سرویس CDN چیست و چه کاربردی دارد؟

اشتراک گذاری در :
در این مقاله در مورد صفر تا صد سرویس CDN و تاثیر آن بر سئو صحبت کردیم.
فهرست محتوا

همه چیز درباره ی CDN

CDN یک واژه مهم در حوزه سئو است. با وجود اینکه افراد اغلب مسائلی مانند نوع محتوا را بر عملکرد سئو تاثیرگذار می‌دانند؛ اما موارد دیگری مانند تأثیر CDN بر سئو سایت نیز بسیار مهم است. ما در این مقاله به کاربرد CDN و مزایای CDN و هر آنچه که باید درباره آن بدانید پرداخته‌ایم.

CDN یا شبکه توزیع محتوا چیست؟

شبکه توزیع محتوا یا CDN به شبکه‌ای گفته می‌شود که از سرورهای متصل به یکدیگر تشکیل شده است و سبب بالا رفتن سرعت بارگذاری یک صفحه سایت برای برنامه‌های کاربردی که دارای داده‌های سنگین است می‌شود. CDN مخفف نام‌های شبکه تحویل محتوا یا شبکه توزیع محتوا است‌.

هنگامی که یک کاربر وارد یک سایت می‌شود داده‌های مرتبط با آن سرور می‌بایست در تمامی اینترنت حرکت نماید تا به مرورگر آن فرد برسد. اگر فاصله کاربر و سرور زیاد باشد این فرایند می‌تواند بسیار طولانی و خسته کننده شود. بدین ترتیب به کمک سرورهای شبکه‌های توزیع، داده‌های یک سایت در فاصله جغرافیایی نزدیک به مخاطبان ذخیره‌سازی شده و سریع‌تر به کامپیوترها می‌رسد.

میتوان گفت استفاده از CDN باعث بهینه شدن سرعت ارسال (داده) و افزایش پهنای باند موجود برای هر کاربر می شود. در واقع شبکه توزیع محتوا(CDN) در هر سرور خود، مطالب وب سایت را به صورت کش شده نگه داری می کند و متناسب با آدرس IP کاربر، نزدیکترین سرور را به او انتخاب کرده و اطلاعات را از آن سرور برای او ارسال می کند.

عوامل زیادی برروی سئوی سایت ها تاثیر گذار هستند و یکی از انها قواعد سئوی محتوا است. ما در تیم تولید محتوای وینت سئو محتوایی را برای شما نوشته ایم که میتواند به شما در تولید محتوای سئو شده کمک نماید، این محتوا را می توانید در اینجا بخوانید: سئوی محتوا چیست؟

سرویس CDN چطور کار می‌کند؟

شبکه‌های تحویل محتوا کاملاً هوشمندانه تنظیم شده‌اند و با ایجاد کردن یک نقطه حضور (POP) و یا تعدادی از سرورها در مکان‌های جغرافیایی مختلف کار می‌کنند. این شبکه توزیع شده بر اساس اصول زیر عمل می‌کند:

  • حافظه پنهان
  • شتاب پویا
  • محاسبات منطق

نحوه عملکرد سرویس CDN به چه صورت است؟ | وینت سئو

حافظه پنهان

حافظه پنهان در شبکه‌های توزیع محتوا به معنی ذخیره شدن چندین نسخه از داده‌های سایت در گروهی از سرورها است. بدین ترتیب این داده‌های ثابت نه فقط در یک سرور بلکه در چندین سرور وجود دارند و می‌توانند سریعتر به کاربر برسند.

محتوایی که در حال خواندن آن هستید موجب می شود نقش ابزارهادر سرعت سایت را بهتر درک کنید.ولی نکته جالب آن است که خود افزایش سرعت سایت موجب چه میشود و چه ابزارهای دیگری برای افزایش سرعت سایت وجود دارد.

ما درتیم تولید محتوای وینت سئو برای شما محتوایی را تولید کرده ایم که میتواند به شما کمک نماید: سرعت سایت و راه های افزایش سرعت سایت مسلما CDN نقش مهمی در سرعت دسترسی به سایت و محتواهای یک سایت دارد ولیکن نمیتوانیم از تاثیر هاست بر سرعت سایت نیز گذست برای همین در این راهنما به شما کمک کرده ایم انواع هاست را بشناسید و بتوانید بهترین هاست را برای سایت و کسب و کار اینترنتی خود انتخاب نمایید که با مدل کسب و کار شما هماهنگی کامل دارد پس این محتوا مختص شماست: تاثیر سایت بر سئو و معرفی انواع هاست

شتاب پویا

شتاب پویا به معنی کاهش یافتن زمانی است که طول می‌کشد تا سرور به درخواست کاربر پاسخ بدهد. این کاهش یافتن زمان پاسخ‌دهی به علت یک سرور شبکه توزیع واسطه است که میان کامپیوتر کاربر و برنامه‌های کاربردی قرار می‌گیرد. حافظه‌های پنهان برای یک وب سایت پویا کارآمد نیست چون ممکن است هر لحظه درخواست کاربر تغییر کند اما با شتاب پویا این روند بسیار سریعتر انجام می‌شود.

محاسبات منطقی

برنامه‌هایی که میان لبه شبکه و سرور سایت قرار دارند به برنامه‌نویسان و توسعه‌دهندگان این امکان را می‌دهد تا با تخلیه نیازهای محاسباتی یک سرور مبدأ سبب بهبود عملکرد وب شوند.

اگر بخواهیم این سه اصطلاح تخصصی در فضای CDN را به صورت ساده تر بیان نماییم باید بگوییم که:
کاری که CDNها انجام می‌دهند این است که نسخه‌های کش شده از محتوای شما را بر روی سرورهای مختلفی در نقاط مختلف جهان نگهداری می‌کنند که به PoPs معروف است. این PoPsها شامل سرورهای ذخیره سازی مخصوص به خود هستند و مسئولیت پاسخ‌دهی به کاربر منطقه خود را بر عهده دارند.

دستگاه‌های کاربران که از آنها برای مرورگرهای وب استفاده می‌کنند، جهت ارائه صفحات وب مانند HTML، تصاویر، CSS و JavaScript درخواست ارسال می‌کنند. برای اکثر CDN ها، هر درخواستی برای محتوا، منجر به مرتبط‌ساختن کاربر نهایی به نزدیک‌ترین و مطلوب‌ترین سرور از نظر منطقه جغرافیایی می‌گردد؛ و سرور موردنظر با نسخۀ کش شده (از قبل ذخیره شده) به‌تمامی درخواست‌ها پاسخ خواهد داد.

مزایای استفاده از CDN و تأثیر آن بر روی سئوی سایت

شبکه‌های تحویل محتوا دارای مزایای متعددی هستند که سبب بهبود عملکرد وب‌سایت می‌شوند و همچنین پشتیبانی زیرساخت‌های شبکه اصلی را نیز انجام می‌دهند. از جمله مزایای CDN عبارت‌اند از:

کاهش زمان بارگذاری صفحه

بارگذاری کند یک صفحه و یک سایت سبب می‌شود که ترافیک سایت نیز کاهش یابد. یک شبکه توزیع می‌تواند نرخ پرش را کاهش داده و زمانی را که کاربران در سایت شما می‌گذرانند افزایش دهد.در واقع بر هیچکسی پوشیده نیست که سرعت لود صفحات میتواند بر روی تجربه کاربری مخاطبان تاثیر بسیار مثبتی بگذارد و صفحاتی که سرعت لود بالایی دارند از شانس بیشتری برای دیده شدن در نزد کاربران برخوردار هستند.

کاهش هزینه‌های پهنای باند

هزینه‌های مرتبط با پهنای باند یک مبلغ قابل توجه و هنگفت است. با هر درخواست که به یک وب سایت داده می‌شود پهنای باند شبکه نیز مصرف می‌شود. با کمک روش‌های بهینه‌سازی که در شبکه‌های تحویل محتوا انجام می‌شود می‌توان مواردی چون مقدار داده‌هایی که باید توسط سرور اصلی ارائه شود و هزینه‌های مرتبط با میزبانی را برای وب‌سایت‌ها کاهش داد.

از مزایای استفاده از سرویس CDN: -کاهش زمان بارگذاری صفحه 2-کاهش هزینه‌های پهنای باند 3-افزایش در دسترس بودن محتوا 4-بهبود امنیت وب سایت

افزایش در دسترس بودن محتوا

هر وب سایتی ممکن است با مشکلاتی مانند خرابی سایت و سخت افزار یا افزایش بازدیدکنندگان روبه‌رو شود که هر یک از اینها می‌تواند سبب از کار افتادن سایت شما شود. با کمک خدماتی که شبکه‌های تحویل محتوا ارائه می‌کنند می‌توان ترافیک وب را به خوبی مدیریت کرد و سبب کاهش باری که بر روی وب است شد. بدین ترتیب سایت شما در هر زمانی در دسترس کاربران خواهد بود و درخواست آنها را پاسخ خواهد داد.
وحتی در شبکه های اجتماعی مانند یوتیوب که اساس آن بارگذاری فیلم است، به غیر سریع نمودن دانلود فیلم ها، نمایش زنده آن ها را بهتر و با کیفیت بیشتری انجام می دهد.

بهبود امنیت وب سایت

حملات (DDoS) با ارسال حجم زیادی از ترافیک جعلی به وب سایت، سعی در حذف برنامه‌های اجرایی سایت ها دارند و با اختلالاتی که ایجاد میکنند موجب میشوند سایت شما از دسترس خارج شود. CDN ها می‌توانند با توزیع بار بین چندین سرور واسطه، چنین جهش‌های ترافیکی را مدیریت کنند و تأثیر آن را بر سرور مبدأ کاهش دهند.

در واقع وقتی شما به منظور راه اندازی یک وبسایت و طراحی سایت در هر زمینه، با یک هاست و یک سرور فعالیت می‌کنید، در حال ارائه محتوا تنها با کمک همان یک سرور هستید و خواه ناخواه متحمل عواقب سنگین آن می‌شوید. فعالیت سایت تنها با یک سرور امنیت سایت شما را دچار اختلال و تزلزل می‌کند.

در این حالت حملات DDOS که از متداول‌ترین انواع حملات هکری هستند، به راحتی سایت شما را از دسترس خارج کرده و عملکرد آن را مختل می‌کنند.وقتی در این حملات، مهاجمان و هکرها درخواست‌های متعددی را به سایت شما می‌فرستند، چون از یک سرور استفاده می‌کنید، می‌توانند باعث خاموشی سرور شده و سایت شما را از دسترس خارج کنند.

اما اگر از یک CDN یا شبکه توزیع محتوا استفاده نمایید، ترافیکی که تحت تاثیر درخواست‌های متعدد مهاجمان به سایت وارد شده، در شبکه سرورهای بسیار پخش شده و آسیبی به سایت نمی‌رساند. از این جهت است که امنیت سایت بالا می‌رود ودر پی آن نمره سئو سایت افزایش می‌یابد. این یکی از مهم ترین تاثیر cdn بر سئو سایت است.

البته بهتر است شما برای جلوگیری از حملات DDOS که سطوح مختلفی دارد از یک سیستم امنیتی بالا هم بر روی سایت و هم بر روی سرور خود استفاده نمایید. وجود این ابزارها به شما کمک میکند که بتوانید IP های جعلی که به وب سایت شما ورود میکنند را شناسایی کنید و آن ها را بلک نمایید و یا می توانید از سیستم ابری سایت CLOUD FLARE استفاده نمایید

چه تفاوتی بین سایت بدون CDN و سایت با CDN وجود دارد؟

با توجه به تعریف‌هایی که داشتیم می‌دانیم که کاربرد CDN این است که با ایجاد سرور محلی و همچنین توزیع ترافیک به سرورهای نزدیک سبب شود تا سرعت دسترسی و بارگذاری سایت افزایش یابد. بدین ترتیب بار ترافیکی سرور در سایت شما بسیار کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه تمامی این موارد، حملات DDoS از سایت شما دور شده و همچنین دسترسی‌هایی پایدار برای سایت شما فراهم خواهد شد.

در مقابل، سایت‌های بدون شبکه‌های توزیع محتوا از این مزیت‌ها بهره‌مند نمی‌شوند. در این سایت‌ها، سرور بار ترافیکی بسیاری را متحمل می‌شود زیرا همه درخواست‌ها مستقیماً به سرور اصلی منتقل می‌شوند. حال اگر سرور اصلی سایت شما در داخل ایران نباشد و در یک کشور خارجی قرار داشته باشد، به احتمال زیاد کاربران با افت سرعت و بارگذاری سنگین سایت روبه‌رو خواهند شد. علت این امر این است که ارسال و بازگشت داده‌ها و پردازش آنها در سرور به زمان طولانی‌تری نیاز دارد.

 کاربرد CDN این است که با ایجاد سرور محلی و همچنین توزیع ترافیک به سرورهای نزدیک سبب شود تا سرعت دسترسی و بارگذاری سایت افزایش یابد. بدین ترتیب بار ترافیکی سرور در سایت شما بسیار کاهش پیدا می‌کند. در نتیجه تمامی این موارد، حملات DDoS از سایت شما دور شده و همچنین دسترسی‌هایی پایدار برای سایت شما فراهم خواهد شد. در مقابل، سایت‌های بدون شبکه‌های توزیع محتوا از این مزیت‌ها بهره‌مند نمی‌شوند.

چه ارتباطی بین استفاده از CDN ها و افزایش امنیت وب سایت‌ها وجود دارد؟

شبکه‌های توزیع محتوا برای امنیت سایت نیز بسیار مفید هستند. در اینجا به کاربرد این شبکه در امنیت سایت پرداخته‌ایم:

حصار مرتفع مجازی

شبکه‌های تحویل محتوا با استفاده از فناوری پروکسی معکوس، از نظر توپولوژیکی در مقابل سرورهای وب سایت‌ها در لبه شبکه قرار می‌گیرند. هنگامی که به درستی پیکربندی شده باشند، با کمک زیرساخت جهانی، مقیاس‌پذیری و افزونگی‌های داخلی، به طور ایده‌آل برای دفع طیف وسیعی از تهدیدات، از جمله DDoS، قبل از ورود به شبکه استفاده می‌شوند.

تعادل بار ترافیکی

CDN همچنین قادر به متعادل کردن بار ترافیکی است شبکه‌های تحویل محتوا می‌توانند درخواست‌های معلق را در هر یک از سرورها به دقت اندازه‌گیری کنند و بار ترافیک را به طور مؤثر توزیع کرده و از بارگذاری بیش از حد درخواست‌ها در هر یک از سرورها جلوگیری نمایند.

حفاظت از لبه

شبکه توزیع محتوا یک گزینه عالی برای حفاظت است که با قرارگیری در بخش لبه شبکه، میان دو گزنیه وب سرورها و سرورهای ورودی قرار می‌گیرد. در نتیجه یک محافظت خوب برای جلوگیری و توقف تهدیدها پیش از رسیدن به وب است.

CDN چطور به SEO کمک می‌کند؟

امروزه وب سایت‌ها نه تنها به کاربران داخلی که به مخاطبان جهانی پاسخ می‌دهند؛ بنابراین، ارائه یک تجربه درجه یک به کاربران ضروری است، حتی اگر پهنای باند کمتری داشته باشند. شبکه‌های توزیع محتوا نقش مهمی در بارگذاری سریعتر وب سایت‌ها دارند. این شبکه‌ها در کاهش تأخیر مؤثر هستند و به سرعت بخشیدن به تحویل محتوای شما به کاربر نهایی کمک می‌کنند.

همچنین شبکه‌های تحویل محتوا به مبارزه با مشکلات محتوای تکراری کمک می‌کنند که سبب بهبود SEO وب سایت شما می‌شود زیرا الگوریتم‌های رتبه‌بندی گوگل، سایت‌ها را در صورتی که محتوای تکراری را در مکان‌های مختلف میزبانی کنند، جریمه می‌کنند.

همانطور که پیش تر گفتیم، تأثیر CDN بر سئو سایت همچنین در کاهش خطراتی مانند خرابی وب سایت در زمان اوج ترافیک و در برابر حملات DDoS بسیار زیاداست. اگر وب سایت شما یک خرابی سمت سرور یا 404 را نشان دهد، و یا حتی در مواقعی با خطاهای سری 500 مواجه شود میتواند به شما کمک نماید و نگذارد بار ترافیکی بیش از اندازه ای به سرور اصلی که سایت شما را میزبانی می‌کند وارد گردد. این امر موجب میشود که کاربران کمتر با خطاهای مربوط به 404 و 500 بر روی سایت شما مواجه گردند و در نتیجه به طور مستقیم بر تجربه کاربران تاثیر میگذارد و کمک میکند کاربران کمتری از وب سایت شما خارج شوند.

با الگوریتم‌های یادگیری ماشین داخلی، شبکه‌های توزیع محتوا می‌توانند تصمیمات مسیریابی و ذخیره‌سازی را در زمان واقعی اتخاذ کنند تا هزینه و ذخیره‌سازی بهینه را برای منابع سرور شما فراهم کنند. مقیاس پذیری که شبکه‌های تحویل محتوا ارائه می‌دهند به شما کمک می‌کند تا استقرار خود را بر اساس نیازهای فوری تنظیم کنید و هزینه نگهداری یا خرید سرورهای اضافی را که فقط برای زمان اوج مصرف مورد نیاز خواهند بود، کاهش دهید.

در این مقاله به طور کامل در مورد اینکه CDN چطور به SEO کمک می‌کند، صحبت کردیم. | وینت سئو

تفاوت CDN های مدرن و سنتی

شبکه‌های تحویل محتوای قدیمی همانطور که از نام آنها مشخص است، قدیمی و سنتی هستند و مطابق با دنیای امروزه که در لحظه تغییر می‌کند نیستند. سیستم‌ها هر روزه در حال پیشرفت هستند و شبکه‌های سنتی که با این پیشرفت‌های فناوری همراه نباشند نمی‌توانند کارآمد باشند؛ بنابراین نیاز به شبکه‌های تحویل محتوای مدرن است که مزایای بسیاری دارند و کاربردهای متعددی برای چالش‌های کنونی ارائه می‌دهند.

از جمله مزایای سیستم‌های مدرن عبارتند از:

  • فضای ذخیره سازی کامل در سرور Edge
  • پروکسی معکوس و عدم نیاز به سرور کش
  • ذخیره سازی محتوای داینامیک

آیا CDN رایگان داریم؟

بله شبکه‌های توزیع محتوای رایگان نیز در اینترنت وجود دارند. سایت‌های متعددی وجود دارند که می‌توانید شبکه‌های تحویل محتوا را به رایگان از آنها تهیه کنید‌. از جمله سایت‌های معتبر جهانی عبارتند از:

پیشنهاد ما به شما این است که یک CDN مناسب از یک شرکت معتبر تهیه کنید تا بتوانید سایت خود را بهبود ببخشید، امنیت آن را تأمین کرده و رضایت مشتریان را با بهبود سئو جلب کنید.

سخن پایانی

برای اینکه بتوانید یک سایت قدرتمند داشته باشید که از امنیت بالایی برخوردار باشد و همچین با داشتن سئوی خوب یک رتبه برتر نیز در جستجوی گوگل کسب کند باید از مزایای CDN استفاده کنید‌؛ بنابراین CDN را از یک شرکت ارائه دهنده خدمات اینترنتی معتبر تهیه کنید، سایت خود را بهبود بخشیده و کاربران سایت خود را افزایش دهید.

در انتها خواندن این مقالات سئو نیز به شما توصیه میشود :

اگر به دنبال آن هستید بدانید خدمات سایت چیست و چگونه بهترین متخصصان سئو و سئوکارا به ارائه خدمات سئو میپردازند و با خدمات آژانس دیجیتال مارکتینگ وینت در حوزه سئو آشنا شوید این محتوا را بخوانید: خدمات سئو در وینت سئو

اگر به دنبال آن هستید که تجربه کاربری بهتری را به کاربران بدهید برد کرامپ یکی از عوامل تاثیر گذار بر آن است که میتوانید این مقاله را اینجا بخوانید: بردکرامب چیست و چه تاثیری بر بهبود سئو سایت دارد؟

اگر شما به دنبال آن هستید که متخصص سئویی را استخدام کنید یا همکاری خود را با یک تیم سئو در بیرون از شرکت انجام دهید این راهنمای جامع را از دست ندهید: متخصص سئو کیست- راهنمای جامع تشکیل تیم سئو و استخدام سئو کار

در مورد زامبی پیج ها شنیده اید می دانید زامبی پیج ها چه صفحاتی هستند و چه تاثیری بر روی سایت و سئوی شما دارند پس اگر دنبال این پاسخ هستید، این محتوا را حتما بخوانید: زامبی پیج (Zombie Page) چیست؟|چگونه از شر آن خلاص شویم؟

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *