Long Tail چیست و چه تاثیری در افزایش ترافیک سایت دارد؟

اشتراک گذاری در :
کلمات کلیدی طولانی (Long Tail) چیست؟ + نحوه پیدا کردن آنها
فهرست محتوا

کلمات کلیدی طولانی (Long-tail keywords) کلمات کلیدی بلندتری هستند که به نیازها و تقاضاهای کاربران دقیق‌تر پاسخ می‌دهند. این نوع کلمات کلیدی به محتواهای خاص‌تری ارتباط دارند و معمولاً میزان سرچ ماهیانه کمتری دارند اما رتبه گیری در سایت با کمک آنها سریع تر صورت می‌گیرد. استفاده از کلمات کلیدی طولانی می‌تواند به جذب ترافیک هدفمند، افزایش نرخ تبدیل، بهبود رتبه‌بندی در موتورهای جستجو و بهبود تجربه کاربری کمک کند. 

کلمه کلیدی long Tail چیست؟

کسب رتبه های بهتر در گوگل به عوامل متعددی بستگی دارد مهم ترین آنها پاسخ صحیح به سوال یا نیازات کاربران است پس با انتخاب کلمه کلیدی صحیح می‌توان به مخاطبان کمک کرد که راحت تر جواب خود را بیابند. یکی از راه هایی که می‌تواند به شما و کاربران شما کمک کند استفاده از کلمات کلیدی طولانی است.

کلمه کلیدی “Long Tail” (دم دراز) اولین بار توسط کریس اندرسن (Chris Anderson)، رئیس سابق مجله Wired، معرفی شد.

Long Tail به مجموعه‌ای از کلمات کلیدی گفته می‌شود که سرچ ماهیانه آنها نسبت به کلمات کلیدی کوتاه کمتر است یعنی مخاطبان کمتری آن را سرچ می‌کنند. معمولاً Long Tail Keywords شامل 3 تا 5 یا حتی تعداد بیشتری کلمه هستند که ارتباط دقیق تری با نیاز کاربران دارند . رقابت بر سر این کلمات کمتر است اما نرخ تبدیل بالاتری دارند و دقیق تر به نیاز کاربران پاسخ می‌دهند.

برای مثال ممکن است شما بخواهید یک عبارت را در گوگل سرچ کنید. برای مثال با سرچ طراحی داخلی بهتر به جواب می‌رسید یا طراحی داخلی سالن پذیرایی؟ قطعا عبارت دوم پاسخ صحیح تری به جستجوی شما خواهد داد.

یا مثلا بجای سرچ کلمه کفش بهتر است عبارت کفش مجلسی زنانه مشکی را جستجو کنید.

معرفی کلمات کلیدی Long Tail

چرا استفاده از کلمات کلیدی طولانی یا همان long tail keyword در سئوی محتوا اهمیت دارد؟

جذب ترافیک هدفمند

استفاده از کلمات کلیدی Long Tail موجب جذب کاربران با نیازهای دقیق‌تر و مشخص‌تر می‌شود. برای مثال شخصی که سرچ می‌کند خرید مانتوی گل دار آبی رنگ کوتاه مشخص است که چه می‌خواهد و اگر شما آنچه را که او نیازدارد به او بدهید قطعا مشتری شما خواهد شد.

رقابت کمتر

به دلیل کمتر بودن میزان سرچ ماهیانه این کلمات، رقابت برای رتبه‌بندی در موتورهای جستجو مثل گوگل کمتر می‌شود. برای مثال رقابت بر سر عبارت دوره آموزشی آموزش سئو کمتر از کلمه دوره سئو می‌باشد.

بهبود نرخ تبدیل

کاربرانی که با جستجوی کلمات کلیدی Long Tail به سایت می‌آیند، ممکن است نیازهای محدودتر و مشخص‌تری داشته باشند؛ بنابراین، نرخ تبدیل آنها به مشتریان واقعی بیشتر خواهد بود. وقتی کاربر سرچ می‌کند بهترین شرکت سئو در تهران برای انجام خدمات سئو سایت نسبت به کسی که سرچ می‌کند شرکت سئو یا مثلا خدمات سئو قطعا هدف مشخص تری از جستجوی خود دارد و احتمال تبدیل آن به مشتری بسیار بیشتر است.

بهبود تجربه کاربری

با ارائه محتوا و اطلاعات دقیق‌تر برای کاربران، تجربه کاربری سایت بهبود یافته و کاربران به احتمال بیشتری به سایت شما بازخواهند گشت.

تاثیر کلمات کلیدی طولانی در سئوی محتوا

چگونه کلمات کلیدی طولانی را پیدا کنیم؟

تحلیل رقبا: بررسی کلمات کلیدی استفاده شده توسط رقبا و سایت‌های مشابه می‌تواند ایده‌های خوبی برای کلمات کلیدی طولانی به شما بدهد.

کمک از خود گوگل: هنگامی که کلمه یا عبارتی را در باکس جستجویی موتور جستجوی گوگل تایپ می‌کنید، یک سری گزینه‌های پیشنهادی از سوی خود گوگل به شما نمایش داده می‌شود که به عنوان کلمات کلیدی طولانی مورد استفاده قرار می‌گیرند.

همچنین می توانید این پیشنهادات را در انتهای صفحه نتایج جستجوی گوگل مشاهده کنید.

