تبلیغات PPC و انواع روش های تبلیغات کلیکی

اشتراک گذاری در :
تبلیغات ppc یا تبلیغات کلیکی چیست؟
فهرست محتوا

در بازاریابی دیجیتال روش‌های مختلفی برای جذب مشتری و ارائه اطلاعات گسترده‌تر درباره برند وجود دارد که تبلیغات PPC یا کلیکی یکی از بهترین آنها است. در این روش نتایج قابل اندازه‌گیری و با استفاده از یک کلیک به‌راحتی ارائه می‌شوند. اما نحوه جمع‌آوری تبلیغات PPC چگونه است؟ این تبلیغات را باید در کجا اجرا کرد؟ در ادامه به صورت کامل به بررسی تبلیغات ppc و مزایای آن پرداخته‌ایم، پس برای کسب اطلاعات بیشتر تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تبلیغات PPC چیست؟

تبلیغات PPC یا تبلیغات کلیکی مدلی از تبلیغات گوگل است که صاحبان کسب‌وکار با استفاده از پلتفرمی مانند Google Ads، تبلیغات خود را انجام می‌دهند. با هر کلیک کاربران روی تبلیغات، مبلغی از حساب آنها کسر می‌شود. درواقع تبلیغات ppc باعث می‌شوند که کسب‌وکارها در پلتفرم‌های مختلف و به صورت گسترده تبلیغات را به مشتریان واقعی ارائه دهند. به عبارت دیگر با شناسایی مخاطبان هدف و نیازهای آنها، تبلیغات به آنها نمایش داده می‌شود.

PAY PER CLICK یا تبلیغات ppc

تبلیغات PPC چگونه کار می‌کند؟

تبلیغات PPC به این شکل کار می‌کند که به تبلیغ‌دهندگان اجازه می‌دهد بر روی کلمات کلیدی خاص یا عباراتی که می‌خواهند آگهی‌هایشان در نتایج جستجو ظاهر شود، فعالیت نمایند.
وقتی کاربری با یکی از آن کلمات کلیدی یا عبارات مدنظر تبلیغ دهنده را جستجو می‌کند آگهی تبلیغ‌دهنده در بین نتایج بالایی نمایش داده می‌شود و یا در مسیری که مخاطبان هدف تبلیغ دهنده وجود دارد، تبلیغ بنری و یا مدلهای مختلف تبلیغاتی را مشاهده مینماید که متعلق به تبلیغ دهنده است. سپس تبلیغ‌دهنده برای هر بار کلیک بر روی آگهی‌اش، هزینه‌ای پرداخت می‌کند.
این نوع تبلیغات همچنین می‌تواند از طریق پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی مانند فیس‌بوک و اینستاگرام نیز انجام شود.

دلایل استفاده از بازاریابی پرداخت به ازای هر کلیک (PPC)

تبلیغات PPC به یک کانال تبلیغاتی محبوب برای کسب‌وکارهای کوچک و بزرگ تبدیل شده است، و دلیل خوبی هم برای محبوبیت آن وجود دارد. نه تنها تبلیغات PPC به طور کلی بسیار مقرون به صرفه در نظر گرفته می‌شود، بلکه یکی از معدود کانال‌های تبلیغاتی است که می‌توانید آن را به صورت داخلی ایجاد و مدیریت کنید، نیاز به سرمایه‌گذاری بزرگ ندارد و قابل اندازه‌گیری و پیگیری است که این ویژگی در دنیای تبلیغات نادر است.

در اینجا یک مرور سریع از برخی از مزایای استفاده از بازاریابی پرداخت به ازای هر کلیک آورده شده است:

انعطاف‌پذیری بودجه:

تبلیغ‌کنندگان می‌توانند بودجه‌ای برای کمپین‌های PPC تعیین کنند. بسته به نتایج و بازگشت سرمایه، می‌توانید به سرعت هزینه تبلیغات خود را افزایش دهید یا متوقف کنید. همچنین در بسیاری از روش‌های دیگر برای تبلیغات، هزینه بالایی باید پرداخت کنید، درصورتی‌که احتمال دارد بازدهی آن بالا نباشد. در روش تبلیغات PPC به ازای هر کلیک، باید هزینه را پرداخت کرد.

قابل اندازه‌‌ گیری و پیگیری:

هر پلتفرمی که تبلیغات کلیکی یا تبلیغات ppc را شامل می‌شود، درباره کمپین شما اطلاعاتی را به مشتریان ارائه می‌دهد. به بیان دیگر در این روش دانش کافی درباره اطلاعات موثر برای تبلیغات کسب خواهید کرد. به بیان دیگر امکان بررسی کلیک‌ها، نرخ تبدیل، میزان بازدید، تبدیل‌ها، CPC، نرخ کلیک (CTR) و سایر موارد دیگر وجود دارد. پس با استفاده از ابزارهای مختلف امکان تحلیل و مدیریت تبلیغات وجود خواهد داشت.

نتایج تبلیغات PPC را می‌توان در Google Ads و Google Analytics پیگیری و اندازه‌ گیری کرد. این ابزارها نمای کلی از کلیک‌ها، تبدیل‌ها و نمایش‌های در زمان واقعی ارائه می‌دهند.

گزینه‌های هدف‌گیری:

یکی از مهم‌ترین مزایای تبلیغات PPC هدفمند بودن آن است. کاربران می‌توانند مخاطبان خاصی را بر اساس رفتار جستجو، تاریخچه مرور، داده‌های جمعیت‌شناختی و غیره هدف‌گیری کنند. با آزمایش و تجربه کردن گزینه‌های مختلف هدف‌گیری، می‌توانید نمایش‌ها را به حداکثر برسانید و به مخاطبان خاصی دست یابید.

در واقع در این تبلیغات شما برای مشتریان خاص خود، محتوا تولید می‌کنید. پس آنها تبلیغات را مشاهده کرده و برای خرید محصولات موردنظر خود اقدام می‌کنند. این موضوع باعث جذب مخاطبان بیشتر و درنهایت افزایش میزان فروش می‌شود. ناگفته نماند که در این تبلیغات امکان مشاهده توسط تمامی مشتریان هدف وجود نداشته و از سوی دیگر محدودیت زمانی و مکانی وجود دارد.

پیشی گرفتن از رقبا:

با هدف‌گیری کلمات کلیدی مرتبط با برند یا رقبا، می‌توانید مانع از تسلط رقبایتان بر صفحات نتایج موتورهای جستجو (SERP) شوید.

بالا بودن سرعت نتیجه دهی تبلیغات PPC نسبت به  روش‌های قدیمی به دلایلی مانند پرداخت هزینه‌ برای سئو، نتایج در طولانی‌مدت نمایش داده می‌شد. درحالی‌که در تبلیغات کلیکی نتایج در همان لحظه نمایش داده می‌شوند.

دسترسی به داده‌های بازاریابی:

داده‌های جمع‌آوری‌شده از کمپین‌های تبلیغات PPC می‌تواند استراتژی SEO و بازاریابی محتوای شما را بهبود و ارتقا بخشد.

متعدد بودن روش ها وشیوه های استفاده از تبلیغاتPPC:

بدین صورت که شما چه بخواهید کمپین تبلیغاتی خود را در بستر شبکه های اجتماعی بروید و یا چه بخواهید از شیوه های SEM مارکتینگ استفاده نمایید و یا بخواهید ویدیو مارکتینگ کنید و یا چه بخواهید از ADNETWORK ها استفاده نمایید یکی از معیارهای شما برای انتخاب و استفاده تبلیغات PPC است

علاوه بر این، در حالی که بیشتر پلتفرم‌های PPC نیاز به یادگیری دارند، با توجه به وفور آموزش‌ها و محتوای ویدیویی مفید که به صورت رایگان آنلاین در دسترس است، کاملاً ممکن است که یاد بگیرید چگونه با پلتفرم‌هایی مانند Google Ads و Facebook Ads کمپین‌های عالی ایجاد کنید.
یکی از جاهایی که به خوبی می توانید گوگل ادوردز را یاد بگیرید صفحه یوتیوب آن است که کلی آموزش های کاربردی دارد: آموزش و یادگیری گوگل ادوردز به صورت رایگان

نحوه مدیریت کمپین های PPC به چه صورتی است؟

 • برای مدیریت کمپین‌ تبلیغات PPC بهتر است بعد از راه‌اندازی آگهی‌های خود، به‌طور مداوم کمپین‌هایتان را نظارت کرده و عملکرد آن‌ها را تجزیه و تحلیل کنید.
  یکی از راه های نظارت بر کمپین ها سوشال لیسنینگ است که در این مقاله به بررسی آن پرداخته ایم و خواندن ان را به شما پیشنهاد می‌کنم.
  سوشال لیسنینگ چیست؟
 • به‌صورت مداوم کلمات کلیدی مرتبط با صنعت خود را اضافه کنید و آزمایش کنید تا بیابید کدام یک از آن‌ها نتایج مثبتی برای کسب‌وکار شما دارد. همه کلمات کلیدی به‌خوبی عمل نمی‌کنند، بنابراین کلمات کلیدی کم‌کارایی را که نتایج منفی داشته‌اند، حذف نمایید تا از هدر رفتن بودجه تبلیغاتی جلوگیری کنید.
  اگر نمیدانید چطور باید کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید مقاله زیر را مطالعه بفرمایید در این مقاله به طور کامل و واضح به شما توضیح داده ایم که چطور کلمات کلیدی مناسب را انتخاب کنید
  راهنمای گام به گام تحقیق کلمات کلیدی – قسمت 1
 • تقسیم گروه‌های آگهی به خوشه‌های کوچک‌تر و مرتبط ‌تر نیز به شما کمک می‌کند تا کمپین‌های هدفمندتری را ایجاد کنید، که باعث افزایش نرخ کلیک و امتیاز کیفیت می‌شود.
  کاربران در صورتی که صفحه فرود شما جذاب نباشد و طراحی سایت مناسبی نداشته باشد، حتی اگر آگهی‌های شما بهینه شده باشند، ممکن است از سایت شما گذر کنند. یک نکته خوب این است که بهبود محتوا و دکمه های فراخوان خود (CTA) در صفحات فرود خود را تا جایی که امکان دارد ایجاد نمایید و بهبود دهید تا نرخ خروجی‌ها را کاهش دهید.

استفاده از ابزارهای گوگل تگ منیجر برای ایجاد فرصت های بازاریابی و تحلیل رفتار کاربران در صفحه بسیار عالی و حتما پیشنهاد میشود و از طریق اتصال آن به گوگل آنالیتیکس کاملا می‌توانید به شیوه ای بهتر کمپین های خود را تحلی نمایید اگر دوست دارید این موارد را بهتر یاد بگیرید حتما پیشنهاد می‌کنیم آموزش های تصویری زیر را مطالعه نمایید تا فرصت ها را از دست ندهید.

گوگل تگ منیجر چیست و آموزش تصویری آن

آموزش داشبر گوگل آنالیتیکس

آموزش حرفه ای ابزار ها و معیارهای حرفه ای گوگل آنالیتیکس در تحلی کمپین ها

ابزارهای بازاریابی تبلیغات PPC

آیا به دنبال یافتن پلتفرم یا ابزار مناسب برای کسب و کار خود هستید؟ هنگامی که به ابزارها یا پلتفرم‌های بازاریابی تبلیغات PPC می‌پردازید، چندین گزینه برای انتخاب وجود دارد. برای تعیین بهترین گزینه، نیازهای خود را مد نظر قرار داده و ویژگی‌های هر دستگاه را مقایسه کنید.

 • Semrush: این ابزار دارای یک ابزار کلیدی تبلیغات  PPC است که به شما کمک می‌کند بهترین کلمات کلیدی را بر اساس هزینه بر کلیک، حجم و سایر معیارهای اساسی شناسایی کنید. همچنین، شما می‌توانید کلمات کلیدی را در لیست خود مدیریت و بهینه‌سازی کنید و به پیشنهادات کلمات کلیدی مبنی بر داده دسترسی پیدا کنید.
 • Google Ads: بازاریابان تبلیغات PPC که به دنبال یک ابزار اصولی هستند، باید به Google Ads بیاندیشند. این نرم‌افزار به شما امکان می‌دهد که به سادگی هدف خود را مشخص کنید، کمپین‌ها را ایجاد کنید و بودجه تبلیغاتی را تنظیم کنید. اگر کارهای صحیح را انجام دهید، آگهی‌های شما به سرعت در جستجوی گوگل فعال می‌شوند.
  برای به دست آوردن کلمات کلید محبوب و به دست آوردن نرخ کلیک و تحلیل های اولیه خود میتوانید از ابزارGOOGLE KEYWORD PLANNER استفاده نمایید
 • SpyFu : به ‌وسیله این ابزار می‌توانید بدانید که رقبا چه کارهایی می‌کنند تا شما بتوانید از آنها پیشی بگیرید. شما قادر خواهید بود کلمات کلیدی رقبا را پیدا کنید، کمپین‌های آن‌ها را پیگیری کنید و آگهی‌های گوگل آن‌ها را مرور کنید.
  با استفاده از این ابزارها و پلتفرم‌ها، شما می‌توانید به بهبود استراتژی‌های تبلیغاتی خود و به دست آوردن نتایج موثرتر در بازاریابی PPC بپردازید.

تبلیغات کلیکی مزایای بسیاری برای کسب‌وکارهای مختلف دارد

روش محاسبه PPC و تفاوت آن CPC چیست؟

تبلیغات PPC یا همان تبلیغات پرداخت به ازای هر کلیک داستان جالبی دارد که خیلی ها آن را با CPC اشتباه می‌گیرند، و برای اینکه ما بخواهیم این مورد را توضیح دهیم، و تفات Pay Per Click را با Cost Per Click به شما نشان دهیم یک مثال برای تان میزنیم که کاملا این دو مفهوم را کاملا متوجه شوید و بتوانید در کمپین های تبلیغاتی خود بهترین نتیجه را دریافت نمایید.

یک مثال واقعی از مفهوم PPC و CPC درکمپین های تبلیغاتی:

فرض کنید شما برای اجرای کمپین تبلیغاتی خود کانال های بازاریابی و روش های زیر را انتخاب کرده اید:
یکی از کانال تبلیغاتی شما اینستاگرام و پرداخت هزینه استوری به یک صفحه پر مخاطب است و این صفحه برای نمایش تبلیغات خود در صفحه اینستاگرامش مبلغ 5 میلیون تومان از شما دریافت کرده است و کانال دیگر شما نمایش تبلیغ شما توسط یک اینفلوئنسر به شیوه استوری است که لینک صفحه هدفتان را در استوری خود قرار داده است و بابت این تبلیغ از شما 15 میلیون تومان دریافت کرده است. ( فقط اگر می‌خواهید بدانید اینفلئونسر مارکتینگ چیست و به شخصی اینفلوئنسر می‌گوییم این راهنما را بخوانید: اینفلوئنسر مارکتینگ چیست.

و یک روش دیگر شما برای اجرای کمپین تان تبلیغ بنری در یک سایت پر مخاطب است که برای مدت زمان نمایش آن از شما مبلغ 15 میلیون تومان دریافت کرده است.

حال زمان آن است که معنی و مفهوم PPC وCPC را به شما بگوییم:

فرض کنید از روش اول شما 100 کلیک بر روی لینکتان انجام شده است
در روش دوم شما 200 کلیک دریافت کرده اید
و در روش سوم شما 500 کلیک دریافت کرده اید

اول CPC هر روش را محاسبه می‌کنیم:

 • CPC روش اول می‌شود 50 هزا تومان یعنی شما بابت هر کلیکی که بر روی لینکتان انجام شده است هزینه ای معادل 50 هزارتومان پرداخت کرده‌اید.
  (روش محاسبه می‌شود: تعداد کلیک/ هزینه کل پرداخت شده برای آن کانال)
 • CPC روش دوم می‌شود 75 هزا تومان یعنی شما بابت هر کلیکی که بر روی لینکتان انجام شده است هزینه ای معادل 75 هزارتومان پرداخت کرده‌اید.
  (روش محاسبه می‌شود: 200/ 15,000,000)
 • CPC روش سوم می‌شود 30 هزا تومان یعنی شما بابت هر کلیکی که بر روی لینکتان انجام شده است هزینه ای معادل 30 هزارتومان پرداخت کرده‌اید. (روش محاسبه می‌شود: 500/ 15,000,000)

پس تا به اینجا متوجه شدید که CPC مربوط به محاسبه هزینه هر کلیک در هر کانال تبلیغاتی شما در یک کمپین است ولی PPC چطور؟
PPC مربوط است به هزینه کل شما و مجموع تعداد کلیک هایی که دریافت کرده‌اید، در این مثال شما مجموعا 35 میلیون تومان پرداخت کرده‌اید و کلا 800 کلیک دریافت کرده اید، پس شما هزینه کلی و نهایی که بابت هر کلیک و در مجموع در کل کانال ها پرداخت کرده ای عبارتست از: 43,750 تومان

با این دو معیاری که برای شما تعریف کردیم می‌توانید به راحتی متوجه شوید که کدام کانال تبلیغاتی شما بیشترین هزینه کلیک را برای شما داشته است و کدامیک برایتان بهتر بوده است و با محاسبه هر PPC میتوانید متوجه شوید که آیا کمپین شما برایتان موفق آمیز بوده است و چه مشکلاتی در کاهش هزینه داشته اید و ایا کانال های خوبی را انتخاب کرده اید و یا نه .

البته در قضیه مدیریت کمپین ها و روش های Performance Marketing این دو معیار گوشه ای از روش های تحلیل ماست و ما به معیارهای دیگری مانند:

 • CPL هزینه بابت هر لید بازاریابی
 • CPS هزینه بابت هر فروش
 • CPO هزینه بابت هر فرایند و یا سفارش
 • CPA هزینه اقدام هر عمل

اجزای کلیدی یک کمپین تبلیغات PPC

هر پلتفرم ساختار کمپین‌های تبلیغات PPC را کمی متفاوت تصور می‌کند، اما همیشه چند جزء کلیدی وجود دارد. اهداف تبلیغات ppc و مجموعه تبلیغات کمپین‌های PPC دارای اهداف کلی، مجموعه‌های تبلیغاتی (گروه های تبلیغات مرتبط) و تبلیغات فردی هستند. از سوی دیگر برخی از تبلیغات نیز کلمات کلیدی مخصوص به خود را دارند.

ساختار یک کمپین تبلیغات PPC

هر کمپین از یک یا چند مجموعه تبلیغاتی با هدف دستیابی به هدف کلی تشکیل شده است. به عنوان مثال، یک شرکت SaaS ممکن است برای هر یک از محصولات یا خدماتی که می‌فروشد، کمپین متفاوتی داشته باشد. هر تبلیغی که در یک کمپین تنظیم می‌شود از هدف تعیین شده توسط هدف کمپین پیروی می‌کند. یک یا چند آگهی با دارایی‌های خلاقانه، هدف‌گذاری و گزینه‌های بودجه متفاوت خواهد داشت.

در برخی از پلتفرم‌ها، می‌توانید برای کل کمپین بودجه تعیین کنید و بخش‌هایی از آن را به هر مجموعه تبلیغاتی اختصاص دهید. در نهایت، هر تبلیغ در یک مجموعه تبلیغاتی دارای خلاقیت، کپی و فراخوان برای اقدام (CTA) خود خواهد بود.

آشنایی با محتوای تبلیغات PPC

محتوای تبلیغات کلیکی یا تبلیغات ppc شامل موارد زیر می‌شود:

1. کپی آگهی

این گزینه بر اساس پلتفرم و نوع تبلیغ متفاوت خواهد بود. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید به جای تصاویر ثابت از GIF یا ویدیو و یا از کاراکتر به میزان بیشتری برای سرفصل‌ها و توضیحات استفاده کنید. برای درک این موضوع کپی آگهی ساده‌ترین روش به شمار می‌آید.

پس شما باید متنی را به تبلیغات خود بدهید که نمایش داده می‌شود. به‌طورکلی کپی تبلیغاتی که به خوبی ساخته شده است؛ می‌تواند به میزان بسزایی روی CTR تأثیر بگذارد؛ زیرا این یکی از 2 راه اصلی است که اطلاعات کافی درباره تبلیغات مناسب را در اختیار کاربران قرار می‌دهد.

2. خلاقیت

در این گزینه تصاویر، ویدئوها و GIF ها برای ترغیب کاربران با استفاده از کلیک روی تبلیغ قرار داده می‌شوند. در گذشته این بخش پسوندهای تبلیغاتی نامیده می‌شد. دارایی‌ها اطلاعات اضافی مانند مکان، لینک‌های سایت اضافی، قیمت‌ها و موارد دیگر را ارائه می‌دهند.

به‌طورکلی کپی آگهی و خلاقیت بر اساس پلتفرم و نوع تبلیغ با یکدیگر تفاوت دارند. به عنوان مثال، ممکن است بتوانید به جای تصاویر ثابت از GIF یا ویدیو به میزان بیشتر یا کمتر برای سرفصل ها و توضیحات استفاده کنید. کپی آگهی ساده‌ترین روش برای درک است. شما باید متنی را به تبلیغات خود بدهید که نمایش داده می‌شود.

به‌طورکلی استفاده از دارایی‌های تبلیغاتی یک عمل خوب است. آنها هیچ هزینه اضافی برای شما ندارند، فضای بصری بیشتری را اشغال می‌کنند. به عبارت دیگر تبلیغ شما را قابل توجه‌تر کرده و اطلاعات ارزشمندی را در اختیار کاربر قرار می‌دهند.

تبلیغات کلیکی تاثیر بسزایی در جذب مشتریان دارد

3. گزینه‌های هدف‌گذاری

برای اطمینان از دسترسی به افراد مناسب و هدف قرار دادن مخاطبان مناسب بر اساس پلتفرمی که استفاده می‌کنید، راه‌های مختلفی وجود دارد. اکثر پلتفرم‌های رسانه‌های اجتماعی به شما امکان می‌دهند داده‌های جمعیت شناختی، رفتاری و روان‌شناختی را انتخاب کرده تا افرادی که تبلیغات شما را می‌بینند، محدود کنید. موتورهای جستجو مانند بینگ و گوگل، هدف‌گیری مخاطب و کلمه کلیدی را با هم ترکیب می‌کنند. بنابراین، هر زمان که فردی از گروه هدف شما کلمات کلیدی خاصی را جستجو کند، تبلیغات شما نمایش داده می‌شود.

4. بودجه و گزینه های مناقصه

منظور از بودجه، هزینه روزانه یا مادام العمر است. محدود کردن خود به یک بودجه روزانه باعث می‌شود، مقدار مشخصی از پول را در روز خرج کنید. در حالی که خود را به یک بودجه مادام العمر محدود کرده تا هنگامی‌که بودجه خرج شود، مقادیر متفاوتی در روز خرج خواهید کرد. استفاده از هر دو نیز ممکن است امکان پذیر باشد که این موضوع باعث شده تا زمانی که مبلغ تعیین شده در بودجه مادام العمر تمام شود، کمپین روزانه مبلغی را هزینه کند. نحوه تنظیم بودجه برای تبلیغات Reddit به صورت زیر خواهد بود:

اکثر پلتفرم‌ها از فرآیند مناقصه برای تعیین اینکه چه تبلیغاتی را به کاربران نشان دهند، استفاده می‌کنند. به این معنی که چندین آگهی رقیب وجود خواهد داشت و تبلیغاتی که بالاترین پیشنهاد را دارد، بیشتر از بقیه نشان داده می‌شود.

اگر تبلیغ شما نشان داده شود؛ می‌توانید با هر کلیک کاربر روی تبلیغات خود، مبلغ پیشنهادی را درReddit پرداخت کنید. رقابت بالاتر به این معنی است که معمولا باید پیشنهاد بیشتری بدهید. توجه داشته باشید که معمولا می‌توانید مبلغ پیشنهادی خود را تغییر دهید و حداکثر پیشنهاد مجاز را که حداکثر مبلغ برای پرداخت است را تعیین کنید.

اگر در مدیریت کمپین تبلیغات ppc تازه کار هستید؛ می‌توانید تنظیمات پیشنهادی خود را در حالت پیش فرض در نظر بگیرید. اکثر پلتفرم‌ها الگوریتم‌های محکمی دارند که قادر به بهینه‌سازی استراتژی‌های مناقصه بدون دخالت شما هستند. مناقصه دستی می‌تواند موفقیت آمیز باشد، اما شما باید تحقیقات بسیاری انجام دهید تا درباره چگونگی بهینه کردن کمپین‌های تبلیغات ppc خود اطلاعات لازم را به دست آورید.

آشنایی با نحوه بهینه کردن تبلیغات کلیکی

چگونه برای کمپین تبلیغات PPC آماده شویم؟

قبل از شروع به راه اندازی کمپین تبلیغات ppc باید چند مرحله اولیه را انجام دهید:

1. کمپین های PPC رقیب خود را مرور کنید.

انجام یک تحلیل رقابتی یک راه عالی برای الهام گرفتن است؛ زیرا موارد مفید را به شما آموزش می‌دهد. برای تبلیغات جستجو با استفاده از ابزار تحقیقات تبلیغاتی Semrush می‌توانید کارهای زیر را انجام دهید:

دامنه یک رقیب را در نوار جستجو وارد کرده و روی گزینه «جستجو» کلیک کنید که در ابتدا تب “موقعیت‌ها” نمایش داده می‌شود. امکان مشاهده آنها برای تعداد کلمات کلیدی مناقصه، ترافیک پرداختی تخمینی آنها و هزینه آن ترافیک وجود دارد.

در مرحله بعد باید به جدول “موقعیت‌های جستجوی پولی” نگاه کرده تا کلمات کلیدی دقیقی را که رقیب شما پیشنهاد می‌دهد را پیدا کرده و داده‌های مرتبط را مشاهده کنید.

سپس باید به تب “کپی‌های تبلیغات” بروید. این گزارش نسخه دقیقی از اطلاعات استفاده شده در تبلیغات جستجو رقیب را در بازه زمانی مشخص، به شما نشان می‌دهد.

در مرحله بعد کلمات کلیدی مناسب را پیشنهاد می‌کنند که می‌توانید از آنها الهام بگیرید.
در نهایت با بازدید از تب “صفحات” تمام صفحات فرود، توانایی مشاهده رقبای خود را از کمپین‌های تبلیغات PPC خواهید داشت.

2. مخاطب خود را پیدا کنید.

انجام تحقیقات درباره مخاطبان به شما کمک می‌کند تا به بخش مشخصی از بازار محدود شوید. به عنوان مثال Semrush’s One2Target برای بهبود نتایج کلی خود، به شما امکان کشف مخاطبان جمعیت‌شناختی، اجتماعی-اقتصادی و روانشناختی را برای مخاطبان هدف می‌دهد. ابزار را باز کرده، مطمئن شوید که ” Check Competitors” انتخاب شده است، حداکثر URL رقبا را وارد کرده و روی “” Analyze کلیک کنید.

با نمایش گزارش “دموگرافیک” می‌توانید سن، کشور و موارد دیگر را مشاهده کرده و سپس روی «اقتصاد اجتماعی» کلیک کنید. در این مرحله درآمد و اندازه خانوار، وضعیت شغلی و سطح تحصیلات مخاطب را مشاهده خواهید کرد. در نهایت، با مراجعه به صفحه «رفتار» امکان دریافت اطلاعات مربوط به علایق، استفاده از رسانه‌های اجتماعی و نوع دستگاه را خواهید داشت. همه این اطلاعات می‌تواند اطلاعات لازم درباره مخاطبان و علایق آنها در اختیار شما قرار دهد.

راهنمای گام به گام راه اندازی کمپین تبلیغات PPC

هر پلتفرم مراحل متفاوتی دارد که روند کلی آنها با یکدیگر یکسان است. به‌طورکلی راهنمای گام به گام راه‌اندازی کمپین تبلیغات ppc به شرح زیر خواهد بود:

1 . هدف خود را انتخاب کنید.

تقریبا همه پلتفرم‌ها یک هدف مشخص خواهند داشت. در Google Ads، گزینه‌های شما شامل فروش، سرنخ، ترافیک وب سایت، آگاهی و توجه، ارتقای برنامه، بازدیدها و تبلیغات محلی از فروشگاه و گزینه‌ای برای سفارشی کردن هدف خود می‌شود. انتخاب یک هدف بر ساختار مناقصه و نحوه و زمان نمایش آگهی شما تاثیر خواهد گذاشت. خوشبختانه، تصمیم‌گیری در مورد بهترین هدف بسیار ساده بوده و به شرح زیر است:

 • انتخاب فروش یا سرنخ در صورت داشتن قصد فروش
 • انتخاب ترافیک، آگاهی و توجه یا بازدیدهای محلی در صورت افزایش آگاهی برند
 • انتخاب نصب برنامه در صورت تمایل به جذب کاربران بیشتر به برنامه خود

2. تحقیقات کلمات کلیدی را انجام دهید.

کلمات کلیدی برای کمپین‌های جستجو ضروری هستند؛ زیرا یکی از مواردی بوده که باعث جذب کاربران از طریق تبلیغات شما می‌شود. به عنوان مثال، کاربری که «ساعت چوبی» را جستجو می‌کند، در صورتی که برای آن کلمه کلیدی مناقصه می‌دهید، ممکن است تبلیغ شما را ببیند. شما می‌توانید با استفاده از Keyword Gap برخی از کلمات کلیدی را برای تجزیه و تحلیل خود در برابر رقبا پیدا کنید.

از سوی دیگر می‌توانید دامنه خود و حداکثر چهار دامنه رقبا را وارد و سپس اطمینان یابید که” کلیدواژه‌های پولی” را از منوهای کشویی انتخاب کرده و روی” مقایسه” کلیک کنید. پس از مشاهده گزارش، به پایین صفحه بروید. سپس مطمئن شوید که دامنه شما در کنار «همه جزئیات کلمه کلیدی» نمایش داده شده است و برگه «مفقود شده» را انتخاب کنید.

اکنون فهرستی از کلمات کلیدی را مشاهده خواهید کرد که همه رقبای شما برای آنها رتبه بندی کرده‌اند. همچنین می‌توانید حجم جستجوی ماهانه برای آن کلمات کلیدی، رتبه‌بندی پرداختی رقبا و میانگین CPC را که تبلیغ‌کنندگان برای هر کلمه کلیدی پرداخت می‌کنند، مشاهده کنید. از این لیست، گزینه‌های مرتبطی را که قصد تمرکزکردن کمپین تبلیغات ppc خود روی آنها را دارید، شناسایی کنید. درنهایت می‌توانید از ابزار جادویی کلمه کلیدی Semrush برای یافتن گزینه‌های بیشتر استفاده کنید.

یکی از کلمات کلیدی را که باتوجه‌به عباراتی کشف‌ شده در طول تجزیه و تحلیل خود، پیشنهاد دهید را وارد کرده و سپس روی «جستجو» کلیک کنید. در مرحله بعد لیستی از کلمات کلیدی مشابه را دریافت خواهید کرد و با کلیک روی نماد چرخ دنده در قسمت بالای جدول، می‌توانید کادر کنار “تراکم رقابتی” را انتخاب کرده و آن را به جدول اضافه کنید. هنگام در نظر گرفتن کلمات کلیدی، این معیار و همچنین CPC را بررسی کرده و در نهایت، نگاهی به ستون “Intent” بیندازید.

درباره کلمات کلیدی تحقیقات لازم را انجام دهید

خلاصه مطالب
خلاصه‌ای از مقوله‌های هدف اصلی و نوع کمپین‌هایی که برای آنها بهتر هستند به شرح زیر خواهند بود:

اطلاعاتی:(I) یعنی کاربر به دنبال اطلاعات است که می‌تواند برای اهداف آگاهی یا ترافیک مفید باشد.

ناوبری :(N) به این معنی است که کاربر به دنبال یک صفحه وب یا نام تجاری دقیق بوده و این را می‌توان برای پیشنهاد کلمات کلیدی مارک‌دار استفاده کرد.

تجاری :(C) به این معنی است که کاربر در حال بررسی گزینه‌ها یا برندها بوده و این می‌تواند هم برای کمپین‌های فروش و هم برای کمپین‌های رهبری مفید باشد.

تراکنش :(T) یعنی کاربر به دنبال خرید بوده و این برای سرنخ ها، فروش و نصب برنامه بهترین است.

درنهایت هدفی را که به بهترین وجه با هدف شما هماهنگ بوده را فیلتر کنید تا یک لیست شروع خوب برای کمپین تبلیغات ppc خود داشته باشید.

3. استراتژی پیشنهادی خود را انتخاب کنید.

در مرحله بعد، باید استراتژی پیشنهادی خود را انتخاب کرده و می‌توانید حداکثر محدودیت CPC خود یا در سطح کلمه کلیدی را اضافه کنید. اگر در کمپین‌های تبلیغات ppc تازه کار هستید و در مورد حداکثر CPC مناسب مطمئن نیستید، میانگین‌هایی را که در طول تحقیق کلمات کلیدی خود مشاهده کرده‌اید، مرور کنید.

4. تنظیمات کمپین خود را انتخاب کنید.

هر کمپین جستجو شامل انواع مختلفی از گزینه‌های هدف قرار دادن مخاطب است تا بر اساس تحقیقاتی که انجام داده‌اید، مخاطب را محدود کنید. Google Ads به شما این امکان را می‌دهد که مکان‌ها، زبان‌ها و بخش‌های مخاطب خاص (مانند علایق، جمعیت‌شناسی و غیره) را هدف قرار دهید. به خاطر داشته باشید که می‌توانید مجموعه‌های تبلیغاتی را برای هر کمپین تنظیم کنید. آنها اساسا مجموعه‌ای از تبلیغات هستند که با یکدیگر تفاوت دارند.

5. کلمات کلیدی خود را وارد کنید و یک نسخه تبلیغاتی جذاب بنویسید.

کپی تنها چیزی است که کاربران را تشویق می‌کند تا روی تبلیغ جستجوی شما کلیک کنند. بنابراین، باید خوب باشد و همچنین کلمات کلیدی مورد نظر شما را در خود جای دهد. با وارد کردن کلمات کلیدی که در طول تحقیق انتخاب کرده‌اید، شروع کنید. سپس، کپی خود را در فضای ارائه شده بنویسید.

آنچه را که بر اساس نسخه‌ای که رقبای شما استفاده می‌کنند را به خاطر داشته باشید. بسیاری از شرکت‌ها برای ایجاد تمایز، پیشنهادهای فروش منحصر به فرد خود (USP) را در عنوان قرار می‌دهند. برای مثال، اگر در حال ایجاد تبلیغات برای ساعت‌های خود هستید، ممکن است نکات فروش برجسته‌ای مانند «مواد طبیعی» و «صنایع دستی» را در سرفصل‌های خود بگنجانید.

اطمینان حاصل کنید که توضیحات شما همیشه شامل یک CTA مانند “خرید”، “دریافت”، “تلاش”، “کشف” و… باشد. از گنجاندن قطعات جمله یا حذف کلمات برای ماندن در محدوده کاراکترها نترسید. همچنین می‌توانید با نوشتن اعداد به روش‌های مختلف آزمایش کنید. در این صورت شما املاک بصری بیشتری دریافت کرده و اغلب CTA واضح‌تری به کاربر ارائه می‌دهید. Google Ads امکان وارد کردن چندین عنوان و توضیحات را به شما می‌دهد. پس با ترکیب کردن پلتفرم آنها، می‌توانید بهترین گزینه ممکن را پیدا کنید.

یک نسخه تبلیغاتی جذاب بنویسید

6. صفحه فرود خود را بهینه کنید.

تبلیغات کمپین PPC شما باید به یک صفحه فرود اشاره کند و باید به وضوح با هدف کلمه کلیدی مطابقت داشته باشد و یک تجربه کاربری عالی ارائه دهد. به عنوان مثال اگر در زمینه فروش نرم افزار فعالیت دارید، باید روی نمایش واضح محصول در فضای صفحه فرود مانند دکمه خرید واضح و ترکیب توضیحاتی که به راحتی قابل درک هستند، تمرکز کنید. همچنین اطمینان کافی درباره به نمایش در آمدن USP های مختلفی که در نسخه تبلیغاتی خود فهرست کرده‌اید، در صفحه فرود به شما داده می‌شود.

برای جلوگیری از گذاشتن تاثیر منفی روی مخاطبان، باید از قرار دادن هر چیزی که می‌تواند زمان بارگذاری صفحه را کاهش دهد، خودداری کنید. در نهایت، پیمایش صفحه را تا حد امکان ساده کنید. توجه داشته باشید که بهتر است از تعداد زیاد لینک‌ها یا دکمه‌هایی که به صفحات دیگر منتهی می‌شوند، استفاده نکنید.

7. بودجه خود را تنظیم کنید.

در مرحله آخر باید برنامه‌ریزی مناسبی برای بودجه روزانه‌ اختصاص داده‌شده به گوگل ادز و بودجه پرداخت‌شده برای کلیک‌ها، درنظر داشته باشید. گوگل 3 گزینه پیشنهادی و 1 گزینه بودجه سفارشی را در اختیار شما قرار می‌دهد. از سوی دیگر تخمینی از تعداد کلیک‌های هفتگی، میانگین CPC و هزینه هفتگی را دریافت خواهید کرد. توجه داشته باشید ممکن است هزینه واقعی شما در هر روز متفاوت باشد. از آنجایی که Google به صورت ماهانه استفاده می‌کند، حداکثر هزینه شما در طول یک ماه بیشتر از بودجه روزانه شما برابر تعداد روزها نخواهد بود.

8. کمپین های تبلیغات ppc خود را نظارت و بهینه سازی کنید.

می‌توان در زمانی که کمپین‌های تبلیغات ppc زنده هستند، برای شرط‌بندی تغییر ایجاد کنند. اگر قبلا یک کمپین جستجو را اجرا نکرده باشید، این موضوع چالش برانگیز خواهد بود. بنابراین، با نگاه کردن به معیارهای صنعتی برای کمپین‌های  تبلیغات ppc شروع کنید تا ایده خوبی در مورد اینکه چه نتایجی می‌تواند خوب در نظر گرفته شود، به دست آورید. هنگامی که چند کمپین را اجرا کردید، می‌توانید برای معیارها به آنها نگاه کنید. سپس، به داده‌های موجود در Google Ads نگاه کرده و به معیارهای کلیدی زیر توجه داشته باشید:

 • CTR
 • نرخ تبدیل
 • برداشت ها
 • CPC

همچنین ایده خوبی است که این اطلاعات را با داده‌های خارجی تکمیل کنید. با ابزار Semrush’s Position Tracking می‌توانید با انتخاب ابزار، دامنه خود را وارد کرده و «تنظیم ردیابی» را انتخاب کنید. با دنبال کردن راهنمای پیکربندی Position Tracking تمام مراحل در ویزارد راه اندازی را کامل کرده و مطمئن شوید که تمام کلمات کلیدی مورد نظر خود را با تبلیغات PPC خود اضافه کرده‌اید. سپس روی «شروع پیگیری» کلیک کنید.

پس از راه‌اندازی ابزار، برگه «منظره» را خواهید دید. روی نماد چرخ دنده در گوشه سمت راست بالا کلیک کرده و دایره کنار «Google Ads» را در زیر «Type» انتخاب کنید. اکنون اطلاعات سطح بالایی در مورد رتبه‌بندی کلمات کلیدی پولی خود و نحوه تغییر آنها را مشاهده خواهید کرد. برای مشاهده دقیق‌تر همه رتبه‌بندی‌های جستجوی پولی خود، به برگه “نمای کلی” بروید. در مرحله بعد، به برگه “اکتشاف رقبا” بروید تا نزدیک‌ترین رقبای خود را مشاهده کرده و با خودتان مقایسه کنید.

کمپین های خود را نظارت و بهینه سازی کنید

ابزار Position Tracking در مورد هر گونه تغییر ناگهانی و بزرگ به شما هشدار می‌دهد. اگر می‌خواهید براساس تغییرات موقعیت یا داده‌های خود از داخل Google Ads چیزی را بهبود بخشید؛ می‌توانید تبلیغات یا صفحه فرود خود را تنظیم کنید. برای مثال، فرض کنید تعداد زیادی بازدید و CTR خوب دارید، اما تعداد فروش یا تبدیل‌های شما کم است، این می‌تواند نشان دهنده مشکلی در صفحه فرود باشد. بنابراین بهتر است با کپی صفحه فرود، تصاویر و CTA را آزمایش کنید.

از طرف دیگر ممکن است شما برداشت‌های کم و CTR بدی داشته باشید، اما با توجه به آن تعداد فروش یا تبدیل مناسبی دریافت کنید. این نشان می‌دهد که باید تبلیغات خود را تنظیم کنید. در این حالت، می‌توانید تبلیغات خود را با آزمایش USP های مختلف، با توسل به یک نقطه درد خاص یا حتی تنظیم کلمات کلیدی خود تغییر دهید.

معرفی پلتفرم‌های تبلیغات PPC

یکی از موارد بسیار مهم در افزایش میزان کسب‌وکار، انتخاب نوع صحیح تبلیغات است. برای انتخاب  تبلیغات ppc گزینه‌های بسیاری خواهید داشت که از آنها می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. تبلیغات ppc در یوتیوب

تبلیغات یوتیوب (YouTube ads) قبل از شروع یا در طول نمایش ویدیویی، از یوتیوب ظاهر می‌شوند. انواع مختلفی از تبلیغات یوتیوب وجود دارند که شامل تبلیغات قابل رد شدن، تبلیغات غیرقابل رد شدن، تبلیغات تمام صفحه یا تبلیغات نوار کناری می‌شوند. این روش‌های تبلیغاتی بسیاری محبوب هستند؛ زیرا 63 درصد از کاربران اینترنت به طور منظم یوتیوب را تماشا می‌کنند. تبلیغات یوتیوب افرادی را هدف قرار می‌دهد که اخیرا محصول یا خدمات خاصی را جستجو کرده‌اند.

یوتیوب فرمت‌های تبلیغات ویدیویی مختلفی را برای نیازهای مختلف کسب‌وکار ارائه می‌دهد و شامل گزینه‌های هدف‌گیری مشابه Google Ads است. در اینجا چند مورد از انتخاب‌ها وجود دارد:

تبلیغات ویدیویی درون جریانی قابل رد شدن که قبل، در حین یا بعد از هر ویدیویی که مخاطب مورد نظر مشاهده می‌کند، پخش می‌شود و بعد از پنج ثانیه قابل رد شدن است.
تبلیغات ویدیویی در جریان غیرقابل رد شدن که قبل، در حین یا بعد از هر ویدیویی پخش می‌شوند و نمی‌توان آنها را رد کرد، اما مدت زمان آنها کمتر از 30 ثانیه است.

تبلیغات ویدیویی درون فید، تبلیغات ویدیویی هستند که در نتایج جستجوی YouTube، در صفحه اصلی تلفن همراه YouTube و در کنار ویدیوهای مرتبط ظاهر می‌شوند.
همچنین می‌توانید تبلیغات متنی و تصویری را که در پایین پخش کننده ویدیو ظاهر می‌شوند، در یوتیوب اجرا کنید. بسیاری از کاربران یوتیوب به جای تماشای ویدیوها، به آنها گوش می‌دهند. گنجاندن صدا در تبلیغات ویدیویی می‌تواند به شما کمک کند تا به آن بخشی از مخاطبان نیز دسترسی پیدا کنید.

2. تبلیغات ppc در گوگل

تبلیغات گوگل دسترسی به هر مخاطبی را ممکن می‌سازد و گزینه‌های هدف‌گیری متعددی را ارائه می‌دهد. از طرف دیگر ممکن است رقابت برای کلمات کلیدی خاص سخت‌تر و یا گران‌تر باشد. Google Ads همچنین خود را از شبکه جستجو (جستجو، نقشه، خرید و…) و شبکه نمایش (یوتیوب، جیمیل، بلاگر و…) جدا می‌کند.

3. تبلیغات ppc در بینگ (تبلیغات مایکروسافت)

اجرای تبلیغات در سایت‌های شریک Bing و Microsoft Advertising گزینه‌ها و ویژگی‌های هدف‌گیری مشابه Google Ads را در اختیار شما قرار می‌دهد. ویژگی‌های منحصر به فردی مانند هدف‌یابی پروفایل لینکدین و پسوندهای تصویر که به تبلیغات جستجو جذابیت بصری می‌دهد، در این تبلیغات وجود دارد. این ویژگی‌ها به شما امکان می‌دهد، کمپین ها را از Google Ads وارد کنید. تبلیغات بینگ همچنین ممکن است نسبت به تبلیغات گوگل کمتر رقابتی باشد و می‌تواند به شما کمک کند که در کمپین‌ های PPC کمتر هزینه کنید.

4. تبلیغات ppc در لینکدین

تبلیغات لینکدین شما را قادر می‌سازد تا به راحتی متخصصان و مشاغل صنعت را هدف قرار دهید. این پلتفرم شامل گزینه‌های هدف‌گذاری منحصر به فردی مانند عناوین شغلی، نام شرکت‌ ها، صنایع، بخش‌ها و موارد دیگر می‌شوند. حتی نوعی از تبلیغات وجود دارد که به شما امکان می‌دهد بدون ارتباط با کاربران، پیام‌ها را به صورت مستقیم برای آنها ارسال کنید.

 

5. تبلیغات ppc در Reddit

Reddit به شما این امکان را می‌دهد که زیرمجموعه های خود را هدف قرار دهید. Reddit برای علاقه‌مندان به موضوعات خاص مانند بازی، غذا و… طراحی شده است. بیشتر ویژگی‌های هدف‌گیری آن شبیه به ویژگی‌های Google Ads بوده، اما آنقدر که قابل درک است، گسترده نیست. همچنین می‌توانید از بین چندین قالب خلاقانه مانند تصاویر، GIF ، ویدیوها و حتی تبلیغات متنی آنها را انتخاب کنید.

6. متا تبلیغات

تبلیغات متا تبلیغات در فیس بوک، اینستاگرام و مسنجر را در یک پلتفرم ترکیب می‌کند. یکی از نکات مهم در مورد تبلیغات متا این است که شما توانایی دستیابی به مخاطبان متنوع را خواهید داشت. همچنین مجموعه‌ای کامل از گزینه‌های هدفگیری جمعیتی، جغرافیایی و روانشناختی را ارائه می‌دهد و تنوع بالایی از گزینه‌های دارایی خلاقانه مانند GIF، ویدیو، تصاویر و… را دریافت می‌کنید.

کمپین های تبلیغات PPC را به یک استراتژی بلند مدت PPC تبدیل کنید

را‌ه اندازی یک کمپین تبلیغات ppc و مدیریت آن، تنها شروع کار است؛ زیرا شما قصد دارید در آینده به میزان بیشتری تلاش کنید. هنگامی که این کار را راه‌اندازی کردید، باید هر چند وقت یک‌بار برای یافتن روش‌هایی برای بهبود عملکرد و مدیریت بهتر، بودجه خود را بررسی کنید. پس می‌توانید با ابزارهای تبلیغاتی مناسب مانند تحقیقات تبلیغاتی و ردیابی موقعیت، نتایج بهتری را کسب کرده و با ثبت نام برای یک حساب کاربری، آنها را امتحان کنید.

تفاوت بین تبلیغات PPC و SEMچیست؟

این دواغلب با هم اشتباه گرفته می‌شوند اما تفاوت هایی دارد، تبلیغات PPC زیر مجموعه SEM قرار می‌گیرد اما تبلیغات SEM تنها به PPC محدود نمی‌شود و استراتژی های مختلف مانند تبلیغات PPC و بازاریابی محتوایی مدلهای مختلف تبلیغاتی که در بالا بدان اشاره کردیم را شامل می‌شود.

SEM مارکتینگ چیست؟

SEM مخفف Search Engine Marketing است که به معنی بازاریابی موتور جستجو می‌باشد و به طور کلی به استراتژی‌هایی گفته می‌شود که به منظور بهبود دیده شدن و عملکرد یک برند در موتورهای جستجو به‌کار می‌روند وهدف آن افزایش ترافیک وب‌سایت و بهبود رتبه‌بندی در نتایج جستجو است. SEMشامل عملیات هایی است که بنابر به هرموتور جستجویی می تواند متوفاوت باشد وبه صورت کلی هر موتور جستجویی مانند GOOGLE,BING,YAHOO برای خود داشبرد تبلیغاتی دارند که به کاربر اجازه میدهد تبلیغات خود را به صورت SEM انجام نماید

در روش بازاریابی بر اساس موتورهای جستجو سه شخص بازیگران اصلی هستند، یکی موتور جستجو و سیستم وتبلیغاتی او و دیگر تبلیغ دهنده ها و یکسری نمایش دهنده ها که به آن ها PUBLISHER می‌گویند. که کسب و کارها و یا سایتهایی هستند که عملکرد خوبی دارند و میتوانند تبلیغات شما را نمایش دهند.

در زمانی که شمای تبلیغ دهنده در داشبرد گوگل درخواست خود را ثبت می‌کنید این داشبرد بر اساس الگوریتم خود به شما نمایش دهنده ها و موارد مورد نظر شما را نشان می‌دهد و این امکان را به شما می‌دهد یا خودتان کمپین تان را تنطیم کنید و از بین این نمایش دهنده ها مواردی را انتخاب کنید و یا به صورت اتوماتیک این کار را برای شما انجام می‌دهد و بعد هزینه هر کلیک را برای شما محاسبه کرده و بر اساس تعداد کلیک مد نظرتان از شما بودجه کلی را دریافت می‌نماید.

به طور کلی روش تبلیغات SEM در GOOGLE به دو دسته GSN و GDN تقسیم می‌گردد که اولی مربوط به نمایش تبلیغات شما بر اساس نتایج مبتتی بر متن است و زمانی که کاربر کلید واژه و یا عبارتی مانند آنچه شما برای تبلیغات خود در نظر گرفته اید را جستجو می‌کند، لینک سایت شما به کاربر در بین نتایج نمایش داده می‌شود.

و GDN مربوط است به روش های تبلیغاتی مبتنی بر گرافیک و ویدیو که گوگل تبلیغ شما را در بین نمایش دهنده هایی که شما انتخاب کرده اید و با موضوع کسب و کار شما همخوانی دارند و یا کاربران با جستجویی مانند آنچه شما در تبلیغ خود در نظر گرفته اید به این نمایش دهنده ها و وب سایتها مراجعه می‌نمایند، و یا حتی تبلیغ شما در حین بازی در یک گیم خاص و زمانی که کاربر می‌خواهد امتیاز بیشتری برای ادامه بازی بگیرد به او پیشنهاد می‌شود که این تبلیغات را ببیند و یا در حین استفاده از یک اپلیکیشن و نرم افزار موبایلی، کاربر تبلیغ شما را مشاهده می‌نماید. حتما شما هم به این روش تبلیغات برخورده‌اید.

به هرحال تبیغات در بستر SEM به همین سادگی که در این چند سطح تعریف کرده ایم نیست ولی در اینجا قصد داشتیم در حالتی ساده این بستر را به شما معرفی نماییم. بعد از آنکه شما مدل تبلیغات خود را انتخاب کردید، حال هزینه هر تبلیغ شما بر اساس CPC و PPC محاسبه می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *