مسئولین استخدام، نسبت به اسامی که نشانگر پیشینه قومیتی و نژادی متقاضی هستند سوگیری مثبت یا منفی داشته باشند.

البته شرایط ایده آل این است که این مسئولین استخدام دوره‌های آموزشی پرهیز از سوگیری را بگذارنند و در این زمینه از توانایی بالایی برخوردار باشند.

تست سوگیری

تست‌های پر شماری وجود دارند که به کمک آنها می‌توانید متوجه شوید که آیا مسئولین استخدام در شرکت شما حتی به شکل ناخودآگاه دچار سوگیری هستند یا نه. این سوگیری می‌تواند بر اساس ویژگی‌های شخصیتی مختلفی مثل جنسیت، معلولیت، رنگ پوست، قومیت و... باشد. یکی از این تست‌ها توسط سازمان غیر انتفاعی  Project Implicit طراحی شده است که محققین بین المللی در طراحی آن نقش داشته‌اند و هدف آنها آگاه سازی جوامع در خصوص سوگیری است. این تست سو گیری می‌تواند انواع سوگیری‌های احتمالی مثل جنسیت،‌ رنگ پوست و... را بسنجد.

 

 

پنل‌های مصاحبه کاری با متقاضیان سئو را  متنوع کنید

یک راه دیگر برای به حداقل رساندن سوگیری در فرآیند جذب متخصص سئو، استفاده از افراد مختلف در پنل‌های مصاحبه و فرایند تصمیم گیری است. برای مثال استفاده از زنان در تیم مصاحبه می‌تواند تأثیر مثبتی بر پرهیز از سوگیری جنسیتی در روند استخدام داشته باشد. در واقع تیم مصاحبه شما باید نمونه کوچکی از جامعه را نشان دهد، نه فقط نمونه کوچکی از افراد شاغل در شرکت.

 

 

به رزومه و CV بیش از حد بها ندهید

یکی از اشتباهات رایج در استخدام متخصصین سئو، توجه بیش از حد به رزومه و عناوین شغلی قبلی متقاضیان است. این کار باعث می‌شود تا از مهارت‌ها و استعدادهای یک متقاضی که ممکن است تجربه قابل توجهی نداشته باشد غافل شوید. برای جلوگیری از این اشتباه،‌ توصیه می‌شود تا چندان به عناوین شغلی قبلی، مدت زمان فعالیت در پست‌های گوناگون و یا نام برندهایی که با آنها همکاری داشته‌اند توجه نکنید. در عوض، سعی کنید در جلسه مصاحبه سؤالات فنی را بپرسید که به شما در سنجش مهارت و دانش متقاضی کمک می‌کنند. سؤالاتی که در پاراگراف‌های قبلی همین مقاله آنها را در سه سطح جونیور، متوسط و سنیور مرور کردیم می‌توانند در این زمینه به شما کمک کنند.

استخدام افرادی که تجربه اندک اما پتانسیل فراوانی دارند

همه ما بالاخره باید از یک جایی شروع به یادگیری می‌کردیم. بسیاری از افراد شاغل در صنعت سئو، آغاز حرفه خود را مدیون مدیری هستند که علی رغم تجربه اندک آنها در سئو، به آنها فرصت داد تا وارد این عرصه شوند و خود را محک بزنند. در واقع برای رشد این صنعت و افزایش انعطاف پذیری آن با تغییرات دنیای مدرن، ضروری است که مدیران بیشتری دست به این ریسک‌ها بزنند و افراد تازه‌ کار را استخدام کرده و آنها را آموزش دهند. البته، این کار چالش‌های خاص خودش را دارد و برای آن که به بهترین شکل انجام شود، نیاز به وجود یک تیم پشتیبانی قوی در مجموعه است.

 

 

بازاریابی دیجیتال

 

 

نکاتی که در هنگام استخدام تیم سئو باید بدانید

قبل از آنکه به استخدام نیروی جدید برای دپارتمان سئو بپردازید، نکاتی هستند که دانستن آنها خالی از لطف نیست:

دلایل مدت زمان کوتاه کارمندی

یکی از نکاتی که ممکن است در بررسی رزومه‌های افراد فعال در صنعت سئو نظر شما را جلب کند، مقاطع زمانی کوتاه از کارمندی در شرکت‌های مختلف است. برای مثال ممکن است در رزومه متقاضی ببینید که در محل کار قبلی خود فقط یک سال یا حتی کمتر کار کرده است. به شکل سنتی، نسبت به مدت زمان کوتاه کارمندی در رزومه دید مثبتی وجود نداشته است اما در صنعت سئو اوضاع کمی متفاوت است. چرا که سئو یک صنعت بسیار پویا و انعطاف پذیر است و به همین دلیل در بسیاری از موارد، ماندن در یک شرکت و موقعیت شغلی برای چندین سال پیاپی، توجیه منطقی ندارد.

علاوه بر آن، پاندمی کووید در سال‌های اخیر باعث تغییر و تحولات گسترده‌ای در بازار کار شده و شرکت‌های بزرگ و کوچک را مجبور به تعدیل نیرو کرده است. در برخی موارد نیز، افراد به واسطه افزایش سطح مهارت‌ها و دانش خود نیاز به تغییر شغل پیدا کرده‌اند؛ بنابراین، مدت زمان کوتاه کارمندی در رزومه‌ متخصصین سئو لزوماً نشانه بدی نیست و باید حواستان باشد تا متقاضیان را بر این اساس قضاوت نکنید و به آنها جواب رد ندهید.

تطابق ارزش‌ها

در قسمت مصاحبه‌های غیر رسمی در همین مقاله،‌ اشاره کردیم که یکی از اهداف از این مصاحبه‌ها این است که ببینید آیا متقاضی از نظر ارتباطی و فرهنگی با فضای شرکت شما همخوانی دارد یا نه؛ اما گاهی پیش می‌آید که افراد بنا به دلایل مختلف مثل مهاجرت، از نظر فرهنگی تفاوت‌هایی با کارکنان فعلی شما در دپارتمان سئو دارند. در این صورت، باید توجه کنید که آیا ارزش‌های متقاضی با ارزش‌های حاکم بر محیط کار همخوانی دارد؟

 منظور از ارزش‌ها این است که ببینید آیا متقاضی با اصول بنیادینی که شرکت روی آنها بنا شده موافق است یا نه. بسیاری از افراد ممکن است با این اصول موافق باشند اما صرفاً به دلیل تفاوت‌های فرهنگی، نگرش، شخصیت و رفتارهای متفاوتی را نسبت به سایر کارکنان نشان دهند. در کسب و کارهای مدرن و بین المللی، این تفاوت‌های فرهنگی تا حد زیادی درک شده‌اند و مشکلی برای افرادی که در اقلیت هستند ایجاد نمی‌کنند.

 

 

جمع بندی

این روزها استخدام متخصصین سئو می‌تواند بسیار چالش برانگیز باشد چرا که تقاضا برای مهارت‌های سئو بیشتر از هر زمان دیگری شده است. مطمئن شوید که در مسیر توسعه تیم سئو، متقاضیان با کیفیت و یا حتی همکاران فعلی خود در دپارتمان سئو که پتانسیل پیشرفت دارند را نادیده نگیرید.

ابتدا با شفافیت کامل مشخص کنید که از تیم سئو خود چه انتظاراتی دارید و سپس برای رسیدن به اهداف مورد نظر،‌ هم در داخل و هم خارج از مجموعه به دنبال مهارت‌های مرتبط با این اهداف بگردید. به خاطر داشته باشید که در روند جذب متخصص سئو، بیشتر به پتانسیل افراد توجه کنید، نه به سطح فعلی آنها؛ و همچنین تا زمانی که دلایل قوی و منطقی نداشتید، هیچ کاندیدای را جواب نکنید.

در حال حاضر تغییرات و جابجایی‌های فراوانی در بازار سئو در جریان است که باعث شده فرصت‌های فوق‌العاده‌ای برای کارفرمایان و همچنین سئو کارها فراهم شود. مطمئن شوید که با اتخاذ تصمیمات سنجیده و اصولی، آینده خود و مجموعه خود را در مسیر درست قرار می‌دهید.

سئو, آموزش سئو, سئو سایت, آژانس تبلیغاتی, هزینه سئو, خدمات سئو سایت, شرکت سئو, سئوکار, دیجیتال مارکتینگ, وینت سئو

نوشتن دیدگاه جدید

خدمات سئو
 • مشاوره سئو
 • پروژه سئو
 • دیجیتال مارکیتنگ
 • کمپین تبلیغاتی
 • شبکه های اجتماعی
 • ساخت تیزر
 • طراحی سایت
وینت سئو
 • درباره ما
 • فرصت های شغلی
 • تماس با ما
 • خدمات وینت سئو
 • وینت مگ
 • ورود و ثبت نام
دوره های آنلاین
 • دیجیتال مارکتینگ
 • سئو و تولید محتوا
 • گوگل تگ منیجر
 • گوگل آنالیتیکس
 • برندینگ دیجیتال
 • info@wintseo.com
 • info@wintacademy.com