استفاده از ابزارهای سئو: ابزارهایی مانند Google Keyword Planner، Ubersuggest، SEMrush، Ahrefs و Moz Keyword Explorer به شما کمک می‌کنند تا کلمات کلیدی مرتبط تر و طولانی تری را پیدا کنید.

در مقاله آموزش تحقیق کلمات کلیدی به شما آموزش داده ایم چگونه کلمات کلیدی سایت را پیدا کنید. پیشنهاد می کنیم حتما این مقاله را بخوانید.

گذاشتن خود به جای کاربر و فکر کردن به جای او: تفکر به عنوان یک کاربر و فکر کردن به سوالات یا عبارات توصیفی معمولی که کاربران ممکن است استفاده کنند، می‌تواند به شما در پیدا کردن کلمات کلیدی طولانی کمک کند. مثلا فرض کنید شما به عنوان یک کاربر می خواهید نحوه تعمیر یخچال در خانه را یاد بگیرید. خب چه عبارتی را جستجو می کنید؟

چگونه یخچال خود را در منزل تعمیر کنیم؟

راه های تعمیر یخچال در خانه

بهترین روش تعمیر یخچال در منزل

و…

سرچ کنسول: با استفاده از ابزارهای آنالیز وب‌سایت مثل سرچ کنسول، می‌توانید کلماتی که کاربران از طریق آن سایت شما را پیدا کرده‌اند را پیدا کرده و بررسی کنید که آیا کلمات طولانی مشابهی نیز در آن وجود دارد.

چرا باید باید از long tail keyword ها استفاده کرد؟

  • با تغییر در الگوریتم های گوگل و نحوه سرچ کاربران، کمتر دیده می‌شود که کلمات کوتاه را سرچ کنند و برای رسیدن سریع تر به سایت هدف خود عبارتی رابه کار می‌برند که به روشنی نیاز آنها را بیان کند. و یک گزارش بیان می‌کند 92 درصد از افراد از کلمات کلیدی طولانی برای سرچ استفاده می‌کنند.
  • کلمات کلیدی طولانی به طور خاص به دنبال چیزی که مخاطب به دنبال آن است می‌گرد پس احتمال اینکه کاربر با سایت شما ارتباط برقرار کند و به دنبال آن اقداماتی نظیر خرید، ثبت نام، دانلود انجام دهد زیادتر می‌شود.
  • همچنین وقتی از long tail ها استفاده کنید در بین کلمات کلیدی کوتاه هم رتبه می‌گیرید یعنی چی؟ مثلا تصور کنید long tail ای همچون لباس مجلسی زنانه هم در نتیجه سرچ این عبارات و هم در نییجه سرچ لباس زنانه نمایش داده می‌شود.

استفاده از long tail keyword چه تاثیری در بیزنس مارکتینگ دارد؟

استفاده از کلمات کلیدی طولانی یکی از استراتژی های مهم در بازار یابی است، که فواید قابل توجهی به همراه دارد:

  • با استفاده از کلمات کلیدی خاص و مرتبط با محصولات می‌توانید مخاطبانی را جذب کنید که به طور خاص دنبال محصولی می‌گردند که شما آن را می‌فروشید. مثلا مکمل دارویی ال کارنتین هم اسم محصول است و هم یک کلمه کلیدی طولانی به حساب می‌آید.
  • کلمات کلیدی طولانی مخاطبانی را جذب می‌کند که به دنبال اطلاعات دقیق یا راهکار مشخصی می‌گردند و این افراد احتمال بیشتری برای تبدیل شدن به مشتری دارند زیرا دقیقا می‌دانند که به دنبال چه چیزی می‌گردند.
  • همچنین موتور ها گوگل به به محتوا هایی که از نظر کلمه کلیدی مرتبط و با کیفیت باشند اهمیت بیشتری می‌دهد پس با استفاده از کلمات کلیدی طولانی و صحیح می‌توانید به افزایش رتبه سایت خود کمک کنید.
  • و رقابت کمتر مساوی یا هزینه کمتر است مثلا اگر بخواهید با کلمه کفش رتبه اول را کسب کنید به دلیل داشتن رقبای زیاد باید هزینه زیادی جهت تبلیغات پرداخت کنید اما میتوانید با عبارت کفش کتونی دخترانه رتبه های بالا را بدون صرف هزینه کسب کنید.
  • افرادی که کلمه کلیدی طولانی سرچ می‌کنند نسبت به افراد که کلمه کلیدی کوتاه سرچ می‌کنند به فرآیند خرید نزدیک تر هستند.

سخن پایانی

با توجه به مطالبی که در این مقاله گفتیم می توانیم نتیجه بگیریم که استفاده از کلمات کلیدی طولانی می‌تواند باعث افزایش ترافیک هدفمند و بهبود عملکرد سایت شما در موتورهای جستجو شود. بهتر است در بهینه‌سازی سایت و انتخاب کلمات کلیدی، بر روی ترکیب مناسب کلمات کوتاه و طولانی تمرکز کنید تا نتایج مطلوبی را بدست آورید و سئوی خود را ارتقاء دهید. همچنین توجه داشته باشید از long tail های خیلی طولانی استفاده نکنید زیرا جذابیت و خوانایی محتوا را کم می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *