بنچ مارک چیست و چگونه باعث رشد کسب و کارها می شود؟

اشتراک گذاری در :
بنچ مارک چیست و چگونه باعث رشد کسب و کارها می شود؟
فهرست محتوا

آیا تاکنون سعی کرده‌اید عملکردتان در محل کار یا مهارت‌هایتان را ارزیابی کنید؟عموماً اولین ایده‌ای که به ذهن می‌رسد، مقایسه با دیگران یا استفاده از آمار و ارقام است. برای مثال، می‌توانید متوسط ساعت کاری مفید در حوزهٔ شغلی خود را بررسی کنید. در ارتباط با کسب‌وکارها نیز، همین اصل معتبر است. مثلاً می‌خواهید بدانید آیا استراتژی بازاریابی شما خوب است یا نه؟ یا چطور می‌توانید متوجه شوید صفحهٔ محصول خوبی طراحی کرده‌اید؟ آیا فروش شما در ماه‌های گذشته به خوبی پیش رفته است؟ در این نقطه، بنچمارک و بنچ مارکینگ وارد عمل می‌شوند. برای پاسخ به این سؤالات، نیاز است که با استفاده از بنچمارکینگ، خودتان را با دیگران در یک زمینهٔ خاص مقایسه کنید.

در ادامهٔ مقاله از وینت، قصد داریم درباره بنچ مارکتینگ چیست؟، مراحل، انواع مدل‌ها و نحوه اجرای آن صحبت کنیم.

 

بنچمارک چیست؟

بنچمارک یک اصطلاح در حوزه‌ی کامپیوتر و فناوری اطلاعات است. در لغت، Benchmark به معنای یک شاخص و معیار است که سایر موارد را نسبت به آن می‌سنجد و به عبارتی معیاری است که براساس آن، عملکرد یک سیستم، قطعه الکترونیکی و یا حتی یک برنامه مورد سنجش قرار می‌گیرد.

بنچمارک کردن: عملی است که در آن کیفیت یک چیز با توجه به مقایسه آن با نمونه‌های مشابه دیگر، سنجیده می‌شود. برای مثال، می‌توان گفت که شرکت وینت به تازگی با استفاده از بنچمارک با شرکت های دیگر حوزه مشاوره کسب و کار مقایسه شده و بهترین عملکرد را نشان داده است.

بنچمارک چیست؟

منظور از بنچ مارکینگ چیست و چرا در کسب و کارها اهمیت دارد؟

بنچمارکینگ یا مقایسه با رقبا، برای شرکت‌ها در تعیین استراتژی بازاریابی و تصمیم‌گیری‌های استراتژیک بسیار مهم است. این روش به شرکت‌ها کمک می‌کند تا بدانند که در قیاس با رقبا، در کجا بهتر عمل کرده‌اند و کجا نیاز به بهبود دارند.
استفاده از بنچمارکینگ به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به بهبود عملکرد خود بپردازند و سطح رقابتی خود را با رقبای خود هماهنگ کنند. همچنین، با استفاده از بنچ مارکینگ، شرکت‌ها می‌توانند از بهترین روش‌ها و راهکارهای رقبا استفاده کنند و به این ترتیب زمینه رقابتی خود را تقویت کنند.
به طور کلی، استفاده از بنچمارکتینگ به شرکت‌ها کمک می‌کند تا از وضعیت خود در بازار آگاه شوند و ایده‌های نوآورانه برای بهبود عملکرد خود پیدا کنند. از دلایل دیگر اهمیت آن می توان به موارد زیر اشاره کرد؟

  1. شناسایی نقاط قوت و ضعف

  2. بهبود عملکرد

  3. شناخت رقبا

  4. شناسایی فرصت‌های جدید

  5. بهبود رابطه با مشتریان

  6. بهبود فرآیندها و افزایش کارایی

  7. افزایش سودآوری

انواع بنچ مارکینگ

انواع بنچ مارکینگ

داخلی

در این روش، یک بخش از کسب و کار (مانند یک دپارتمان خاص) با بخشی دیگر از همین کسب و کار (مثلاً یک دپارتمان دیگر) مقایسه می‌شود

خارجی

 در این روش، کسب و کار شما با یک رقیب مستقیم مقایسه می‌شود.

عملکرد

در این روش، عملکرد کسب و کار شما در قبال استانداردهای صنعتی مشخصی، مقایسه می‌شود.

ارزش

در این روش، کسب و کار شما با کسب و کارهای دیگر مقایسه می‌شود، با توجه به ارزش و نگرشی که به مفهوم ارزش در کسب و کار دارند.

فرآیند

در این روش، فرآیندهای کسب و کار شما با فرآیندهای کسب و کارهای دیگر مقایسه می‌شود.

محصول

در این روش، محصول شما با محصولات رقبای شما مقایسه می‌شود.

رضایتمندی مشتریان

در این روش، بررسی می‌شود که چگونه مشتریان شما در قبال خدمات شما و رقبای شما عمل می‌کنند.

استراتژیک

در این روش، استراتژی بازاریابی شما با رقبا مقایسه می‌شود تا بتوانید بهبودهای لازم را در کسب و کار خود اعمال کنید.

منظور از بنچ مارکینگ چیست و چرا در کسب و کارها اهمیت دارد؟

بنچمارک یک فرآیند مفید و مؤثر برای ارزیابی و بهبود عملکرد سازمان‌ها است. با استفاده از بنچمارک، شما می‌توانید عملکرد خود را با سایر شرکت‌ها در صنعت خود مقایسه کنید و شناسایی کنید که در کجا نیاز به بهبود دارید.

1. باید یک محصول، خدمت یا بخش داخلی خود را برای بهبود انتخاب کنید.

2. باید شرکت‌های رقیب و/یا مشابه خود را مشخص کنید تا بتوانید عملکرد خود را با آن‌ها مقایسه کنید.

3. شما باید اطلاعات مربوط به عملکرد داخلی یا معیارهای خود را جمع‌آوری کنید.

4. باید داده‌های خود را با داده‌های شرکت‌های دیگر مقایسه کنید تا بتوانید شکاف‌های عملکردی خود را شناسایی کنید.
و در نهایت،

5. باید فرآیندها و خط مشی‌های رصد شده را برای بهبود فرآیندهای کاری خود پذیرفته و اقدامات لازم را انجام دهید. این فرآیند باید به صورت مستمر تکرار شود تا بهبود عملکرد مداوم حاصل شود.

مثال هایی از بنچ مارکینگ

منظور از بنچ مارکینگ چیست و چرا در کسب و کارها اهمیت دارد؟

بنچ مارکینگ در کسب و کارها هم به صورت گسترده ای در حوزه های مختلف استفاده می شود. چند نمونه بنچمارکینگ معروف در برخی از حوزه‌های کسب و کار عبارتند از:

فروشگاه آنلاین

مقایسه قیمت: مقایسه قیمت محصولات با رقبای شما و تعیین قیمت مناسب برای جذب مشتریان، به طوری که هم قیمت خود را کاهش دهید و هم پوشش هزینه های تولید حفظ شود.

بررسی عملکرد سایت و بازاریابی آنلاین: بررسی عملکرد و بهبود سایت شما و فروشگاه آنلاین در مقایسه با رقبا.

مطالعه رفتار مشتریان: بررسی عادات و رفتار مشتریان در بازار و تلاش برای بهبود تجربه خرید آنها در مقایسه با رقبا.

بررسی کیفیت محصولات: بررسی کیفیت محصولات شما و مقایسه آن با رقبا، به منظور ارائه بهترین محصولات برای جذب مشتریان.

بررسی دیدگاه مشتریان: بررسی دیدگاه مشتریان در مورد محصولات، خدمات و تجربه خرید از رقبا و تلاش برای بهبود این دیدگاه‌ها در مقایسه با رقبا.

تحلیل بازار: تحلیل بازار و بررسی روند رشد بازار و رقابت‌های جدید، به منظور پیش‌بینی و اجرای استراتژی‌های موثر برای جذب مشتریان و رشد کسب و کار.

ارزیابی محصولات رقبا: بررسی و ارزیابی محصولات رقبا به منظور بهبود تفاوت‌های محصولات و یافتن فرصت‌های رقابتی در بازار.این نمونه‌ها تنها بخشی از بنچمارکینگ در کسب و کارها هستند و هر حوزه کسب و کار می‌تواند بنچمارک‌ها و معیارهای خود را داشته باشد.

سخن پایانی

ترازوی مقایسه یکی از اصولی‌ترین بایدهای هر کسب و کار است که به افزایش پیشرفت آن کمک می‌کند. این ترازو، شامل مقایسه فرایندها، محصولات، کیفیت خدمات، عملکرد و حتی وب سایت است که با استفاده از آن می‌توان بهبود کارکرد را برای کسب و کار رقیب دستیابی داشت. در این مقاله ، به شما توضیح داده‌ایم که بنچمارک چیست و چرا باید به فکر بنچمارکینگ باشید. همچنین نحوه انجام بنچ مارکینگ و انواع آن را نیز بررسی کرده‌ایم. در پایان، چند نمونه بنچمارک در حوزه فروشگاه آنلاین را بررسی کردیم تا شما هم اکنون بتوانید کسب و کار خود رابهبود دهید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *